Kesällä tulee matkustettua ensimmäistä kertaa junalla. Kyseessä pikajuna ja matka-aika n. 7,5 tuntia, jos vain tähän junaan pääsen. Ei vaihtoja.
Lippu varmaan kannattaa tilata etukäteen? Tuleeko konduktööri leimaamaan/tarkistamaan sen vai mitä? Voiko junissa surffailla tietokoneella ym. ihan kaikkea saa kertoa tällaiselle junamatkustuksen vasta-alkajalle :)
Lippu varmaan kannattaa tilata etukäteen? Tuleeko konduktööri leimaamaan/tarkistamaan sen vai mitä? Voiko junissa surffailla tietokoneella ym. ihan kaikkea saa kertoa tällaiselle junamatkustuksen vasta-alkajalle :)
Vastaukset 17
Vanhimmat
Moi!
Voi sen lipun etukäteen tilata tai voi sen ostaa myös aseman lipunmyynnistä :) mut kannattaa etukäteen niin ainakin pääset siihen junaan.
Sinun tulee esittää lippusi ensimmäisessä lipuntarkastuksessa junassa, eli konduktööri tulee ja katsoo lippusi ja lyö siihen jonkun merkinnän :). Lippu on säiytettävä koko matkan ajan:). Voit ottaa tietokoneen junaan ja voit surffata sillä junassa.
Bendoliinoissa vissiin on joku wlan systeemi jos oikein muistelen :)
IC-junissa wlan tulee käytettäväksi tämän vuoden aikana. business-luokan alapuolella (kaksikerrosvaunut) toimii business- wlan yleensä. myös pendolinossa netti joko tullut tai tulee vuoden aikana. pikajuna on vanhaa sinistä kalustoa ja siinä ei ole vielä nettiyhteyttä.
jos ostat lipun aiemmin, saat sen paikkatietoineen. r-kioskin lipunmyynti on ollut joskus epäselvä paikkatiedoissa, joten käyttäisin aseman lipunmyyntiä. lippu junassa, (visa electron ei käy) sinun on vain matkustettava vapaalla paikalla tai ravintolavaunussa (ei ic2:ssa). lippu on halvempi lipunmyyntiluukulta ostettuna.
konduktööri on asiakaspalvelija, ja häneltä voi kysyä neuvoa hädän yllättäessä. tulee leimaamaan lipun kun kerkeää.
Itseasiassa R-kioskiltahan voit vain -Lunastaa- jo varaamasi lipun, et ostaa uutta lippua. Lipussa lukevat aivan samat tiedot kuin normaalin VR:n lipunmyynnistäkin ostetussa lipussa- eli vaunu, paikka, lähtöajat jne.
Kannattaa tarkoin valita juna, jolla matkustaa, sillä hintaerot ovat niin suuret.
Pendoliino taitaa olla selvästi kallein ja tavallinen pikajuna halvin. Kun matkustat 7,5 tuntia eli matka on noin pitkä, niin ei ole väliä vaikka matka kestäisi vaikka yhdeksänkin tuntia. Säästämälläsi rahalla voit syödä ja juoda matkan aikana joko eväitä tai nauttia junaravintolan tai kärryn kanssa vaunusta toiseen kulkevan ja tarjoilevan myyjättären antimista.
Mukavaa matkaa. Oliskin mukavaa itsekin päästä noion pitkälle junamatkalle.
Katso www.vr.fi/ jos kerran nettiä käytät.
Se on hyvä ett ei ole junan vaihtoa.
Hauskaa matkaa, jos on helle ota juotavaa mukaan. Ravintolavaunun hintataso on melko kallis. Jotain tuplahinta R-kioskiin verrattuna. Siis erityisen kallis. Pientä evästäkin voi ottaa mukaan, vaikka keksejä tai muruamatonta piirakkaa.
No nii, ha` maa`!
Minunki pakko päteä ja avstata sen verran, että jos matkustat vähintään 30 päivän päästä, kannattaa lippu ostaa etukäteen. Säästät lipun hinnasta (muistaakseni) 30%, eli suhteellisen paljon noilla kilometreilla :)
joo
Lipun voi ostaa etukäteen netistä tai sitten asemalta ja jopa konnarilta, ennen
istuttin kun kirkonpenkissä ja kuunneltiin ehkä Sony Walkmannia ja mutustel-
tiin omia eväitä sillä junan ravintelivaun valikoima oli suppeaa ja kallista jos
halusi juoda muutama olut niin piti ostaa karmea tumma leivänkannikka joka
kaljan välillä näin vielä 80 luvulla, nykyään kaikki on toisin.
Käytä hyödyksesi myös kaikki mahdolliset alennukset. Jos sinulla on esimerkiksi opiskelijakortti, eläkekortti tms. hyödynnä sitä. Ota kortti matkalle mukaan.
Muista olla tarkkana että huomaat milloin konduktööri tulee ja muista näyttää lippusi leimattavaksi. Muutoin jos tarkastajat tulevat saat ison sakon kun lippua ei ole leimattu. Eivät kuitenkaan usko ettet huomannu konduktööriä.
Kaveri ajoi Lapinreissulla suoralla ainoaan puuhun mikä sillä suoralla oli!
Onnex Faija oli antanut VR:n 30:n matkan lipun matkaan...!
Paluu Rovaniemeltä Stadiin kesti 17 tuntii!Ei mikään Pikajuna!
Tämä joskus -74 !Ostelin
Viireja useilta asemilta muistox!
Jot...Silleen!
Just näin,mutta silloin oli junassakin tunnelmaa joten matkan kesto ei haitannu.Junan eteisessäkin sai istua kaljakorin päällä.Yöjuna H:KI -Kemijärvi,eikä tullu äitiä ikävä.
Kannattaa hakea lippu esim. VR aseman lipunmyynnistä pari päivää ennen matkaa, niin pääsee varmasti :)
Konnari tulee leimaamaan lipun pitkän matkan junissa.
Jos omistat visa electron kortin se ei käy junassa, varaa siis käteistä.
poika 4v oli ekaa kerran junassa kovan odottelun jälkeen ja kivaa oli ja ihmeteltävää ja koko ajan kysy mikä ääni se oli kun kiskot kolisee
En tiedä Itekki meen ekaa kertaa vasta junalla parin päivän pääst