Pitäis tässä alkaa miettimään mitä aineita meinaan yo-kokeissa kirjoittaa, oisin tässä miettiny että:
-Äikkä
-Englanti
-Pitkä matematiikka
-Fysiikka
-Yhteiskuntaoppi
-Historia
Sitten vielä ehkä mahdollisesti Kemia ja Ruotsi, miten muuten on jos ruotsin jättää kirjoittamatta, sulkeeko paljon ovia tulevaisuutta ajatellen?
Eli mikä olis semmonen hyvä määrä aineita mitä kirjoittaa, ei ole tällä hetkellä oikeastaan mitään käsitystä mihin haluaisin lukion jälkeen, mutta aineet pitäisi jo valita.
Mitä aineita kirjoittaa?
5
1167
Vastaukset
- joku tyyppi
Sinun on itse päätettevä siitä mihin aiot jatkaa, se voi vaikuttaa aika paljon kirjoitusvalintoihin. Vaikka ruotsia ei ole pakko kirjoittaa, niin suosittelen sen kirjoittamista - joihinkin työpaikkoihn / virkoihin vaaditaan esim. ruotsin kielen taitoa riiippumatta asuinkunnasta.
Mitä tulee kirjoitettaviin aineisiin, niin niitähän voi periaatteesa kirjoittaa niin paljon kuin sielu sietää - ja rahat riittää..., mutta pakollista on kirjoittaa vähintään 4 ainetta, joista yksi on äidinkieli ja vähintään yksi aine on kirjoitettava pitkänä (itselläsi oli listassa pitkä matikka) - jos siis aikoo päästä ylioppilaaksi, esim. aineopiskelihan voi kirjoittaa vaikka vain yhden aineen ;) - 99999888888
Kannattaa muistaa et jos kirjottaa paljon aineita niin sillon ei voi panostaa niin paljoa yksittäisiin aineisiin, esim. yksi luokkalaiseni (olen siis tämän kevään ylioppilas) kirjoitti 8 ainetta mutta sai kaikista aika huonot, paras oli m ja niitäkin oli vain yksi.
Kyllä munkin mielestä ruotsi kannattaa kirjottaa jos sitä yhtään osaa - voihan sen kirjottaa lyhyenä jos tuntuu ettei pärjää pitkässä. Mun mielestä ruotsin yo oli aika helppo vaikka en oo ollut ruotsissa mikään huippuoppilas :)- abi..
Tähän haluisin korjata, että ruotsii ei voi kirjottaa lyhyenä. Sen voi kirjottaa vaan keskipitkänä tai pitkänä. Näistä keskipitkä on kuitenkin se mikä käytännössä aina kirjotetaan.
- lukioz
Ite oon tän kevään abi ja kirjotin nyt keväällä 4 ainetta. Syksyllä kirjotin jo 2 ainetta. Musta toi määrä kirjotettavia vaikuttaa aika hyvältä.
Jos itte meinaat kirjottaa nuo kuusi ainetta mitä luettelit, niin ehottaisin että hajautat niitä, eli kirjotat kolmella tai kahella kerralla. Itsestäni tuo kaks kertaa tuntu aika sopivalta. Esimerkiksi just hissa ja yh kannattaa kirjottaa etukäteen, jotta voi sitten varsinaisena abikeväänä keskittyä "tärkeisiin" aineisiin.
En ole niinkään varma sulkeeko se, ettei ruotsia kirjota kauheesti ovia, mutta ruotsia pitää kuitenkin osata. Eli jatkossa kun opiskelee, niin ruotsia pitää osata kirjottaa ja puhua.
Kukaan ei kuitenkaan voi sanoa sulle, että mitä sun kannattaa/pitää kirjottaa, vaan kannattaa ajatella niitä omia resursseja. Sitä miten paljon jaksaa ja on aikaa lukea. Nimittäin jo noiden listaamiesi aineiden kirjottamista ajatellen pitää nenä aika tiukasti kirjassa pysyä. :)
Sun päätöksiä voi kuitenkin helpottaa se, että meet eri yliopistojen/korkeakoulujen nettisivuille ja kattelet että mistä ylppäreissä kirjotetuista aineista saa pisteitä kun kouluun pyrkii. Koska tiedät kyllä varmasti edes pikkasen, että mikä sua kiinnostaa, niin käyppä se ainakin kattomassa. :D- kabooooom
Jos ap. on kirjoittamassa nuo luettelemansa aineet, niin näitä on joka tapauksessa pakko hajauttaa jo reaalien takia. Ekana reaalipäivänä on näistä luetelluista aineista historia ja fysiikka ja toisena yhteiskuntaoppi (ja kemia) (ja kahta reaaliahan ei voi samana päivänä kirjoittaa).
Ruotsin kirjoittamiseen vaikuttaa tosi paljon se, mitä haluat opiskella jatkossa. Esim. lääkikseen (ainakin HY) hakiessa ruotsi on 1/5 lähtöpisteistä (max. 45), eli tavallaan "menetät" nuo pisteet, jos et kirjoita ruotsia ollenkaan. Kannattaa varmaan tutustua eri yliopistojen nettisivuihin ja eri alojen valintaperusteisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1235173Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella303688No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452460- 501578
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241564- 411560
- 231451
- 141312
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv301299- 281251