Tarvitsisin neuvoja. Minulla on 8kk vanha poikakissa. Kissa on ollut meillä joulusta asti ja hyvin tottunut jo kaikkiin. Perheessämme on 5 henkilöä, mutta kissa on selvästi kiintynyt vain minuun, eikä muihin kohdista paljoakaan huomiota. Kissan kanssa kaikki on sujunut hyvin, mutta nyt viimeisen kuukauden aikana kissa on ruvennut "hyökkäilemään" minun kimppuun. Ei tilanne uhkaava ole, kissa ei pörhistele eikä sähise, mutta silti saattaa oikein voimalla hyökätä joko jalkani kimppuun, tai joskus yrittää jopa hypätä kohti kasvojani. Olen yrittänyt äänekkäästi kieltää kissaa, ja pitänyt sitä sylissä kunnes se "rauhottuu", mutta usein tämä ei auta.. Tämä "hyökkäily" ei siis kohdistu kehenkään muuhun perheen jäseneemme, vaan ainoastaan minuun. Onkohan kyse vain leikistä, tai jonkinlaisesta valtataistelusta, tai sitten jostain ihan muusta?? Olisin todella kiitollinen vinkeistä, joilla kissan saisi lopettamaan tälläiset hyökkäilyt..
kissa "hyökkäilee"???
2
180
Vastaukset
- Annie-tyttönen
Minullakin on kissa, joka pienempänä myös hyökkäili samalla tavalla. En tarkalleen tiedä mistä se johtuu. Onko kissaa leikattu? Sekin tietysti saattaa vaikuttaa levottomuuteen. Minun kissani kuitenkin oli leikattu, niin että luulen sen olevan vain jokin normaali vaihe kissalla. Kasvoja kohti hyökkäämisen sain loppumaan sillälailla että suihkautin vettä aina kohti mirrini kasvoja kun se hyökkäsi minun silmiäni kohti tai huitaisin sitä jollain lehdellä tai joskus jopa kädellä ja kielsin tekemästä niin. Rangaistus pitää kuitenkin antaa heti että kisu ymmärtää mistä on kyse. Sillälailla voi opettaa mikä on kiellettyä. Jalan kimpuun hyökätessä en ole oikein voinut mitään, koska kissat kerjäävät sillälailla huomiota, mutta silloin yleensä kiellän sitä tiukasti jos se käyttää kynsiään. Nykyään se ei käytä kynsiään vaan hyökkää sillälailla pehmeästi, että minä pelkästään pelästyn. Kasvoja kohti hyökkääminen kuitenkin on tärkeintä saada loppumaan, koska kynnen huitaisu silmille voi olla todella vaarallista, niin että sitä ei pidä hyväksyä.
- Purrrnau
Leikistähän tuossa on kyse, vaikka ihmiselle se ei vaikutakaan kovin hauskalta.
Muutama vuosi sitten, kun vanhin kissani oli alle vuoden ikäinen ja ainoa kissani, painin saman ongelman kanssa. Yritin vaikka mitä, vesisuihkua, sähinää, huomioimattomuutta... Eikä mitään tulosta! Nilkat alkoivat olla jo aika ruvella, kissa kun oli jo siihen aikaan todella voimakas.
No, puhuin sitten erään toisen kissa-ihmisen kanssa, ja hän ehdotti että hankkisin kaverin tälle "hurjalle". Hah, hullu ajatus, kaksi kissaa! Noin ajattelin tuolloin, mutta kun käytös ei ottanut loppuakseen ja kissa vaikutti muutenkin tylsistyneeltä, aloin harkita asiaa. Kävin katsomassakin pentuja eläinsuojeluyhdistykseltä, ja niinhän siinä kävi että painikaveri tuli taloon. Ja siihen paikkaan loppui tämän vanhemman kissan hyökkäily minun jalkoihini ja kaikki muukin huomionhaku mitä oli harrastanut! Tämä uusi kaveri oli siis todella se mitä kaivattiin, sen kanssa kun saa juosta ja painia niin paljon kuin sielu sietää. Tämä nuorempi on vähän rauhallisempi tapaus kuin vanhempi kissa, sekin tasoittaa vanhemman luonnetta kun ei joka temppuun toinen lähdekään mukaan.
Nykyjään vanhempikin kissa (kissoilla ikäeroa n. vuosi) on oikein herttainen verrattuna tuohon teini-ikään, viihtyy sylissä ja leikkii nätisti ihmisten kanssa. Kissa on nyt viisivuotiaas, nuorempi neljän.
Varsinaista työn määrää toinen kissa ei lisännyt, siinä samassa hoitotoimenpiteet tekee kahdelle kuin yhdellekin. :)
Mietipä, olisiko tästä apua teille. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760