Koska keskeytetään pysäköintitalon rakentaminen?. Alkaa keskusta vajoamaan pohjattomaan suohon. Mitä tapahtuu kohta KERROSTALOILLE Kaivokadulla? Lue seuraava juttu.
http://www.yle.fi/alueet/hame/2011/05/pohjaton_suo_imee_yha_siltapenkkaa_hameenlinnassa_2614213.html
Kaivokadun parkki!
17
380
Vastaukset
- "hyllyvää viisautta"
Parkkitalo vajoaa pohjattomaan suohon,kerrostalot kallistuu,parkkitaloon päin.
Katselin kun kaivokadun reunalle juntta nosti paalun, se painui omasta painostaan koko pituudeltaan,vaikutti että juntta sai pidätellä että jäisi edes pää näkyviin, josta jatkaa seuraavalla paalulla.
Kas kun ei pohjatutkimuksissa tullut esille,mitä siellä pohjalla on.
OK- rakentajilta kyllä vaaditaan kalliita kairauksia, vaikka harjulle rakentaisit.
Herää kysymys näin veronmaksajana mikä onkaan liikerakennuksen kohtalo, onhan se lähempänä vanajavettä kuin tuleva parkkitalo,vai painuuko sekin moottoritien sekä tavastilan kanssa pohjattomaan suohon.
Avoimmuutta asiohin kuten Kiemunki paikallisessa mediassa kirjoitti taka viisaasti Janakkalan jäteongelmasta, - Sarkastikukka
Onhan se hyvä, jos mersut saa tallin. Viis ihmisten asunnoista.
Nauttikaa nyt ihmiset ikkunaelämästä, siellä käy jäänitysfilmi, eikä edes lupamaksua tarvi maksaa. - Valheiden valheita
tää on kuulkai pieni pohjaton suo, kun paljastuu kokonaisuudessaan missä kaiken upottavassa suossa on koko Suomi ja Eurooppa.
saatanan valehtelijoitten valehtelijat!
narsistiset riistäjät ja egoistiset oman edun ulosmittaajat.
helvetin vainovalkeilla tavataan! - Älkää leikkikö
Oikeesti olisi jo pitänyt, tai kohta ...
- ( 0 ) ( _ )
Vapiseekohan kukaan päättäjistä. Miettiikö kukaan vielä ihan oikeesti:Mennäänkö syteen tai saveen ?
Tuleeko Hämeenlinna-kaupungista kadonnut/vajonnut onnenmaa.
Shoppaillaanko mutakunoina katteen alapuolella ))))))) - Los stupidos
Joutaa vajoamaankin.Ikinä en noihin autoani tule viemään.Eikä muuten kovin moni muukaan.
- höhhöö
Kaikkihan sen tietää että motari on rakennettu suon päälle.
Se oliskin noloo jos saatasiin se kate ja kauppakeskus valmiiksi ja sitte se alkais hissukseen valuun kohti motarin pintaa. Tulis pieni älämölö kun ekat rekat jäis katostaan kiinni. Koko E-Suomen liikenne sekaisin ja tiellä muutama tuhat tonnia betonia... pääsis varmasti uutisiin ulkomaita myöten. - No jopas
Eikös ne maan alle ole johtajat niitä parkkipaikkoja kaiken aikaa halunneetkin. Nyt vaan tori päälle ja meillä on torinaluspysäköinti tuosta vaan.
Tulee muuten paljon halvemmaksi rakentaa maan pinnalla ja antaa sitten koko höskän painua kokonaisena maan alle, Ei tarvitse kaivaa ja tukea. Kelluvat ajoluiskat tai lossilaiturit vaan päihin ja avot. Kyllä Hämeenlinnan pojat osaavat. Kaupungin historiikissa on kuva, jossa joku herrasmies meloo kanootilla Kuivansillan tietämissä. Suurennuslasillakaan en tarkasti näe mikä merkki sillä on nokassa. Hämeenlinnan vaakunalta näyttää ja mirri on kaverilla kaulassa. Olisko ne kaupunginjohtajat jo silloin kierrelleet katsastelemassa parkkitalon paikkaa. - vastustaja3
Uskon,että silloinen kaupunginjohtajahan siellä seilaa! Olen kans katsellu kuvia ja siitähän kirjakin tehty kuvineen!
Poikki on saatava tää hulluus! Tiiriön autokauppakin ja pian! Etteivät ala rakentaa puoli salaa! - Appoahne Ahmed
Salakähmäkusetusta kaikki, vedätystä, vaikenemista, haalimista, kapitalismismin karmeinta meininkiä, ahneuden angstittamaa kieroa kähmimistä ja kerskaamista!
- tuhkaa pesässä
Kaiken typeryyden lisäksi se kaivoparkki rakennetaan aivan älyttömään paikkaan, todella kauas kaikesta... kuka sinne jaksaa autoaan viedä ja vieläpä maksaa siitä? Nyt pikkupojat leikkii taas veronmaksajien rahoilla. Jos tuo olisi kannattavaa bisnestä, olisihan joku firma siihen jo ryhytnyt. Pistää vihaksi, kun miljoonia upotetaan isoon suohon.
- Mustakauhu
En minä nyt ihan tuohon " kauas" voi yhtyä. Mutta ilamn kattoa siellä olisi mahtunut hämeenlinnan autot parkkeeraamaan.
Suuruudenhullua touhua.
Ja tosi kivaa katseltavaa asukkaille(???) Kaivokadun varressa. Musta verkkotönö-jos Keinusaaren kaltaiseksi valmistuu.
- Hihi,hih.
Jospa vajoaminen onkin rangaistus ylemmältä taholta. Kun me pienet emme puoliamme pysty pitämään.
Ahneus palkitaanko - alkuunsakin vastaan2
Koko Kaivokadun, Lukiokadun,Eureeninkadun, Birger Jaarlin kadun liikenne sekaisin! Liikennemerkit epäjohdomukaisia ja vaarantavat jalankulkijat, autoilijat, polkupyöräilijät, matkailijat, vieraspaikkakuntalaiset ym!
Esimerkiksi kun ajaa Lukiokatua Kaurialan suuntaan niin merkkejä siroteltu sinne tänne! Ja jalankulkijat mm. ojataan kapealle autojen käyttämälle ajoradalle(joka sekin kierää vasemmalta vastaan tulevien kaistalta)! Kaivokadulta tullessa ohjataan polkupyörätkin edellisten seuraksi kapeikkoon, jossa jo jalankulkijat ja auto!
Kukahan ottaa vastuun kun kuolee/loukkaantuu, Kaivokadunpäiväkodin lapsia tai kouluun OKL:ään meneviä lapsia?? ti muita sitä kautta liikkuvia!!
Ennen kuin aletaan "HÄDÄSSÄ" (joka tässä tapauksessa tarepeetonta, vain pelko oli persuussa rakentamisen estymisestä jos ei aloiteta ja kaadeta kaupunkilaisten maksettavaksi) Niin tehdään suunnitelmat TURVALLISEN JA johdon mukaiset/toimivat liikennesuunnitelmat! Kaivokatu aika tärkeä väylä moottoritielle!
Ei kai tämä järjettömyys lopu koskaan!! Menkää kuitenkin tämän lukeneet ajamaan vaikka Lukiokatua ja Kaivokatua! Kommentoikaa sitten.
Miten saadaan tää loppumaan!! Keksikää ja ratkaiskaa!- Parkklosetti
Juujuu, mutta ne shikaanit liittyy pääosin rööriremontteihin, ei tyhjäkäyttöön rakennettavaan parkkitaloon...
- Olis tositoimia
Kupungin ylimmät, suuripalkkaisimmat palkkalaiset vaihtoon !
Äkkiä, ennen kuin on myöhäistä !
Valtuutet toimimaan ! Hehän edustavat asukkaita meidän valitsemina. - Vastarannan Kiiski
Pitää kai nousta barrikaadeille täällä Suomessakin, jossa ennen järjellä asioita ajettiin! Innoparkkiin rahaa lisää, carcentteriin,keskustan kauppakeskukseen(suohon uppoavaan)! Mihinkän kaikkeen sitä rahaa onkaan jo pantu, varmaankin äänestäjien tietämättä! Kun vastuuta kysellään, niin vatvotaan ja tietojen puutetta valitellaan sekä laitetaan jonkun muun syyksi.
Pitää tehdä perinpohjainen tarkastus Kaupungin rahoituksen jakoon ja hoitoon! Ja väärinkäyttäneiden omaisuus takavarikkoon, ennen kuin ennättävä omat rahansa muille hajauttaa! Eli saatais edes osa tuhlatuista rahoista takaisin.
Kenenkähän rahoilla Tapio Hels.. korjaa taloaan? Tarkastus siihenkin projektiin, että saadaan epäilys poistettu! Vanhasenkin kuistin laudat tarkastettiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614167Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643403Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541775Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251633Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961412Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132915Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235852en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115813Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17778