Kuka kaikkitietävä osaisi kertoa mitä näin taivaalla viime yönä puolen yön aikaan Vantaalla.
Puolen yön aikaan etelässäpäin todella korkealla noin 80 asteen kulmassa etelässä horisontissa näkyi ensin valopiste. Ajattelin sen olevan joku saturnus tai satelliitti tai vastaava, kunnes se alkoi suurenemaan. Aluksi oli vain noin todella ison tähden kokoinen kunnes kirkas valo suureni noin viisinkertaiseksi. Mietin myös olevan perus lentokone, mutta havainto oli niin kaukana ettei se millään voinut olla lentokonekaan.
Valo siis tuli kohti teki tämän jälkeen Niken logon muotoisen kierukan ja pikkuhiljaa alkoi pienenemään ja hävisi taivaalla hitaasti. Yritin vielä vartin verran katsella että palaisiko valo, mutta ei. Havainto kesti noin puoli minuttia maksimissaan.
Onko kellään havaintoa mitä kaikkea taivaalla näkyisi tähän aikaan. Etelässä kuulema saturnus saattaisi näyttäytyä, mutta liikkuuko se noin selkeästi?
juttu taivaalla
10
187
Vastaukset
- Iridiumi..
Sopii lähinnä Iridium satelliitin välähdykseen. Tosin ne eivät Nike mutkaa tee, oletko siitä aivan varma? Silmä kun joskus valehtelee pistemäisten valojen liikkeestä. Välähdysten kesto ei ihan puolen minuutin luokkaa ole.
- täh?
Nokun sitä liikettä just jäin ihmettelemään kun se oli niin selkeä ja suuri. Yritin kaikin tavoin googlailla järkeviä selityksiä liikkeelle, mutten löytänyt mitään. :(
- Iridiumi...
Aloituksestasi tulee muutama tyypillinen havaintoselostusten ongelma esille, joita voisit tarkentaa.
1. Kuinka varmasti voit sanoa valon teheen mutkan. Ihmissilmä kun ei ole kovin luotettava pistemäisen valon liikkeen havaitsija sillä se koko ajan tekee pientä tiedostamatonta liikettä. Yleensä esim. Venus tai Jupiter näyttää liikkuvan taivaalla silloin kun muut tähdet eivät näy. Kun muita tähtiä on näkyvillä on liikkeen havainnointi luotettavampaa.
2. Mitä tarkoitat sillä että valo on 80 asteen kulmassa horisontissa? 80 asteen korkeudella oleva esine on jo miltei pään päällä, joten horisontissa sen ei enää voi sanoa olevan.
3. Mitä tarkoitat sillä, että esine oli "liian kaukana" ollakseen lentokone. Tarkoitatko, että se oli liian pistemäinen ollakseen laskeutumisvalo? Steronäkö ei kykene etäisyyttä yli kymmenen metrin matkalla havaitsemaan.
Tässä tyypillinen Iridium satelliitin välähdys ja liike. Noita näkee ehkä muutaman vuodessa vaikkei taivaalle erityisesti katselekaan sillä valopisteen kirkkaus kiinnittää huomion siihen.
http://www.youtube.com/watch?v=1le6ZgxfjWo
- täh?
Joo, siis uskon että se varmasti on tämmöinen, en minä sillä se oli vaan niin outo koska poikkesi niin suuresti aijemmin näkemistäni niin siksi kyselin. Muutenkin oon semmonen taivaanrannanmaalari että tuijottelen sinne ja toiseksi parvekenäkymä on niin "paljas".
kohtaan
1. No enhän mie voi sitä millään todistaa, se mutka oli vaan musta niin selkeä mikä jäi itseänikin mietityttämään ja siksi kyselenkin kun oli niin kummallista.
2. tarkoitin horisontista en horisontissa. Pikku typo. :)
3. siis se näytti olevan niin kaukana, että ainakaan eläessäni en ole nähnyt lentokoneiden lentävän näin korkealla. Mutta tosiaan vain silmähavaintoja.
Luultavasti onkin tuollainen Iridium. tai siis toivon olevan :) - (... - - - ...)
"3. siis se näytti olevan niin kaukana, että ainakaan eläessäni en ole nähnyt lentokoneiden lentävän näin korkealla. Mutta tosiaan vain silmähavaintoja."
Kun kyseessä on valo taivaalla, et voi sanoa korkeudesta yhtään mitään. Jos liikettä ei huomioida, niin kymppitonnissa lentävän lentokoneen valo, 300 km:ssä kulkevan satelliitin heijastus ja 30 valovuoden etäisyydellä oleva tähti näyttävät aivan samanlaisilta. - niiikeedou
NIKEn mainostemppu, ne näköjään tekevät niitä täällä Suomessakin.
Tässä samanlainen valoilmiötemppu amerikasta.
http://www.youtube.com/watch?v=6lwt9kGfCdA - ker-naas-ti
Parahin M.
Don't do drugs!
:) - Turha sanoa
sulle, oot niin pihalla nyttekin, että turha sun kaltaselle peltopellelle moisaesta avautua olettaisin.
- Vittu oot pihal
Pelle!!!!!!!!!!!!!
- Vai saturnussi?
Voi vitun narri, vitun bestman!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175083Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012311- 1351988
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171660"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551266Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu113925Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654