Piispa Salmen toimet Lumijoella

Pölhökustaa102

Tulisikohan Oulun hiippakunnan piispa Salmen johdolla katsoa vielä kerran, ketkä vl-papit saavat saarnata kirkoissa ja kenttäjumalanpalveluksesa Lumijoen suviseuroissa? Ainakin SRK:n johto olisi viisasta panna varmuuden vuoksi istumaan tutkinnan ajaksi. Keskusrikospoliisihan selvittää parhaillaan, onko mahdollisesti syyllistytty rikollisten suojeluun salaripin käytön ja opetuksen yhteydessä ja onko mahdollisesti syyllistytty ilmenneiden insestitapausten salailuun ja tarvittavien jatkotoimien viivyttelyyn.
SRK:n ei nyt kannattaisi vaientaa pastori Johannes Alarantaa ja Heikki Rainiota (maallikko), koska vl-liike uskoo heitä enemmän kuin SRK.n johtoa, jolla on hyvin omalaatuinen käsitys ripistä, synnistä ja rikoksista.
Joillakin korkeasti oppineilla vl-tohtoreilla tuntuu olevan käsitys, jonka mukaan homouden toteuttaminen ja pedofilia eivät ole sen suurempia tai pienempiä syntejä kuin muutkaan.

7

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tutkimuksen tulos

      Tutkimukset osoittavat, että homous on synnynnäistä. Aivan samalla tavalla kuin on oikea- ja vasenkätisyys. Ennen hävettiin väsenkätisiä nyt se on luonnollista.!
      Näin se menee.

      • pölhökusta202

        Näin on, mutta kun kirkkomme piirissä on niitä, jotka vetoavat Raamattuun, erityisesti 1.Moos.-klirjaan. Jos sen julistetaan vanhentuneeksi, niin mitä muuta Raamatusta tulisi julistaa aikansa eläneeksi? Mielestäni kaikki.
        Ja muistutan, että maailman katoliset ovat erityisen tiukkoja homoasioissa. Heitä on 1,3 miljardia, luterilaisia tuskin edes 65 miljoonaa.


    • Miten on?

      Voisiko Salmi kieltää oman hiippakuntansa alueella pedofiliansalaajien saarnaamisen?

      • Kirkkolain mukaan

        Piispa ei voi kieltää mitään, sillä kirkkolain mukaan seurakunnan kirkkoherra päättää näistä asioista.

        Lumijoen kirkkoherra ei tule kieltämään kenenkään vl-johtajan saarnoja.


      • alloittaja 100
        Kirkkolain mukaan kirjoitti:

        Piispa ei voi kieltää mitään, sillä kirkkolain mukaan seurakunnan kirkkoherra päättää näistä asioista.

        Lumijoen kirkkoherra ei tule kieltämään kenenkään vl-johtajan saarnoja.

        Tiedetään, tiedetään ne säädökset , mutta riittäisi kun Sa,lmi soittaisi Lumijoen kirkkoherralle ja "keskustelisi" asiasta korostaen että lopullinen päätös on kirkkoherran.


      • pölhökustaa103

        Piispa voisi vaikuttaa asioihin niin, että kirkkoherra tekisi "itsenäisesti" oikean päätöksen. Ruotsissa homma toimi: Luulajan piispa keskusteöli asiasta Haaparannan kirkkoherran kanssa, joka on sitäpaitsi vl.


    • 3+14

      Piispa Samuel Salmi lähtee toimiin Tornion rippikoulukohussa.
      http://www.uutisaalto.fi/etusivu/kaikki/article/862108

      Rippikoulupapin on väitetty tuominneen naispapit, homot ja lestadiolaiset helvetin liekkeihin. Tuomitsijapappi itse ei muista tuominneensa.

      Piispa Samuel Salmi on taas v-lestadiolaisuudesta Kalevan mukaan sitä mieltä, että v-lestadiolaisuus on ytimeltään terve siitäkin huolimatta, että lasten hyväksikäyttötapauksia on tullut runsaasti ilmi kirkon sisällä juuri v-lestadiolaisuudessa. Lumijoen kirkkoherra ainakin sukunimestään päätellen on näitä oikeita uskovaisia, joten ydin on terve. Se piispa Samuel Salmen puuttumisesta suviseurojen sananjulistajiin.

      Haaparannan vl-kirkkoherran päätökselle pistää SRK:n O.V. lepäämään Haaparannan seuroista annan kannatukseni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1083
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      521
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe