Hei. Sain haasteen käräjäoikeuteen viime perjantantaina jossa lasten isä vaatii lapsia luokseen asumaan. Meillä on ollut vuoroviikkokäytäntö vuoden. Edelliset 3 vuotta lapset asuneet minulla.
Meinasin taannoin 4 vuotta sitten sairastua henkisesti (eroprosessi) ja meistä tuli silloin lasten suojelun asiakkaita.
Kuitenkin sain asiani vähitellen kuntoon ja nyt minulla on menestyvä yritys kymmenettä vuotta hyvä mies ja ihana asuinympäristö lapsille omakotitalossa. Sydänlapsia on 2 (täysin oireettomia) ja cp-tyttö.
Isä muuttanut tuona neljänä vuotena 8 kertaa, ei saa töitä koska reagoi somaattisilla sairaskohtauksilla?? Tätä on ollut jo vuosia. asuinpaikkakuntakin vaihtunut neljästi. Sosiaalitoimiston jatkuva asiakas.
Kirjoitti kirjallisen sopimuksen joulukuussa vuoroviikkosysteemistä ja kolmen kuukauden päästä ilmotus et muuttavat pois ja palataan takasin tapaamiskuvioihin.Tästäkin on kirjallinen sopimus tehty helmikuussa jossa on virallinen leima ja allekirjotus.
Vetoo siihen että olen laiminlyönyt sydänlääkkeiden annon ja vaatetuksessa ja kodin siisteydessä puutteita. Syksyllä oli joitakin unohduksia lääkkeen suhteen. Sain silloin tietää tytön vammasta ja molemmat jalat operoitiin talvella (akillesten pidennysleikkaus kuukauden kipsissä ja sen jälkeen kuntoutus. Lisäksi exän painostus päällä. nykyisen puolisoni kanssa hoidimme tytön asiat kuntoon ja mies ei osallistunut näihin millään tavalla koska hänelle oli juuri tehty leikkaus. silti jaksoi tilailla aikoja sossuun koska halusi heidän antavan lapset matkaansa kun olivat muuttamassa. Laittoi hakemuksen vireille juuri kun olin synnyttänyt ja oma lapsensa syntyy tällä viikolla.
Miettinen että mahtaneeko oikeus katsoa hänet minua paremmin pystyvänsä turvaamaan lasten kehityksen ja huolenpidon?
Hullunmyllyä tämä huoltajuuskiista
Huh...huh
1
142
Vastaukset
- minfaskfalsdak
tuskinpa vaan.
vaikkakin nuo sydänlääkkeiden unohdukset onkin iso asia niin sellaistakin sattuu vaikka olisi kuinka täydellinen vanhempi.
jos ei rikkeiden listalla ole muuta ja lapset sinulla asuneet ja kaikki hyvin niin eiköhän ne sulle jääkin.
toki jos ovat jo isompia niin sitten heitäkin kuullaan asiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka662382- 661367
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww651115EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41077- 77803
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82650- 43648
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe23615- 27571