Mikä olisi hyvä reilikohde sveitsistä? Haluaisimme nähdä alppimaisemia ja olisi mukava päästä patikoimaan/vaeltamaan vuorille päiväksi. Paikan ei tarvitsisi olla mikään iso kaupunki eikä turistirysä.
Ollaan mietitty mm. Zermattia tai Brigiä tai Luzernia tai Interlakenia, kelläään tietoa näistä kohteista?
Sveitsistä reilikohde
3
226
Vastaukset 3
- matkoille
no hei, ne ovat kaikki hyviä kohteita, kun haluaa nähdä vuoria. zermatt on kaikkein erikoisin mielestäni, sillä kylässä ei ole ollenkaan autoja. vain sähköautoja ja herosia - siis takseinakin.
zermatista nousee vähän väliä juna matterhornille, sveitsin korkeimmalle vuorelle. se on yli 4000m ja sen huipulta näkee muistaakseni 18 muutakin nelitonnista.
kävin siellä tänä keväänä itsekin. luzernistakin pääsette vuorille, mutta varotan että se on kallista. mutta netistä löydätte kaikki infot ja hinnat!
interlaken on myös suosittu, mutta missään ei ole niin korkeita vuoria kuin matterhorn/zermatissa. - matkoille
korjaus!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Gornergrat
siis, itse matterhornille ei tietenkään pääse kuin hakun ja köysien kanssa.
mutta viereiselle vuorelle, gornergratille, voi hyvin mennä junalla.
katso tuosta linkistä.......
ja en tarkoittanut "herosia", vaan hevosia :-)
matterhornista saatiin aikoinaan idea toblerone-suklaan muotoon. - Alppikauris
Hei. Olimme viime syksynä koko perhe lokakuussa Sveitsissä.
Oltiin pienessä alppikylässä nimeltä Engelberg. Kaksi tuntia junalla Zurichistä.
Viimeinen tunti junassa oli aivan huikeat maisemat kun juna nousi koko ajan ylös alpeille. Yövyttiin St. Jacob hostelsissa. Meillä oli huoneessa vessa ja suihku. Mutta joissakin huoneissa ei ollu suihkua ja vessaa, vaan ne oli käytävällä. Perus aamiainen hostelsissa. Juna tuli aivan kylän keskustaan. Hostelli keskustassa ja siitä nousi hissit ylös vuorille josta avautuivat upeat maisemat. Lokakuussa ei ollut vielä lunta, vaan oli upeat ruskamaisemat. Suosittelen tätä paikkaa.
www.engelberg.ch
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791692
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109893En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo96653Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15520