Meidön perheeseen kuuluu 7.v poika,kissa ja minä ja mieheni.
Tässä jossain vaiheessa tulevaisuudessa olisi tarkoitus harkita koiran hommaamista.
Asumme isossa paritalossa mutta piha on suht pieni,mutta hyvät ulkoilumahdollisuudet lähellä.
Olen miettinyt pääni puhki sopivaa rotua,vielä ei ole sitä meille oikeaa löytynyt.
Vaihtoehtoja on ollut:
Siperianhasky
Tanskandoggi
saksanpaimenkoira
rotwailer
boxeri
spanieli
Koiran ei saisi olla kovin pieni,mielellään ainakin keskikokoinen.
Tulla hyvin toimeen muiden eläinten ja lasten kanssa.
Ja olla suht terve rotu.
Kultaista noutajaa en mielellään haluais.
Onko ehdotuksia?
Mikä koira lapsiperheeseen?
12
255
Vastaukset
- ei riipu rodusta
Se on yksilöstä ja tottumuksista kiinni, kuinka koira suhtautuu lapsiin. Jokaisen rotuiset koirat kumminkin saavat pentuja, joista nartut sitten huolehtivat. Varsinkin narttukoirilla on usein tapana adoptoida ihmislapsia omiksi pennuikseen. Mutta löytyy niitä uroskoiriakin, joilla emon vaistot ovat luonnostaan voimakkaita. Jotkut koirat eivät ole tottuneet lapsiin tai ovat luonteiltaan hermostuneita, jonka takia ne eivät siedä lapsia tai koiranpenntuja. Tottumis- ja yksilökysymys koiran suhtautuminen lapsiin.
Myös muihin eläimiin suhtautuminen riippuu yksilöstä ja tottumuksista.
Terveys on suvusta kiinni, kuten osittain luonteenpiirteetkin.
Kaikkihan nuo rodut käyvät, kunhan tarjoatte niille riittävästi koulutusta, liikuntaa ja aktivointia sekä osaatte tulkita koirien elekieltä. Koira on aina koira: se monipuolinen, helposti koulutettava, sopeutuvainen hyötyeläin. - me_pienet
Huskyllä:
voi olla metsästys viettiä kissaa ajatellen,
ja se on todella haastavaa opettaa kulkemaan vetämättä lenkillä,
ja esim.vaunujen vierellä.
Muutenkin husky on laumakoira,
ja kaipaa ympärilleen paljon tilaa,ja muita koiria.
Huskyllä vetäminen on verissä,ja se on aktiivinen rotu.
Yksinjääminen on voi olla tuskaista,ja se saattaa keksiä eroahdistukseensa omia askareita asunnossa.
Se vaatii useamman tunnin liikuntaa päivässä.
Tankandoggi:
On suuri,ja ystävällinen koira.
Se sopii hyvin lasten kanssa,se on kuitenkin pentuna villi niinkuin kaikki pennut.Saatta innokkuudellaan kaataa kumoon pienimmät lapset,
ja ruokaa tähän pieneen-"poniin"tulee uppoamaan paljon :D.
Yksi parhaista näistä sinun vaihto-ehdoistasi.
Saksanpaimenkoira:
On palveluskoira-rotu se on työkoira,
ja vaatii sekä fyysistä,että psyykkistä rasitusta päivittäin.
Sinun tulee olla todella sitoutunut,sillä kyseessä on myös aktiivinen koira jonka sosiaalistamine muihin koiriin on erityisen tärkeää.
Suosittelen tämän rodun kanssa myös hakeutumista harrastusten pariin,
missä saat ohjausta,ja koira mieleistään tekemistä.
(Itselläni on kaksi saksanpaimenkoiraa ihan vain esimerkkinä.
ulkoilen n.2-3tuntia niiden kanssa per/pvä,
ja reenit on 3päivänä viikossa.)
Rottweiler:
Saman mitä kirjoitin saksanpaimenkoirasta voisin kirjoittaa tähänkin :)
Boxeri:On todella vilkas,aktiivinen,ja pentumainen höseltäjä koko elämänsä :DSopii kuitenkin lapsiperheeseen hyvin vaatii myös reippaasti liikuntaa päivittäin,ja perustottelevaisuus-koulutuksen :)
Spanieli:En tiedä mitä spanielia tarkotit mutta ne ovat erinomaisia perhekoiria:
Springerspanieli:Keskikokoinen,kaunis,aktiivinen,ystävällinen.
cockerspanili:Pienikokoinen,kiltti,aktiivinen,ystävällinen.
Suosittelen sinulle kultaistanoutajaa,ja springerspanielia :)
Yleisesti:pieni-keskikokoinen koira,jolla helppohoitoinen turkki.
Miellyttämisen haluinen,ja rauhallinen.
-Älä ota paimenviettistä
-Älä ota laumakoiraa(esim.husky)
-Älä ota kovin metsästysviettistä koiraa.- husky on ihana
Husky on kotona rauhallinen (ei kaipaa sen enempää tilaa kuin muutkaan rodut), eikä pura metsästysviettiään oman laumansa eläimiin (kuten eivät muunkaan rotuiset koirat). Husky on kiltti rotu, vaikkakin valtavan liikunnallinen, mutta moni haluaakin juuri liikunnallisen koiran. Huskykin oppii omistajan tulevan aina takaisin kotiin, joten se tottuu yksinoloon siinä missä muutkin rodut: eroahdistusta kokeva koira ei luota omistajaan, eli pelkää jäävänsä hylätyksi (tämä toki voi olla minkä tanahnsa rotuisen koiran ongelma). Husky pärjää talouden ainoana koirana, kunhan oppii pääsevänsä tapaamaan muita koiria säännöllisesti ja saa riittävästi liikuntaa, aktivointia ja seuraa perheensä ihmisiltä. Huskykin oppii, eikä ole tyhmä.
Siperianhusky on yksi minulle kaikista tutuimmiksi tulleista koiraroduista.
- ameeeeba
Springerspanieleita suosittelen myös. Niitä on kahta eri sorttia: walesilainen ja englantilainen. Walesilainen on pienempi ja ehkä aavistuksen haastelelisempi luonteeltaan, mutta kiltti kuitenkin. Enkkulainen sitten puolestaan on kooltaan isompi mutta luonteeltaan nöyrempi. Molemmat sopivat hyvin perheisiin, kunhan mietit ensin, haluaako mutkattomamman luonteen vai vähän pippuria luonteeseen. Molemmat ovat liikkuvaisia ja iloisia, tykkäävät lenkkeillä ja olla perheen parissa.
Husky on työkoira ja vielä laumakoira, kuten me_pienet kertoikin jo. Se tarvitsee liikuntaa runsaasti juosten ja mahdollisesti vielä vetämällä. Lisäksi riistavietti on suuri. Joten ei, en ikinä myisi mitään huskya seurakoiraksi.
Tanskandoggi on suuri koira, se tulee ymmärtää joka mielessä. Kilttejähän ne on, mutta suuri koko vaatii omansa. Kuka tahansa heinänkorsi ei voi tätä ulkoiluttaa - jos doggi päättää lähteä, turha vikistä "paikka"käskyä. Lisäksi nämä syö ja paljon, ruuan tulee olla laadukasta. Elinikä on lyhyt, n. 6-7-vuotta. 3-4-vuotiaana doggi on naamastaan jo harmaa. Haluatko näin lyhytikäisen perheenjäsenen? Sopii kyllä, jos ymmärtää tämän kokoisen koiran haittapuoletkin.
Saksanpaimenissa on hyvin paljon hajontaa mielestäni. Toiset on täsyvierisiä työkoira, kuin taas toiset viihtyy paremmin kotona. Mutta näitä käyttölinjasia ei myydä mielellään vain kotikoiraksi, joten semmosen voi unohtaa aika pian jos ei aio koiransa kanssa mitään mutua tehdä kuin vain lenkkeillä. Siirrä tässä katseesi siis sekalinjasiin ja näyttelylinjasiin (jotka on jo pilalla), jos välttämättä tällaisen haluat. Itse en suosittele heti ensitekijöikseni tätä rotua lapsiperheisiin, on muita, sopivempiakin koira olemassa.
Rotikka menee samaan kastiin kuin sakemmanni. Työkoira, ei jokamiehen koira. Löytyy parempiakin koiria teille. Unohda suosiolla.
Bokseri sopii mielestäni ihan hyvin, kunhan on kunnon peruskoulutus. Innokkaita höseltäjiä, mutta hyväntahtoisia kuitenkin. Terve tämä rotu ei kyllä ole..
Lapsiperheet saisivat katsoa mielestäni ihan suosiolla perusrotuja. Pitkäkarvainen collie esimerkiksi voisi olla kiva vaihtoehto. Vaikka kultastanoutajaa et halua, mieti toisen ja useammankin kerran. Berninpaimenkoira (narttu!) voisi myös sopia. Lisäksi rhodesiankoira voisi olla erilaisempi tutustumisenkohde. Labradorinnoutaja myös, mutta ovat myös häsliä pönttöjä etenkin ekat 5-vuotta.
Jokaisella rodulla on omat vikansa ja sairautensa - siitä ei pääse yli eikä ympäri. Toisilla on enemmän ja toisilla vähemmän. Jokaisen rodun kohdalla kiinnitä huomiota vanhemien koiran sukultaisten terveystuloksiin ja MYÖS näyttelyarvosteluihin; jos emällä on monta EVA tai HYL tulosta, vikaa voi olla koiran käytteytymisessä ja käsittelyssä (ei anna koskea, rauhaton...). - 111000111400
Ota espanjan vesikoira.
Oikein mukava rotu. Naapurin lapsipeerheessä sellainen. - me_pienet
Me_pienet--->Ameeba:
:) Minulla näyttely,ja sekalinjainen.
Sakemanni ei enään ole ns."yhteinäinen"rotu,
ja niinkun sanoit paljon on hajontaa.
Minulla kuitenkin terve roppainen näyttelylinjainen,
ja sekalinjainen.
Sekä hyviä harrastus-koiria energiaa piisaa kummassakin,
kuin pienessä torpassa.
Tähän rotuun,ja linjoihin perehtymättä on vaikea tietää mitä saa.
Eikä kannata lähteä ostamaan sikaa säkissä,
tällä rodulla on kasvattajia/harrastajia joka lähtöön,
joten niin laaja skaala on sitten koiriakin. - rhetr
Newfoundlanfinkoira? Iso, lapsiystävällinen, rauhallinen liikunnan ja aktivoinnin tarpeesta en osaa sanoa
- äiti miettii
Hei,kiitos ihan älyttömästi näistä ihanista ja asiallisista viesteistä.
Tanskandogin kanssa just eniten mietityttää sen lyhyt ikä,sen olen jo osittain hylännyt ajatuksista.
Espanjan vesikoiraa olen myös kovasti miettinyt,mutta onko sen turkki kovin työläs hoitaa?
Rhodesiankoiraa olen myöskin miettinyt,tällä hetkellä naapurissa on sellainen,mutta olen omistajan puheista saanut sellaisen kuvan ettäi ainakin tämä yksilö jahtaisi kovinkin mielellään kissaa ja muutenkin on aika metsästys viettinen.
No,asia ei ole vielä mitenkään ajankohtainen joten aikaa on reilusti miettiä ja punnita vaihtoehtoja.
Ties vaikka siinä vaiheessa kun hankimme koiran niin kissaa ei välttämättä enää olekkaan,vaikka tietysti toivon kissallemme vielä monia,monia vuosia.
Sillä vaan on jo ikääkin yli 10.vuotta.
Mukavaa kesää kaikille ja kiitos kommenteista.- opiipi
Espanjan vesikoiran oikeanlaisen rotutyypillisen turkin hoito on helppoa ja vaivatonta. Pyöreästi sanottuna pesu ja leikkaus riittävät, eikä perron turkkia ylimalkaan SAA harjata, jos sen haluaa muodostavan naruja. Tietysti, jos puudeliturkkia halajaa, niin mikä ettei voi karstaankin tarttua, mutta makeat naurut saa takuusti ainakin näyttelykehässä :-)
- oepoaterjtietiore
ihan mistä tahansa koirasta saat mieluisan, kunhan sen kouluttaa ja sosiaalistaa oikein. Itse olen ainakin sen verran laiska koirankouluttaja/laumajohtaja etten koskaan voisi ottaa vahvaluontoista koiraa, kuten rottweiler, joten pitäydyn näissä "lapamato" roduissa, joilla on suurempi tarve miellyttää ja jotka ovat jalostettu ihan vaan seurakoiraksi eikä niillä ole sen suurempia viettejä, esim. ajaa jänistä tai vartioida laumaa. Toisaalta taas ihan mistä tahansa koirasta saa myös ongelmakoiran väärällä koulutuksella yms...
- jzdjtg
Jos äiti ja isä on valmiita sitoutumaan koiran hoitoon niin sitten dalmatialainen lapsi perheeseen aivan loisto koira mutta liian vähällä liikunnalla ja aktivoinnilla täys tuholainen
- dafada
rhodesialainen on hyvä kyllä lapsiperheeseenkin, mutta liikunnan tarve on sitten sen 2 tunnista eteenpäin päivittäin, alkaa tuhoamaan jollei saa kunnolla purkaa energiaansa.. Oletko bullmastiffia harkinnut? Erinomaisia lasten kanssa, kun vain omistaja on määrätietoinen. Ei, koira EI ole "kova" tai "kovalla kädellä" koulutettava, on vain tiedettävä mitä haluaa ja pysyttävä siinä. Mahtavia koiria lasten kanssa, antavat retuuttaa ja leikkiä sekä vahtivat ettei lapset lähde kauaksi. Kissatkaan ei ole ongelma oikeastaan monellekkaan koiralle kun pennusta saakka ovat siihen tottuneet ja koiralle on tehty selväksi ettei kissaa jahdata, purra ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651596
- 104931
- 75743
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16605ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m158486Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;188428- 26419