On epäoikeudenmukaista kun (samalla luokalla olevat) alkuvuodesta syntyneet saavat mopokortin 90 eurolla, mutta kesäkuussa ja sen jälkeen syntyneet joutuvat pulittamaan siitä jopa 500 euroa. Ei riitä että on luokkansa nuorin vaan joutuu siitä vielä kalliisti maksamaan!! Muutenkin noin raju mopokortin hinta aiheuttaa taatusti kortitta ajoa.
Epäoikeudenmukainen mopokortti-uudistus!!
23
250
Vastaukset
- Sammyy!!
niin juuri tosi vittumaista ku pitää hommata jollai 500e kortti ja sitte kaikki vitun kokeet joku 500000000 teoria kysymystä ja 20h putkeen ajo valvottuna
- Tuleva mopoilija
Ajellaan ilman korttia -säästää kuitenkin - niin epäilisin, että moni tekee.
- dsfg54
Itseasiassa siinä on 10 yleiskysymystä ja 15 kuvallista kysymystä, että ei ihan 500000000 kysymystä.
- dfg4
Tuleva mopoilija kirjoitti:
Ajellaan ilman korttia -säästää kuitenkin - niin epäilisin, että moni tekee.
Ja sitten joudutaan kolariin jota joudut maksaan koko loppu elämäs. Ihan sama ootko sää syyllinen vai vastapuoli, niin ajo-oikeudeton osapuoli korvaa kaiken.
Eli mahdollisesti vastapuolelle tulleet vammat joita makselet koko lopunelämääs, plus vastapuolen autoon tulleet naarmut, klommot yms jotka maksavat monta tuhatta euroa.
Eli en suosittele. Ostakaa se kallis mopokortti, tai venatkaa ylimääräinen vuosi, ja ajakaa kevarikortti (n. 800€).
- VITTUUN TOI UUDISTUS
Mutta hommahan menee niin, että sitten kun olette hommaamassa autokorttia niin siitä vähennetään tuo mopokorttiin uppoutunut summa!! Ja me jotka olemme maksaneet kortista 90€ (itse maksoin 40€) niin joudumme ostamaan autokortin sitten sillä kalliimalla. Mutta on tuo siltikin mielestäni tosi epäreilua, että tulee keskellä vuotto jokin tuollainen!!
- Ihan rahastusta
No ei siitä mopokortista juuri mitään hyvitetä. Mopokortista voi lain mukaan hyvittää enintään yhden tunnin muita kortteja hankkiessa, eli puhutaan noin 50€:n summasta. Ja tuo 90€ joutuu nytkin maksamaan (kirjallinen, käsittelykoe ja ajokortti) sen 500€ autokoulumaksun päälle.
Mopokortti on ihan vain autokoulujen rahastussammoksi luotu. Opetuslupatoimintakin on tehty kannattamattomaksi sillä että on määrätty otettavaksi autokoulun oppitunteja joka tapauksessa ja myös sille joka toimii opettajana. - dealwithitfollas
Se on kevarikortista se alennus autokorttia hankkiessa.
- hihihih >D
-95 syntyny ja kortti taskussa :) khyyyl viduddas toi 500 € >:)
- pitprosm
Ihan oikein. Ei kiinnostas kattoo mitä ysikutosii liikentees :D
- g2t2
Sanoo "Pekka The Kova Jätkä -95"?
- hihihih >D
Synytysivät aiemmin :D
- Teolettefaileja
Sain mopo ja traktori kokeen suoritettua 25.5 :D Pakko sanoa että on aika fail saada se uus. Ite maksoin mopokortista yhteensä vaan 66euroa eli siis lupamaksu 40€, teoriakoe 26€.
Ajokokeet ovat hyvä asia, koska niitä näkee paljon jotka ei osaa hallita mopojaan yhtään. Tunnen yhen tyypin joka saattais ajaa jonkun päälle tarkotuksella jonkin laisessa mielentilassa, onneksi ei sekään saanu korttia koska failas monta kertaa ja sitte meni tänne kesäkuulle.
Mulla taas kun oon ajellu jo parivuotta kortitta ei tartteis ees olla mitään ajokokeita jne... - seppuchu123
VOIvoi. Ihaaaaaan oikeudenmukanen juttu. Ei noi kaupunkilaiset kuitenkaan osaa ajaa, eikä ne uskalla ajaa ilman korttia, niin nekin vähän oppii. Maalla asuvat taas osaa ajaa viritetyillä mopoillaan ja ilman korttia.
-itellä tosin kortti, koska sain suorittaa sen jo huhtikuussa :DDDDD - justiis
Ihan oikein että saa teidät kusipäät pois teiltä. Opetelkaa junnut et moottoripyörä on moottoripyörä eikä mopo ku lähette ohittaan....
- 13+6=calculator
Tarkotit varmaan että "mopo on mopo eikä moottoripyörä ku lähette ohittaan"?
- ggdsgsgsdgsgds
Eihan sitä mopoa kortilla ajeta
- awe34
Eikä niitä kolarikorvauksia viikkorahoista makseta.
- hahhahheh
hhah hyvä vaa et tuli toi uudistus nii ei kaiken maailman idiootit saa sitä mopokorttii :D:D:DD
- qwertyuioplk
Ja kaikem mailman normaalit pulittavat hyvän hinnan. Oikeasti joku tälläinen ajokoulu omistaja tunsi jonkun politikon ja bäm 500e. Perustellaan kolareiden lisääntymisellä HUOM mopoiliatkin ovat lisääntyneet. Rahastusta se on. Mutta en ole varma mutta eikö vanhemmat voi opettaa jolloin ei tarvii mennä 500e kursseille ?
- Antsa kovis
Toi on erittäin hyvä juttu, olisi vaan pitänyt tulla jo aiemmin. Polkekoot paskakuulat vaan fillareilla.
- ysiviis
Ja ysikuus jonnet tääl huutelemas :DD
- olet pelle
Kyllä sitä nyt ollaan niin kovia poikia kun ollaan huikean vuoden verran vanhempia.
- vtukoviz
jaa, mitä vtua tuut huuteleen et kaupungis ei niiku viititä ajaa viritetyill mopoil kaupungil ?
menkää vaa vtu sinne Lehmän ladon vastapäätä olevalle pellolle vtu kruisailemaa saatanan hinari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574147Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643387Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541765Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251623Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961403Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131906Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769