Pitkä matikka välttämätön=?

lukiooboyyyy

Moro eli oon nyt koht vuoden käyny pitkää matikkaa ja koearvosant on ollu 7,5,5 ja tänään oli toi 4 kurssikoe ja sama 5 sarja saa varmaa jatkoa... En oo panostanu juur yhtään tähän mut nyt ku pitäis alkaa valita mitä kirjottaa ja ottaa ens vuodelle näit kurssei ni voisko joku kertoo et onks kauppikseen ihan välttämätön tää pitkä matikka? Mä kyl varmaa pystysin vähä tsemppaa täs matikas mut sillo mun muut aineet tippuis aika lailla muut aineet sitä 8 ja 7 väliltä 3 9 on kans ... Haluisin kyl lukeee pitkää mut ku tää on niin hemmetin vaikeet ! Onks kauppikseen pääsy täst kiinni?

7

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 66 pistettä pitkästä

      pitkä matikka ei ole vaikeaa. eivätkä muut aineet mihinkään tipu, lukio vain vaatii enemmän työtä kuin yläaste jossa ei tarvinnut tehdä mitään kymppien eteen.

      • Helppo/vaikea

        Kenelle on kenelle ei.


    • Lukiolainen.........

      En tiedä lohduttaako tämä sinua, mutta geometria on monille hankalaa. Eivätkös kurssit 3 ja 4 liity vain siihen. Tuo kurssi 2 kannattaa kyllä kerrata huolella, sillä jotkut sanovat sitä hankalimmaksi matikan kursiksi, mutta siinä opittuja tietoja tarvitaan seuraavissa kurseissa (7=>).

      Mainitsit myös, että et ole panostanut opiskeluun, joten ei ole ihmekään ettei arvosanat ole mitään loistavia. Kyllä siinä hyväkin matemaatikko menestyy huonosti, jos ei viitsi keskittyä asiaan (nimimerkki kokemusta on numero tippui 9=>6). Jos kesällä ei ole kiirettä ja rahaa löytyy kannattaa etsiä vaikka kesäyliopiston kursseja tai harjoitella muuten tehtäviä, vaikka inhottavaa se on kauniina kesäpäivänä.

      Kauppiksesta en tiedä, mutta moni muu antaa melko hyvin lähtöpisteitä pitkän matematiikan yo:sta. Ja sanon sen että niistä muutamistakin lähtöpisteistä pitää ihan oikeasti pitää kiinni. Muutama kaveri jäi 1 tai 2 pisteestä ulos haluamastaan oppipaikasta.

      • 16+14

        Itse kirjoitin aikanaan A:n paperit ylioppilaskirjoituksista ja pääsin silti haluamaani paikkaan opiskelemaan pääsykokeen kautta, kun pääsykoe meni nappiin. Oli muuten parhaimpien joukossa se minun pääsykoetulos silloin.

        Mikään ei ole nautinnollisempaa, kuin ajatus siitä, että pääsee heikoilla ylioppilaspapereilla tiputtamaan pääsykokeessa jonkun "ties kuinka monen ällän" ylioppilaan. :D


    • ~Matias

      Melkein neuvoisin käymään seitsemänteen kurssiin saakka, ja katsomaan sitten, mihin numerot riittävät.

      Voit kuitenkin aina siihen suoritetuista kursseista suurimman osan "siirtää" lyhyen matematiikan kursseiksi.

      Lisäisin vielä, että kannattaa keskustella opon kanssa asiasta, tietää varmasti paremmin, että mitä juuri kauppikseen tarvitsee.

    • Jymyhunaja

      Oäärjäät lyhyellä vallan mainiosti..

      • Jymyhunaja

        Korjaan lyhyella matikalla pärjää hyvin.... öööräääärjäät...heh


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      142
      3517
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      4
      2503
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2223
    4. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      139
      1862
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      132
      1836
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      28
      1739
    7. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1405
    8. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1389
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1196
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      163
      1124
    Aihe