Olen jonkun verran poltellut musiikki-CT -levyjä erilaisilla softilla. Nyt tuli tilanne, että pitäisi tehdä tavallinen musiikki-CD, mutta sinne pitäisi saada mukaan samalle levylle PDF-tekstitiedosto. Levy pitäisi saada silti pyörimään tavalisena musiikki - CD -levynä CD-soittimessa ja tekstitiedosto luettaisiin erikseen PC:llä. Kumpikaan ei saisi haitata toisiaan. Minkälaista sofaa tuossa pitäisi käyttää? Onko PC:n mukana tuleva tai joku ilmaiseksi imuroitava ohjelma riittävän hyvä, jos niin mikä? Jos ei löydy ilmaiseksi, mikä kannattaa ostaa?
CD-r:lle tekstitiedosto mukaan?
3
88
Vastaukset
"Olen jonkun verran poltellut musiikki-CT -levyjä erilaisilla softilla" piti tietty olla ...musiikki - CR levyjä... jne
- wetwetwertwert
Varmaan kannattais sijoittaa ohjelman sijaan cd-soittimeen joka osaa toistaa esim. wav- ja mp3-tiedostoja ja sitten polttaisit datalevyjä audio-cd:n sijaan. Alkaa olla antiikkia cd-soittimet jotka toistaa vaan audio-cd-levyjä.
Pitäisi polttaa ns. monimuoto-CD, joka valitettavasti ei välttämättä toimi kaikissa tavallisissa CD-soittimissa edes sen standardin CD-Audio -osion kanssa.
Itse käytän k3b:tä, Windowseissakin joku ilmainen sovellus, kuten cdburnerxp, osannee tuon, mutta kuten jo todettu, ei välttämättä silti toimi.
Joitakin sekamuoto-CD:itä on ollut kaupankin, esim. äänilevyjä, joissa on bonuksena ollut tietokoneella toistettava musiikkivideo, mutta nämäkään eivät satavarmasti ole pelanneet pelkän äänen osalta kaikissa tavallisissa CD-soittimissa ilman oireiluja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2004746Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2093462Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1212952Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562932Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis442860Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132317Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos522308Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien742213Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552035En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132005