Uutta navigaattoria, apuja!

wokkki

Pitäisi harkita navigaattorin vaihtoa, mutta en oikein tiedä millaisen ostan kun ei ole tullut näiden laitteiden kehitystä oikein seurattua.
Näytön pitäisi olla mahdollisimman iso, nykyään taitaa tuo 5" olla isoin?

Ominaisuudet mitä haluaisin(eivät siis ole pakollisia, mutta mahdollisimman moni toivottavasti löytyy:
- Reitin suunnittelu etukäteen(tapahtuu mieluiten tietokoneella). Eli käytännössä niin että voin määrittää tiet mitä pitkin haluan ajaa tiettyyn paikkaan. Esim. jos olen menossa Helsingistä Rovaniemelle niin pystyn määrittämään navigaattorin menemään matkan aikana kilometrin pätkän Turussa aurajoen rantaa menevää tietä.
- BlueTooth yhteys puhelimeen, jotta puhelut onnistuvat hyvin ajon aikana.
- Mahdollisimman selkeä kaistaopastus helpottamaan menoa esim. Saksan isoissa monikaistaisissa liittymissä.
- TV on plussaa
- Helppo kiinnitettävyys telineeseen.

Katsoin hieman TomTom GO LIVE 1005 -navigaattoria. Hinta on hieman suolainen, mutta saako tuolla 320 eurolla merkittävää eroa johonkin 200 euron navigaattoriin?

Onnistuuko 1005:lla tuo yllä mainittu reitin suunnittelu? Entä löytyykö millainen kaistaopastus? Millaisia laajennusmahdollisuuksia tähän on netistä ladattavissa?

Tuosta 1005 löytyvistä ominaisuuksista tai oikeastaan niiden toiminnasta ei ole tietoa, jos joku voisi vähän selvittää mitä nämä käytännössä tekevät:
- Mitä tällä tekee:
1v ilmainen langaton yhteys Google hakuihin, liikennetietoihin, sää palveluun, siirrettävien nopeusvalvontakameroiden päivityksiin ja GPS quickfix tietokantaan.
- Pyäsköinti assistentti: Mitä käytännössä tekee, neuvoo parkkipaikalle kun saavutaan reitin päätepisteeeen?
- HD traffic -vastaanotin = Tämän toiminta vaatii internet yhteyden?
- Onko TomTomissa ilmainen TMC vastaanotto suomessa? Navigonilla ei taida olla? Normi TMC ei taida tarvita internet yhteyttä?

Navigonilta näyttäisi olevan kaksi 70 sarjan mallia Plus(190€) ja Premium(250€) mitkä voisivat kiinnostaa. Mikä käytännön ero näillä kahdella on?

Entä kuinka nämä eroavat kalliimpaan TomTom 1005:n verrattuna, mitä eroa ominaisuuksilla ja niiden toiminnalla?

Löytyykö muita suosituksia navigaattoriksi?

Linkit mainittuihin navigaattoreihin:
TomTom GO LIVE 1005: TomTom GO LIVE 1005 Europe 45 5.0" navigaattori | Tuotekuvasto | Verkkokauppa.com
Navigon 70 Premium: Navigon 70 Premium 5,0" navigaattori, Eurooppa (43) | Tuotekuvasto | Verkkokauppa.com
Navigon 70 Plus: Navigon 70 Plus 5,0" navigaattori, Eurooppa (43) | Tuotekuvasto | Verkkokauppa.com

4

749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      HD-liikenne vaatii LIVE-palvelun, joka käytännössä on GSM-yhteys kahden minuutin välein navigaattorista.
      Laikkien LIVE navigaateiden käyttösopimuksessa täytyy hyväksyä maininta, että valmistaja tai sen edustaja saa kerätä kaikki tietosi sinusta ja sitä mitä navigaattorilla teet, kuten nettihaut, sekä paikkatietosi ja nopeutesi reaaliajassa, Valmistaja lupaa myydä tietosi ulkopuolkisille tahoile, kuten poliisille ja mainostajille, kuten myös kenelle tahansa. Käyttäjällä on oikeus alistua kaikkeen ja pitää turpansa kiinni. Jollei tähän suostu, ei navigaattorissa toimi live ominaisuudet. Myöskään, ainakin tomtomilla, toisin kuin myyntitiedoissa annetaan ymmärtää, ei voi edes ladata kameratolppatiedostoja laitteeseen, vaikka kameratolppatiedostot olisi ostanut erikseen. Niitä ei ole tarjolla "sopivassa" tiedostomuodossa.
      Ensimmäisen vuoden käytön jälkeen live-ominaisuudet maksavat 5 €/kk.Muuten se ei toimi. Isoveli valvoo, ja sinä maksat siitä.
      TMC-vastaanotin täytyy tilata hollannista tomtomilta, jos sellaista mielii. Kaupoista on turha sellaista etsiä.

      Mieti vielä mitä ostat. Ehkä halpa perus Garmin?

    • tomtomheavyuser

      reilun puolen vuoden kokemuksella 1005:sta havaittu seuraavaa:

      reitinsuunnittelu on perseestä; antaa mahdollisuuden ainoastaan paikasta a paikkaan b, vain yhden välietapin kautta. myös netissä oleva tomtom routeplanner
      on tyhmä, ei löydä isojakaan kaupunkeja, kuten esim. västerås...

      kaistaopastus on hyvä, mutta opastuksen ollessa päällä(risteysalueella), matka määränpäähän ei ole luettavissa. ainoastaan aika määränpäähän.

      google-haku on hyvä,löytää todella paljon yrityksiä ym. ja antaa joitain tietoja, esim. puhelinnumeron. myös sääpalvelu on toimiva, sekä kamerat ja liikennetiedotukset ovat hyvin ajantasalla.
      nettiyhteydestä kannattaa maksaa, jos haku-ja sääpalvelulle on oikeasti tarvetta.
      tämä laite ei vaadi mitään ulkoisia lisälaitteita, tmc on sisäänrakennettu.

      laitteen kiinnityssysteemi on todella helppo ja toimiva, sekä luotettava.
      erittäin hyvä!

      käyttö on helppoa, mutta valikkojen muokkausmahdollisuutta ei ole.
      laite on myös erittäin nopeatoiminen.
      toisaalta, tilttejä tulee silloin tällöin, mikä ei mielestäni ole nykyaikaa.
      hyvä ominaisuus on se, että puheopastuksen saa pois päältä, mutta
      varoitusäänet kuuluvat silti.

      puutteisiin on toivottavasti tulossa korjauksia ohjelmistopäivityksien(ilmaisten) myötä.
      laitteen softa, ja myös my tomtom-palvelu tuntuu olevan vielä pahasti keskeneräinen.

      kokonaisuutena toimiva ja mukava apuväline, lisäksi visuaalisesti miellyttävä.
      paljon parempi, kuin one xl, lukuunottamatta vakavaa puutetta reitinsuunnittelussa.

    • TMC en luota

      TMCstä, se toimii, kunhan laitteessa on siihen vastaanotin. Jossain Tomtomin malleissa se on yhdistetty lataus/antennijohto vahvistimella.

      Sen sijaan tuo TMC systeemi pn pettymys, se ei hälytä tai ilmoita ruuhkasta/viivästyksestä, vaikka liikenne olisi ollut jumissa jo tunnin pari.
      Sen sijaan hälyttelee turhaan ja saattaa väittää että tie olisi poikki, vaikka liikenne olisi jo pelannut päivän pari ongelman jälkeen. Ja navissa lukee "tiedot ajantasalla".
      Eli yhteenvetona, en luota siihen, Radio Novan tiedotukset pelaa paljon paremmin...

    • Hannes_1971

      Tomtom Go LIVE 1000 maksaa nyt enää 200 €...joten aika hyvä ostos (Markantalo]

      Onko kukaan testannut kuinka tuo puheohjaus tomii`?


      Tuo HD traffi toiminto toimii ilmaiseksi koko euroopassa joten ihan ok juttu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5044
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2603
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1280
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1257
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      753
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      732
    Aihe