Kertausharjoitus on reserviläiselle taloudellinen haaste

Ansionmenetys...

Firma ottaa palkasta kertauspäivät pois, meidän tyhmä palkanlaskija myös viikonloput. Poissaolo menee tilastoihin.

Tulee vähän saatanan kalliiksi tuo ryynääminen, kun matkoihinkin palaa kaksi päivää.

Reserviläsijohtajankaan palkka ei riitä tilannetta paikkaamaan. Lapset syövät makaronia ja tonnikalaa vesilasin kera.

Muuten kertausharjoitukset ovat ok, mutta kun perhekin pitäisi elättää. 4x3 viikkoa vuodessa käy vähän pirun kalliiksi.

7

6645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sapapsas

      Kertausharjoituksen pystyy lykkäämään, jos on riittävän merkittävässä asemassa työpaikalla. Eli jos työnkuvasi on sellainen, että sinun poissaolosi tarkoittaisi kohtuutonta haittaa työnantajalle.

      Jos on työtön, opiskelja tai firmalle "ei-kriittinen-työntekijä" voi kokeilla vetoamista terveydellisiin syihin tai muihin perhesyihin.

      Kun lasket tuntipalkan reserviläisharjoituksesta, niin hävyttömän vähän ne siitä maksavat. Hommaa toimii, jos saat lisäarvoa mahdollisista sinulle myönnettävistä natsoista (jotka ovat armeijassa euron korvikkeita) tai tykkäät nukkua teltassa ja ampua pyssyllä. Jotku tykkäävät näistä ja menevät sinne mielellään.

    • -------------------

      Sulla on kyllä aivan helvetisti kertauksia jos vuodessa on 4x3vko. Itseasiassa ei tuota edes todeksi usko, paskaa puhut mitä todennäköisemmin. Mitä tulee palkanmaksuun, aloitan koulun jälkeen ensimmäisessä "oman alan" työssä 1.6 ja lähden kertaamaan 6.6.
      Palkanmaksusta sain työnantajalta sellaisen kuvan, että minulle maksetaan noilta päiviltä siten, että kertausrahat vähennetään päiväkohtaisesta palkasta ja erotuksen maksaa työnantaja. Tienaan siis saman minkä töissä. Jos edellämainittu käytäntö toimii vasta-aloittavalla työntekijällä, eiköhän se päde "kantaviin voimiinkin". Täysin varmaan äskenmainittu ei ole, saattaa myös olla että saan täyden palkan plus reserviläispalkan ~50e/pv.
      Niin tai näin, mitään en taloudellisesti kertaamaan menemällä häviä.

    • Haista löysä kurapaska.. Vesi ja tonnikala on paljon terveelisempää sinun lapsille kuin sinun ahneusoppi perheellesi! Minun poikani oli samassa torjunta harjoituksessa kuin sinäkin ja hän ei kertonut mitään nekatiivista operatiosta.. Rahallinen korvaus oli pienenpi mutta ISÄNMAAN etu on paljon tärkeämpi!!

    • Kurahousu sankarit

      Tosi tilanteessa moni teistä jatkuvasti kertaamassa juoksevista tyypeistä lähtee pakoon kalsarit kurassa.

    • resvänskä64

      Meidän firmassa kertaamaan lähtiessä leimataan "yhteiskunnallinen syy palkallinen" ja reserviläispalkan lisäksi juoksee täysi liksakin. Oi kun pääsisi kertaamaan useammin.

    • Melkein kenraali

      Tosimies ei kertausharjoituksista luista.

      • ihan kuraa

        meikä lähte ulkomaille jos sota tulee, maailmssa on parempiakin maita kun suomi. tätä maata kannata puolustaa!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3665
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      30
      2027
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1656
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      87
      1523
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      99
      1319
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1205
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      98
      1063
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      749
    Aihe