Heippa!
Meillä 2 viikkoa vanha tyttövauva on alkanut nyt aamuöisin/aamuisin pitämään unissaan ihmeellistä ähkintää ja kiemurtelua. On tehnyt tätä nyt kolmena aamuyönä ja aamuna. Yön nukkuu hyvin, herää 2-3 tunnin välein syömään ja jatkaa uniaan. Aamulla 5-6 aikaan herää vaippojen vaihtoon jonka jälkeen mennään takaisin sänkyyn, vauva syö ja nukahtaa. Mutta alkaa sitten pitämään tätä ähkintää ja kiemurtelua. Lopettaa aina itsestään joksikin aikaa ja nukkuu taas hiljaa, mutta aloittaa kohta uudelleen. Nukkuu tosiaan tämän koko ajan, mutta minä itse ja mies herätään aina tähän ja nukutaankin sitten tosi pätkäunta tämän takia.
Ollaan mietitty että jos on ilmavaivoista johtuvaa? Saattaa välillä nimittäin piereskellä samalla sitten.
Onko kellään samanlaista ollut? Osaatteko sanoa mistä johtuu ja mikä auttaisi?
Muuten vauva nukkuu ihan tyytyväisenä aina unensa, jostain syystä vain aamusta alkanut pitämään tätä touhua..
ähinä ja kiemurtelu?
10
18827
Vastaukset
- (tuleva)mamma87
Meillä pikku herra nyt vähän reilu 5 viikkoa ja viikon iästä lähtien tehnyt ihan samaa... Ja ainakin meillä johtuu nimenomaan ilmavaivoista tai siitä että yrittää kakkaa tunkee... Meillä aloitettii 2 viikon iässä Devitol tipat mutta ne eivät sopineet, joten vaihdoimme sitten D3 vitamiinia sisältäviin gefilustippoihin ja ainakin meillä ne on helpottanut masuongelmia huomattavasti :)
- jondepondes
juu no meillä ollaan jo kohta 4kk mutta sama touhu jatkuu ja johtuu nimenomaan ilmavaivoista
- 8+9
Meillä vauva ähki ja kiemurteli, kun yritti vaihtaa asentoa. Voisiko teillä olla myöskin kyse halusta asennon vaihtoon? Aamuyöstä uni saattaa olla jo kevyempää ja epämukava / liian pitkään samana ollut asento häiritsee. Tai sitten vauvaa ei enää kovasti nukuta (vaikka nukahteleekin) ja kyllästyneenä öhisee?
- Voipi..
hyvinkin johtua ilmavaivoista. Oletko yhtään pumpannut jaloilla mahasta ilmaa? Meillä muksu vauvana myös ähisi joskus jos oli masussa ilmaa ja kun vähän jaloista pumppasi ilmaa ulos niin ähinät loppui ja jatkoi uniaan.
- ilmaailmaa
Sama meillä. Hirvee ähinä ja puhina kuului useasti sängystä. Ja ilmaahan siellä masussa oli. Jaloista pumppasi niin auttoi ja uni jatkui.
- AinoSylvia
Meillä nyt 6vko vauva ähisee/kiemurtelee myös unissaan ja usein ähinöiden yhteydessä piereskelee...luulisi siis johtuvan mahassa olevasta ilmasta...sitten kun pieru on tullut niin useinmiten ähinä/kiemurtelu loppuu. Enpä usko että siihen mitään apua on, muuta kun se pierun tulo :-) Oletko öisin röyhtäyttänyt vauvaa? Voisikohan se auttaa....
- jumppaus
Meillä sama juttu. Pyöriminen alkaa 4-6 aamuyöstä. Yleensä oon sit vähän jumpannu jaloilla/nostanu jalkoja ylös päi nii tulee ilmaa ja jatkaa taas tyytyväisenä unia :)
- jumppaus2
jatkan vielä. että itsekkin olen miettinyt mistä johtuu että aina samaan aikaan. Mutta voiskohan olla että päivällä liikkuu jonki verra ja röyhtäilee joten ei oo ilmaa mahassa mutta yöllä vain on paikallaan ja syö nii kertyy ilmaa mahaa
- vcbfght
kuulostaa tosi normaalilta, meillä lapset 2v ja 7kk ja esikoinen huusi ekat 2kk ilmavaivoja, mutta kuopus onneksi vain ähisi tuollailla kuten mainitsit ehkä 2vkoa joskus 1-2kk iässä. Meillä auttoi kuopuksen vaivoihin kunnollinen röyhtäyttäminen varsinkin päivällä ja illalla, mahallaan nukuttaminen (neuvolastakin neuvoivat aikanan koliikkivauvan kanssa), Disflatyl-tipat, imetin myös yölläkin istualtaan, koska se vähentää ilmavaivoja. Jos joka inahdukseen tarjoat rintaa, lapsi saattaa syödä liikaa ja sen takia on maha kipeä. Esim. itse jossakin vaiheessa tarjosin liian nopeasti rintaa joka inahdukseen ja sitten vauva kiemurteli unissaan, mutta kun odotin yölläkin niin kauan, että vauva rupesi kitisemään kunnolla nälkää ja tarjosin vasta sitten rintaa, niin eipä ollut niin paljon mahakipujakin :-). Korvikevauvoilla siksi on enemmän ilmavaivoja, koska lasta syötetään liikaa kerralla pullosta eikä lapsentahtisesti/mukaisesti, jonka seurauksena usein on koliikkia :-(
- äiti2011
Täällä just samanlaista, vauva 3kk ja sitä on jatkunut pariviikkoisesta. Eipä ole mikään auttanut, saa nähdä jos aika auttaisi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2042895Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2381538Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus911396- 881312
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401236Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1471172Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121128Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze116950Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89882Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.43763