Kyseessä Sonyn KDL-40V5610 TV ja ongelmana on sen herkästi vastaanottamat sähköpiikit.
Jopa keittiön jääkaapin avaus räpsäisee kuvan pimeäksi hetkeksi ja/tai isoiksi neliöiksi.
Onko muilla kokemuksia vastaavasta ?
Eli mistä etsiä vikaa .... talon maadoituksesta vai TV:n huonosta häiriön poistosta vai ...?
Vanhassa putki TV:ssä ilmeisesti oli joitain vikasietokondensaattoreita sen verran, ettei siihen vaikuttanut pienet sähköpiikit, kuten taulu tässä TV:ssä.
SONYn taulu-TVn Häiriö
25
257
Vastaukset
- aivan niin
Kyllä tv:n virtalähteet toimivat nykyään hakkuriperiaatteella ja sallittu käyttöjännitealue on vallan toista luokkaa kuin joskus 70-luvun tyristoriaikakaudella. Kuitenkin suositellaan, ettei esim. pakastinta tai jääkaappia kytkettäisi samaan vaiheeseen viihde-elektroniikan kanssa.
- DX-MIES
Tuleeko häiriö sähköverkon vai antennin kautta? Onko se kaapeliverkossa vai antennissa?
- Paska TV:kö ?
Mikä halvatun "hakkuriperiaate" ???
Ei ollut aikaisempikaan putki TV -70 luvulta, vaan jotain mallia 2000 ja risat.
Eli kuinka paskoja ja suojaamattomia virtalähteitä Kiinalaiset noihin taulu TV:iin laittaa, säästösyistä, nykyään ?
Liekö telkkuun olisi lisättävissä joku vikasietokondensaattori, ettei kaikki sähkölaitteet vastaisi TV:een ?
- Paska TV:kö ?
Kaapelissa on.
Antennijohto on noin 5 m pitkä, koska antennipistoke on toisessa huoneessa. Se kulkee lattialistan tuntumassa.
Tosin vaihdoin johdon suojattuun, metritavara johtoon (jossa metalliverkko vaippa) johon sitten laitoin itse plugit/päät.
TV:n sähköpistoke maadoitettiin sulaketaululta asti erikseen, mutta ongelma ei poistunut.
Voisiko siis koko s.taulun / talon maadoituksen puutteellisuus johtaa tällaiseen ongelmaan, vai mistä etsiä vikaa ja ratkaisua ?
Olisiko kenties joku mittaus / testaus tehtävissä ja kuka sellaisen voisi tehdä ?- Indusoija
Hmm. omassa ei mitään ongelmaa.
Toisekseen perinteinen antennijohto on aina suojattu, kun sen on se koaksiaalikaapeli... ja toisekseen nyky elektroniset vehkeet on yleensä kaksoiseristettyjä (ns. europlugi), joten niihin ei se pistorasian maadoitus vaikuta mitään.
Pitkä antennijohto häiriöllisessä paikassa voi "kerätä" häiriötä...
Onkos jääkaapin pistorasian maadoitus kunnossa? Vai onko se tehty muinoin, kun niitä vielä "nollattiin".
Meillä taas tuo Viewsonicin TV menee hetkeksi päälle, kun sammuttaa WCn valon (loisteputkivalaisin) ja sammuu sitten.... - voiollavaikkamikä
Itse ihmettelin kerran tuollaista, että miksi tietokone sammuttaa itsensä aina joskus randomaattisesti.
Kyseessä oli virransyötön ongelma, ja BIOS:ssa päällä asetus: laittaa virrat heti pois jos on kysymys jännitevaihtelusta verkossa.
Tuolloin tekivät remonttia talossa. - voiollavaikkamikä
voiollavaikkamikä kirjoitti:
Itse ihmettelin kerran tuollaista, että miksi tietokone sammuttaa itsensä aina joskus randomaattisesti.
Kyseessä oli virransyötön ongelma, ja BIOS:ssa päällä asetus: laittaa virrat heti pois jos on kysymys jännitevaihtelusta verkossa.
Tuolloin tekivät remonttia talossa.Vaihdoin vain tuon yhden asetuksen BIOS:ssa niin ongelmat kaikkosivat.
Kun laittoi turhan tarkasti heti virrat välittömästi pois. - hjuimftyh
voiollavaikkamikä kirjoitti:
Vaihdoin vain tuon yhden asetuksen BIOS:ssa niin ongelmat kaikkosivat.
Kun laittoi turhan tarkasti heti virrat välittömästi pois.Suomenna vähän ... ei kai tuota BIOS -höpinää ymmärrä kuin joku nörtti.
Eli voiko TV:ssä olla samaa vikaa ?
Voiko olla saman sulakkeen takana tv ja jääkaappi / olohuone ja keittiö . Ei yleensä ja kaupungilla ei edes ole maadotettua pistorasiaa olohuoneessa .Mulla on vastaava tv ja se ei ole edes maissa , kun olohuoneessa ei ole maadotettua pistorasiaa , muovikuorinen tv , maadoitus ? No nykyään kaikki pitää olla niin turvallista . Jos otat maan pois pistorasiasta ja kokeilet sit avaa jääkaapin oven .
- Paska TV:kö ?
Vika löytyi!!
Se
Oli
Näemmä
Yksi
Ongelma
Näiden
Pahuksen
Antennikaapelien
Rikkoutuneista
Anturoista.
SIIS SONY ON PARAS- gfdgshshfgs
Niin on. Parempaa laitetta ei koskaan ole itsellä ollutkaan.
- Paska TV:kö ?
Edellinen lienee paskaa jauhava, TV kauppias.
Ei ainakaan oikean keskustelun aloittajan kommentti.
Vikaa ei siis ole vieläkään paikallistettu...- kaikkea näkee
Ovatko kaikki kauppiaat noin tyhmiä, että puhuvat jostain anturoista antennikaapelin yhteydessä? Ihme kunnei lehmänkantturoista?
- Paska TV:kö ?
Löytyyköhän sitä oikeaa tietoa/neuvoa keltään ?
Yrittää karata tämäkin keskustelu jälkeenjääneen lapselliseksi pottuiluksi.- k-k-k?
Ei se tv:n pistoke ole maadoitettu, eli ei se maadoituksesta johdu.
- Usko jo
k-k-k? kirjoitti:
Ei se tv:n pistoke ole maadoitettu, eli ei se maadoituksesta johdu.
Antennijohdon/liittimen vaippa pitää olla maadoitettu...
Sähköpistoke on euro-mallia ja se ei ole maadoitettu. - mjmjmjmjmjjmjm
Usko jo kirjoitti:
Antennijohdon/liittimen vaippa pitää olla maadoitettu...
Sähköpistoke on euro-mallia ja se ei ole maadoitettu.Ei pidä.
- Ja kun pitää
mjmjmjmjmjjmjm kirjoitti:
Ei pidä.
Ja pitää, mutta maadoitus on tehty antennilla tai jakopisteessä ja mieluiten yhdistetty rakennuksen potentiaalintasauskiskoon.
Jos ei ole maadoittettu, niin siinähän se kerää sitten niitä häiriöitä... - jajajajajajj---
Ja kun pitää kirjoitti:
Ja pitää, mutta maadoitus on tehty antennilla tai jakopisteessä ja mieluiten yhdistetty rakennuksen potentiaalintasauskiskoon.
Jos ei ole maadoittettu, niin siinähän se kerää sitten niitä häiriöitä...Ei kerää.
- Ja kun pitää
jajajajajajj--- kirjoitti:
Ei kerää.
kerää
- jajajajajajj---
Ja kun pitää kirjoitti:
kerää
Ei kerää
- Ja kun pitää
jajajajajajj--- kirjoitti:
Ei kerää
Kerää
- jajajajajajj---
Ja kun pitää kirjoitti:
Kerää
Ei kerää
- Ja kun pitää
jajajajajajj--- kirjoitti:
Ei kerää
Kerää
- Rane15
Moro
Mulla lähti Sonyn tauluTV:stä humina ostamalla antennikaapeliin ns. galvaanieroittimen, elikkä lyhyen johdonpätkän jossa on pieni murikka.
Ei ole hurissut puoleen tai toiseen sen jälkeen. Suosittelen kokeilemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse834597Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103820Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1733612Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.552046Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291104
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882