Onko pakko jos ei halua?

Apuja anovalle

Moro,

olen jo useampana vuotena lomaillut vanhempieni kanssa useaan otteeseen vuodessa. Aina lomat kohdistuvat vanhempieni tahdosta Lappiin joko hiihtämään tai vaeltamaan. Itse olen todella tympääntynyt siihen että vuodessa kolutaan kaikki samat paikat viisi kertaa, enkä jaksa enää. Onko jotakin syytä jolla voisin päästä lomalta pois? Lakipykälää? En halua lomailla, haluan vain olla kavereiden kanssa kotona.

Poika 15-v

4

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gubbe2

      Lakipykälät ei taida auttaa. Entä jos kohde olisi joku muu - vaikkapa joku kaupunki ulkomailla? 15-vuotiaan jättäminen yksin kotiin kun vanhemmat reissaa on vähän siinä ja siinä, vanhemmat kun ovat vastuussa lapsistaan niin kuin pitää ollakin.

    • Avausviestittelijä

      Ei auta, ei porukat tahdo muualle kuin Lappiin, muita vaihtoehtoja ei ole. Näin on monta kertaa vuodessa, ulkomaat eivät tule kysymykseenkään ja kotimaan kaupungit saavat kielteisen vastauksen syynä "siellä ei voi hiihtää/vaeltaa".

    • Gubbe2

      Vanhempasi vaikuttavat kovin itsekkäiltä mutta toisaalta se ei ole kovin harvinaista. Monet vanhemmat pitävät omia mielenkiinnonkohteita ainoina oikeina vaihtoehtoina. Muusikkovanhemmat pakottaa lapsensa soittotuneille. Urheilijat urheilemaan vaikkei lapsi haluaisi tehdä jotain muuta. Olisiko sinulla joku aikuinen joka voisi koettaa puhua vanhemmillesi tai kenties ottaa vastuun sinusta sillä aikaa kun vanhempasi lähtevät Lappiin lomailemaan.

    • Avauspostaaja

      Paska reissu mut tulipahan tehtyä. Voi poistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      261
      9783
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      178
      5523
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      156
      5139
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      70
      4821
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2379
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2229
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      302
      1858
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1557
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1501
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1123
    Aihe