Systeri pyysi mp3 musaa, ja mulla on kaikki levyt Flac muodossa. Mikä olis hyvä muuntaja Gnomeen? Soundconverter on muuten ihan hyvä, mutta siinä on ihan selvä kansioiden nimeämis bugi. Kokeilin uusimmalla Soundconverterilla Fedorassa ja tuo bugi oli hävinnyt. (Ei ole Fedoraa koneella. Live-CD vaan)
Oggencillä osaan muuntaa koko kansion ogg muotoon, mutta lamella en ole vielä oikeaa vipua löytänyt.
Mitäs te käytätte biisien konvertointiin?
Flac --> mp3 projekti
8
399
Vastaukset
- Pee-29
Systeri ilmoitti että huomenna Torstaina tulee käymään. Täytyy vamaankin antaa mukaan ei oota. Kokeilin soundconverteria uudelleen ja ei, ei toimi. Muuntaa kyllä biisit mp3 muotoon, mutta kansio muoto on Artisti /levy/vuosiluku - levy/biisit. Vaikka se pitäis olla Artisti/vuosiluku - levy/biisit. Perseestä koko värkki. Turhaa tulee hommaa alkaa siirtelemään tiedostoja kansioista toiseen.
- ???
FFMpeg ?
- how to name
http://soundconverter.berlios.de/
Eikös tossa ole kuva miten niitä kansioita voi nimetä ja muuttaa nimeämistapaa? - Pee-29
Sain homman toimimaan Soundconverterilla ja osoitteesta pkgs.org löysin jotenkin toimivan version. Nyt tekee kansiot muotoon Artisti/levy. Tuo saa kelvata. On se parempi kuitenkin kuin Artisti /levy/vuosiluku - levy/biisit.
Tuota "???" nimimerkin ehdottamaa FFMpeg:tä täytyy alkaa tutkimaan tässä, joskus.
Ite rippaan vaan Flac muotoon ja tuo Flac ei ole vielä kovin tuettu autosoittimissa. Systeri haluaa autoon uutta musaa :) Autoon kelpaa pakattu musa ja mp3 tuki taitaa nykyään olla joka soittimessa.
Soundconverter ohjelmalla ja tarvittavalla Gstreamer...Lame paketilla se onnistui kuitenkin loppujen lopulta. Ohjelman versio oli vaan bugaavan vanha. Nyt on 2 CD-levyllistä odottamassa systerin seuraavaa kyläilyä. - Pee-29
Ilmoitanpa vaan, että biisien muunto onnistui, mutta 2 ainutta tyhjää CD-R-levyä meni perseelleen. Brasero sanoi, että poltto onnistui. Nautilus näyttää tavarat levyllä, mutta ominaisuudet sanoo, että N/A kodeekki, eikä mikään laitos soita levyjä.
Eli vituilleen meni koko helvetin pitkää kestävä homma. Syynä ilmeisesti tuo ikibuginen Brasero? Ihmettelen miten tuollainen bugikasa on Debian Stabeleen erehtynyt?
Raidat kiintolevyltä kuunneltuna toimi ongelmitta. Levylle polton jälkeen ei. Data-CD oli levyjen muoto. Heivasin mp3 kurat vittuun ja tallensin biisit Flacina muistitikulle ja annoin tikkuneen päivineen systerille. Ilmeisesti toimii, kun valituksia ei ole kuulunut. Siitähän voi itse muuntaa autosoittimelle sopivaksi tarvittaessa. - wodim_ja_GPL_sucks
"Syynä ilmeisesti tuo ikibuginen Brasero? Ihmettelen miten tuollainen bugikasa on Debian Stabeleen erehtynyt?"
Olet joutunut GPL -lisenssifanaatikoiden uhriksi.
GPL -lisenssifanaatikoille GPL -lisenssi = jumala.
Eli epäjumalan palvontaahan tuo on.
Oikeasti toimiva olisi aito cdrecord.
Debianissa oleva heikkolaatuinen cdrecord -klooni nimeltä wodim on se syyllinen ongelmaasi.
Eli käyttämäsi GUI -ohjelma Brasero itse käyttää komentoriviohjelmaa wodim cd ja dvd -kirjoitukseen. Saattaisi osata käyttää aitoa cdrecordiakin, jos sellaisen osaat itse asentaa koneellesi, debianin paketinhallinnasta sitä ei löydy kun sen lisenssi ei ole GPL.
HUOM: cdrecordin kääntäminen lähdekoodista ajettavaksi binääriksi vaatii saman tekijän smake -ohjelman, GNU make:lla se ei toimi ainakaan oikein.
M-Kar voi kaikessa rauhassa väittää, ettei gnu makessa ole mitään vikaa. Vaan ei sillä voi onnistuneesti cdrecordia kääntää.
Tällöin M-Kar alkaa selitellä, kuinka CD ja DVD ovat vanhentunutta teknologiaa.
Eiköhän sen jokainen päätä itse, katsooko edelleenkin tarvitsevansa CD/DVD -levyjä (tai vaikkapa Blu_Ray, ehkä cdrecordin uusin versio tukee niidenkin kirjoittamista).
Mutta debianille aito cdrecord ei kelpaa, vaikka onkin avointa lähdekoodia ja vapaasti levitettävissä CDDL -lisenssinsä takia.
Mutta Debianin aivokuolleelle ylläpidolle kelpaa vain ja ainoastaan GPL -lisensioitu softa. Ei siis edes CDDL -lisensioitu, vaikka onkin avointa lähdekoodia ja vapaasti levitettävissä.
Tosin HP Elitebook 8560p -läppärissä ei tuo aitokaan toimi!
En tiedä, onko syynä HP:n mahdollisesti eksoottinen DVD-RW -asema, vaiko huonoon suuntaan edennyt kernel -kehitys.
siis jopa aito cdrecord valittaa kernelin huonosta API -rajapinnasta DVD -levyjen kirjoitukseen.
uname -a
Linux debianhpw7 4.9.0-3-amd64 #1 SMP Debian 4.9.30-2 deb9u2 (2017-06-26) x86_64 GNU/Linux
cat /etc/debian_version
9.0
debian 9.0:ssa on ollut muutenkin ongelmia.
Esim. jos läppäri on pitkään käyttämättä, menee nukutus- / virransäästötilaan, mutta ei osaa palata sieltä takaisin, vaan jos näin käy. virran pakkosammtus virtakytkintä alas pitämällä on ainoa keino mikä enää tehoaa.
Miksi virransäästötila on edes olemassa kun se ei kerran toimi kunnolla ? - nykyäänainakinubuntusa
avconv -i [tiedostonimi.flac] -c:a libmp3lame -b:a 320k [tiedostonimi.mp3]
Sovellusvalikoimasta voi myös asentaa SoundConverter (Äänenmuunnin). - odotellaan-vaan
M-Kar ei ole vielä huomannut tätä ketjua.
Kyllä se tulee kohta taas julistamaan ainoaa oikeaa omaa totuuttaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1086702Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d25654603Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243053Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1331281- 451214
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.116958Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49882Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50844Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si26821Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e26810