Passat vai Octavia farkku?

Olen katsellut ja koeajanut farkkuja kun perheen tarpeisiin olisi oltava kuljetuskapasiteettia ja farkku tarjoisi sitä sopivassa määrin. Koeajokierroksen jälkeen loppupeleihin päätyivät rinnakkain Skoda Octavia ja VW Passat. Pulma on siinä että en tiedä kumman ottaisin :)

Vaimo tykkäisi Passatista enemmän mutta Skoda taas oli selkeästi parempi ajettavuudeltaan. Sen vaimokin myönsi. Tilaa oli suurin piirtein saman verran, ehkä sisätiloitaan Skoda vähän parempi tai ehkä enenmminkin avaramman oloinen. Hinnassahan tulisi selvästi säästöä jos Skodan ostaisi, ja puhutaan tuhansista. Myös tehoiltaan oli Skoda parempi. Mutta perhe ja vaimokin pitäisi pitää tyytyväisenä :) . Passatin saisi nopeammin.

Kumpi kannattaisi ostaa, ja miksi? Mielipiteitä?
215093
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Se kumpi on teidän perheelle se itsenne valitsema.

Turhaan täältä kyselet saat vain kaatosateen niskaasi.
Vetäkää kotona pitkäätikkua ja siinä se on sitten setelit tai kortti tiskiin ja uusi auto alle kun se on saatu toimitettua.

Äänestä

mitä tommottii kyselet

Äänestä

En tiedä mitä versioita olet koeajanut, mutta onhan tuo Passat hieman suurempi kuin Octavia. Pelkästään teknisistä tiedoista sen näet. Onko tuolla parilla sentillä sitten merkitystä niin riippuu siitä mitä itse haluaa.
Octaviassa saat enemmän samalla rahalla koska se on luokiteltu kokoluokkaa pienemmäksi, mutta toisaalta Passattiin uutena saa paremmin lisävarusteita.
Hinnan Octavia pitää paremmin kuin Passat sillä Passattia 'uitetaan' kokoajan ulkomailta käytettynä. Paljon kun automallia tuodaan halvemmalla käytettynä ulkomailta niin kummasti sen myyntihinnat alkaa laskea.

Mutta taas kun ei kerrota vertaako uusia vaiko käytettyjä niin on paha sanoa oikeastaan mitään :)
Muutoinkin nuo ovat omia mieltymyksiä joten miksi muiden mielipiteitä kuuntelisit?

Äänestä

Vaimollasi on selvästi ennakkoluuloja ja hän ei kehtaa töissä kertoa jos hankitte Skodan, siis osta ihmeessä VW vaikka se onkin järjettömämpi valinta, mutta voit saada paremmin pesää.

Äänestä
  • Itse valitsisin noista Passatin, en pesänrakentamisvietin takia vaan tilojen.
    Jos vertailussa olisi Superbin farmari / Passat farmari, kallistuisin Superbin puolelle.
    Ja se olikin oma valinta. Nykyinen on Passat, tilauksessa Superb.

    Äänestä

Mä ostin viime viikonloppuna "Lee"- merkkiset farkut, käytin kyllä myös "Levi's"- merkkisiä jalassa. Siellä missä asioin, ei ollut lainkaan "Octavia" tai "Passat"- farkkuja myytävänä.

Äänestä
  • Hienoa olla valopää, säästät sähköä kun ei tarvitse vessassa valojakaan sytyttää! Onko muita etuja?
    Haittapuolena on se, että yöllä ei tietenkään saa unta ellei ensin sammu.

    Äänestä

  • kfkfkfkf kirjoitti:

    Hienoa olla valopää, säästät sähköä kun ei tarvitse vessassa valojakaan sytyttää! Onko muita etuja?
    Haittapuolena on se, että yöllä ei tietenkään saa unta ellei ensin sammu.

    Niin, kaikki eivät osaa nukkua valoisassa.

    Äänestä

Kumpaan haluaa samastua.

Äänestä
  • Hei, kirjoitit sanan "blokki" ihan oikein! Hienoa, Ilpo! Seuraavaksi opetellaan hieman sanojen merkitystä, ehkäpä pikkuriikkisen historiaakin. Mutta sinulla on hyvät valmiudet oppia, luulisin.

    Äänestä

  • Nykyään ei ole enää olemassa länsi- ja itäblokkia. Joskus aikoinaan oli olemassa nämä blokit - nykyään koko EU alue kuuluu länsiblokkiin, ja jenkithän mielellään hyödyntävät entisiä itäblokin maita esim. lännen ohjuspuolustusjärjestelmän tukikohtina.

    Itäautoja olisivat ennemminkin Japanissa, Koreassa jne. valmistetut, jos välttämättä tällainen rajaus tehdä, koska Euroopassa ei ole enää nykyään itäblokkia.

    Äänestä

  • Tervo muttei jari kirjoitti:

    Nykyään ei ole enää olemassa länsi- ja itäblokkia. Joskus aikoinaan oli olemassa nämä blokit - nykyään koko EU alue kuuluu länsiblokkiin, ja jenkithän mielellään hyödyntävät entisiä itäblokin maita esim. lännen ohjuspuolustusjärjestelmän tukikohtina.

    Itäautoja olisivat ennemminkin Japanissa, Koreassa jne. valmistetut, jos välttämättä tällainen rajaus tehdä, koska Euroopassa ei ole enää nykyään itäblokkia.

    Mitä vittua tekemistä on toistensa kanssa jollain skeidan laadulla ja ohjuspuolustuksella...

    Äänestä

Passatin ja Octavian farkkujen koosta: Melkein saman kokoiset. Passatissa joku mitta vähän isompi, octaviassa taas joku mitta isompi. En muista enää miten meni, toisessa oli korkeus isompi, toisessa pituus isompi, jne. Hyvin saman kokoluokan autot ovat.

Valinta kannattaa tehdä jonkun muun kuin ulkomittojen perusteella, kun ne ovat todella lähellä toisiaan.

Äänestä
  • Ehkä suurin ero tiloissa tulee siitä että Passatin akseliväli on reilu 13 cm Octaviaa pidempi. Selkeimmin tuo näkyy takaistuintiloissa, pituussuunnassa. Merkitystä on ainakin silloin jos takana on selkä menosuuntaan oleva turvaistuin ja edessä istuu pitkä ihminen. Octaviassa ei etumatkustajan paikalle mielellään laita yli 180 cm pitkää ihmistä istumaan, jos takapenkillä on tilaavievä selkä menosuuntaan oleva lasten turvaistuin. Jos tuo ei omassa käytössä ole ongelma, niin kyllähän Octavia muuten tiloiltaan riittää ja on kuitenkin huomattavasti Passattia halvempi.

    Äänestä

Turhaa maksaa huonommasta laadusta volkkarissa. Ocu on mahtavan tasapainoinen auto, ei muita tule 2000-luvulta mieleen. En kusisi volkkariin, ne ovat vikaherkkiä natisevia autoja kun taas Skodat tehdään tsekkiläisellä ammattiylpeydellä ilman turkkilaisten siirtotyöläisten sählinkiä.

Äänestä
  • ai niinku Passat huonompi kuin Skoda?Kannattais varmaan jo herätä todellisuuteen ja ymmärtää et jos on sattunut kätensä pistää Skeidaan sori Skodaan niin turha siin enää valittaa kun on jo ne kuuluisat housussa;)

    Äänestä

  • a kirjoitti:

    ai niinku Passat huonompi kuin Skoda?Kannattais varmaan jo herätä todellisuuteen ja ymmärtää et jos on sattunut kätensä pistää Skeidaan sori Skodaan niin turha siin enää valittaa kun on jo ne kuuluisat housussa;)

    Mondeo farkku kehiin! On hyvä peli,ja nautinto ajaa. Itse kun vaihdan isompaan,vaihdan juuri Mondeoon. Nykyinen autoni on VW Golf farkku. Joten minulla menee merkki vaihtoon. Tdi 2004 nykyinen.

    Äänestä

  • "tasapainoinen auto"

    Mikä vittu tuo on???

    Mulla 1990 Nissan Primera 2.0 SLX bensa manuaali ja siitä sanoisin, että se jos mikä on "tasapainoinen". Erityisesti siinä arvostan sen parisänkymäistä ajettavuutta. Siis joka tilanteessa on selkeä tuntuma ajoneuvon ohjaukseen eikä nykyautolle ominaista muovimaista herkkyyttä eli ts. tunnottomuutta. Jotain tällaistako siis tarkoitit vai mitä helvettiä???

    Olisi tänä kesänä aikomus luopua hyvin palvelleesta Primmusta ja ottaa joku uudempi, mutta en vielä tiedä mihin!!! Nyky-Primerat ovat ulkovaikutelmaltaan jotenkin helvetin muovisia eivätkä anna hyvää ennakko kuvaa myös ajotuntumaltakaan. Ehdotuksia otetaan siis vastaan, kiitos!!!

    Äänestä

no eikai tuota tarvii miettiä.passat tietysti.kuka nyt itäautoa nykyään kehtaa pihaansa tuoda,täynnä pikkuvikoja.

Äänestä

Osta Skodan sijaan Lada, itäautoja molemmat ja Lada on merkittävästi halvempi.

Äänestä
  • Tein itse samaa vertailua 1 v sitten. Myös Golf mukana. Kaikkien tavaratila farkkuna iso. Jalkatilat toki Passatissa paremmat mutta niin on Suberpissakin.

    Volkkarien varustepuutteet ja lisävarustepakettihinnoittelu hirvitti. Perus-Passatissa ei ollut etupenkkinäkään kuin suoraselkänojallinen ilman ristiseläntukea. Occussa tulee jo vakiona ristiseläntuensäätö ja korkeussäätö sekä kuskin että pelkääjän penkkiin. Kun halusin pikkuteitten takia korotetun maavaran ja pohjapanssarin etuvetomalliin ettei riipu moottorin aluspahvit pitkin tietä niin kuin vastaantulevissa Volkkareissa tuon tuosta, tämä huonontienpaketti maksoi Occuun reilut 200 eur mutta Volkkariin samat hilppeet olisi olleet yli 700 eur. Muutenkin Occuun saa haluamansa lisävarusteet yksitellen kohtuuhintaan jos tilaa uuden auton. Niinpä niitä tuli Occu Eleganceen tuon mainitun huonontienpaketin lisäksi ruksattua tilauslomakkeeseen valoautomaattia, risteysvaloja, parkkitutkaa, kaksoishäikäisysuojaa, koiraverkkoa, sporttisisustusta,...

    Koska minä en logosta maksa, päädyin Occuun aika lyhyen arvoioinnin jälkeen. Suberpiin en vaikka rahat olisivat riittäneet, koska en tarvitse takajalkatilaa vaan mieluummin lyhyemmän parkkeerattaksi.

    Jokainen saa toki ostaa minkä haluaa, mutta tehkää hintavertailu samalla varustetasolla!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohta ostoksille kirjoitti:

Olen katsellut ja koeajanut farkkuja kun perheen tarpeisiin olisi oltava kuljetuskapasiteettia ja farkku tarjoisi sitä sopivassa määrin. Koeajokierroksen jälkeen loppupeleihin päätyivät rinnakkain Skoda Octavia ja VW Passat. Pulma on siinä että en tiedä kumman ottaisin :)

Vaimo tykkäisi Passatista enemmän mutta Skoda taas oli selkeästi parempi ajettavuudeltaan. Sen vaimokin myönsi. Tilaa oli suurin piirtein saman verran, ehkä sisätiloitaan Skoda vähän parempi tai ehkä enenmminkin avaramman oloinen. Hinnassahan tulisi selvästi säästöä jos Skodan ostaisi, ja puhutaan tuhansista. Myös tehoiltaan oli Skoda parempi. Mutta perhe ja vaimokin pitäisi pitää tyytyväisenä :) . Passatin saisi nopeammin.

Kumpi kannattaisi ostaa, ja miksi? Mielipiteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu