lyhenne kevi tulee sanoista kelta-vihreä. kevi on maadoituksen (PEN)virallinen väri. muina väreinä keviä on sinisenä punaisena ja harmaana ja kevi teipin ollessa kyseessä löytyy edellämainittujen värien lisäksi myös mustana ja ruskeana kevi teippiä. itse käytän kevi teippiä päivittäin maadoitusjohtimen (PEN) merkkaamiseen, kun kun johtimen värit ei stemmaa. opetelkaa käyttämään oikein kevi teippiä ja huomatkaa kuinka verratonta tämä bnäppärä jokasähkärin apulainen on.
kevistä infoa
ihan oikea sähkäri
162788
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Älä lässytä paskaa PEN johtimeenhan ei kelpaa tavallinen keviteippi. Takasin koulun penkille jos on asiat noin hukassa. PEN ja suojajohdin (PE) on eri asioita.
Ei kaveri tosiaan maadoituksesta yhtään mitään. Eikä varsinkaan PEN-teipistä joka ei ole mikään kevi. PEN-johdinta ei tosiaan saa merkitä kevi teipillä eikä varsinkaan mustalla kevillä.
Soo soo klopit! mitä on puuhailtu, kun koulussa käsiteltiin maadoitusta. P (potentiaal) E (elog) N (neutral) = suojamaa. keviteipit ovat juuri PEN johtimen merkitsemiseen tarkoitettu, vaikka me asentajat niitä vasaranvarsiin ja meisseleihinkin kierrellään varsin auliisti.
Tsot tsot kaveri. PEN-johdin merkitään PEN-teipillä. Kevi teipillä merkitään maadoitus. Ei muuta kuin opiskelemaan. Mustan kevin käyttö PEN-johtimen merkkauksessa on ehdottomasti kielletty.
Aloittaja puhelee omiaan, ei kannattane kenenkään uskoa, ja kenenkään kommentoida noita höpinöitä.
Ihan aikuisten oikeasti PEN-johdin on johdin, jossa on PE ja N yhdessä.
PEN-johdin merkitään PEN-teipillä, jossa on puolet sinistä ja puolet KeViä.
Voidaan myös käyttää KeVi-teippiä ja sinistä teippiä.
PE ei ole maadoitus, vaan suojamaadoitus. Sen tarkoitus on polttaa sulake, jos johonkin laitteeseen tulee eristysvika vaihejohtimen ja kosketeltavan johtavan osan, esimerkiksi kuoren välille.
Tsot tsot. Kevin tarkoitus ei ole polttaa sulaketta vaan alentaa kosketusjännite vaarattomalle tasolle vaikkakin sulake yleensä palaakin. PE kevi on keltavihreää ei siis mustaa keviä niinkuin joissain tapauksissa.
Kerrotko, minkä väristä on musta kevi?
tai tiedä niin asiahan ei sinulle kuulu. Meillä huippuasentajilla on aina erivärisiä kevi-teippejä pakki puolillaan.
Aikani kuluksi kytkeskelin mökkiini tulevaa maakaapelia pääkeskuksella ja työn edetessä teippausvaiheeseen huomasin että ruskea kevi-teippi on aika vähissä, voiko käyttää toisenväristä kevi-teippiä jatkona kun ruskea loppuu. Kyse on siis L2-vaiheesta. Niitä toisenvärisiä kevi-teippejä on rullatolkulla. Punaisia, tummanvalkoisia, tummansinisiä ja vaaleanmustia.
Ruskea kevi-teippi kuuluu L1-johtimeen.
Luulisi tuon olevan selvää, jos teippaamaan rupeaa. Varmaankin olet vielä harrastelijatasolla, joten suosittelen, että jätät työn oikealle ammattiteippaajalle.
Ei tässä nyt kerkiä etsimään ammattiteippaajaa, uutiset alkaa pian ja homma on hiukan kesken, kiireempi tulee vielä kun lupasivat sähkölaitokselta pistää paukut paikalleen kello 19.00 kun olen asennukset tehnyt. Ei ole kivaa jos saa kynsille. Varsinkin näin maallikolle kun ei ole mittaria mikä varoittaisi missä asti sähkö on tulossa. Että minä pistän vaikka vaaleanmustaa kevi-teippiä siihen L2-vaiheeseen.
En oikeastaan saisi tätä paljastaa, mutta vaaleanmusta kuuluu kolmosvaiheeseen. Kakkosvaiheeseen kuuluu semmoinen mustaraitainen mustapohjainen kevi.
Jos pen johdin on kevi vakiona niin siihen laitetaan sinistä teippiä, jotta kaikki tievätä että se on pen johdin. Jos se on musta oletuksena niin siihen laitetaan keviä ja sinistä.
älkää nyt hyvät ihmiset kertoko täällä kaikkea, kohta kaikki osaa teipata kevi teipillä ja meiltä loppuu silloin työt.
Onneksi mustan kevin saatavuus tavallisesta rautakaupasta on rajoitettu ja sähkärit jotka saavat tuon tukusta ovat sen puolesta erottuvia tavallisista Raneista. Asennuksista näkee silloin suoraan onko asialla ollut urakointiluvat omaava henkilö vai onko asialla ollut asunnon isäntä itse.