mikä näistä roduista meille sopii?

5+20

Kultainennoutaja, labradorinnoutaja vai Novascotiannoutaja?

Me:
-12v tyttö
-12v tyttö (suurin hoitamis osuus sille, eli lenkittää, kouluttaa jne.)
-isä
-äiti
-vajaa 4v kissa (vähän arka koirille)
-vajaa 6v kissa (vähän hermostunut koirille)

Harrastukset (koiran kanssa):
-agia
-metsästystä (noutamista)
-näyttelyitä (mahdollisesti)

Ulkoilu:
-3 kertaa päivässä
-30-1h.
- pissatukset
-harrastukset

Luonne:
-ystävällinen
-EI enrgiapommi
-oppiva

Muuta:
-mitä pienempi sitä parempi
-EI aidattu piha
-helppo koulutettavuus
-sopii ekaksi koiraksi

Saa ehdottaa muitakin rotuja!:)

Enkä toivo sellaisia viestejä esim:
"12v ei jaksa hoitamaan koiraa"

8

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+20

      Tytöllä (12v) on kokemusta koirista (muttaei paljoa)
      -lenkittänyt melkein kuuroa beaglea
      -lenkittänyt vetävää kultsia
      -lenkitänyt keskiskokoista aika villiä koiraa (mutta ei mennyt mainiosti...)

    • ameeeeba

      Noista suosittelisin kultaistanoutajaa, joka on pehmeä, helppo kouluttaa, ei mahdottoman aktiivinen mutta ei täysin liikkumatonkaan ja sopii ekaksi koiraksi niin harrastuksiin kuin muutenkin. Ja on myös lasten talutettavissa (koulutettuna).

      Tolleri on aktiivinen, työkoiramainen rotu, joka on radalla kiihkeä työskentelemään. Joten en suosittele ekaksi koiraksi, etenkään lapselle.
      Labbis muuten, mutta ovat hyvin aktiivisia ja vahvoja fyysisesti. Lapsen talutettava ei ole. En uskoisi omia labbiksiani lapsen käsiin pelkästään, vaikka onkin koulutettu olemaan vetämättä. Ovat myös kultasta kovempia luonteeltaan.

      Paimenkoirista voit tutustua sileäkarvaiseen (ent. lyhytkarvainen) ja pitkäkarvaiseen collieen. Pienemmissä paimenissa on myös kivoja vaihtoehtoja, kuten esimerkiksi shetlanninlammaskoira ja welsh corgit. Jos turkinhoitoa et pelkää, tutustu cockerspanieliin, amerikan cockerspanieliin sekä villakoiriin. Myöskin klein- ja miettelspitz sekä japaninpystykorva voisivat olla tutustumisen arvoisia.

    • 5+20

      Kiitos vastauksesta ja roduista mitä suosittelit, mutta isäni haluaisi metsästää...
      Mielestäni myös kultsi sopisi parhaiten meidän perheeseemme:)

      • Kultaisissa on tavallaan kaksi eri rotua: metsästyslinjainen ja näyttelylinjainen. Näyttelylinjaiset ovat usein myös rauhallisempia luonteeltaan, ja sopivat paremmin lapselle, mutta niillä ei tietenkään ole yhtä hyviä metsästää. Metsästyslinjaiset ovat usein vähän tollerimaisia eli käyttökoiria luonteeltaankin. En myöskään suosittele lapsen ekaksi koiraksi. Paljon teillä on vaatimuksia -toivottavasti tärppää. Kysykää tarkasti kasvattajalta vanhempien luonnetta.


      • ameeeeba
        milessime kirjoitti:

        Kultaisissa on tavallaan kaksi eri rotua: metsästyslinjainen ja näyttelylinjainen. Näyttelylinjaiset ovat usein myös rauhallisempia luonteeltaan, ja sopivat paremmin lapselle, mutta niillä ei tietenkään ole yhtä hyviä metsästää. Metsästyslinjaiset ovat usein vähän tollerimaisia eli käyttökoiria luonteeltaankin. En myöskään suosittele lapsen ekaksi koiraksi. Paljon teillä on vaatimuksia -toivottavasti tärppää. Kysykää tarkasti kasvattajalta vanhempien luonnetta.

        "Näyttelylinjaiset ovat usein myös rauhallisempia luonteeltaan, ja sopivat paremmin lapselle, mutta niillä ei tietenkään ole yhtä hyviä metsästää"

        Pyh, sanon. Tuttavilla on metsästyskäytössä näyttelylinjanen kultanenoutaja. Toimii niin vedessä kuin maastossakin. Osaa homman siinä missä käyttiskin.

        Ja minulla on näyttelylinjanen labbis metsästyskäytössä. Toimii!

        Ainoat erot näyttely- ja metsästyslinjasten kanssa on se, että..
        A) Metsästyslinjaset ovat sporttisempia rakenteeltaan, kultasissa vähemmän turkkia ja enemmän oikeaa kulta-väriä. Luonteeltaan kovempia ja aktiivisempia.
        B) Näyttelylinjaset on rakenteeltaan tanakampia (voisi verrata vaikka marsuun; lyhyemmät jalat ja tanakampi runko) ja kultasilla enemmän turkkia. Luonteeltaan ovat sitten sopivampia vähemmän-metsästäville, eli pehmeämpiä ja ei niin paljon aktiivisempia kuin metsästyslinjaset, vaikkakin ei ne näyttelylinjaset mitään sohvakoiriakaan ole vaan vaativat toimintaa myös.
        Näyttelylinjajalostus ei ole poistanut koiran intoa omaan työhönsä.


    • ameeeeba

      Cockerspanieli sopii myös metsästykseen. Myös molempiin springerspanieleihin kannattaa tutustua.

    • :)))

      Mahdollisesti pieni rotu. 12-vuotias ei pysty lenkittään saati kouluttamaan isoa rotua. Labbis/Kultsu ei ole lapsen koulutettavissa oleva rotu. Eli lapsi pystyy kyllä osallistumaan koiran hoitoon, mutta fyysiset voimat ja tietotaito ei valitettavasti vielä riitä. jutelkaa vanhempienne kanssa asiasta, kirjoituksenne paljastaa että ette vielä ole kertoneet suunnitelmistanne aikuisille :))
      Onnea koiran hankintaan kuitenkin!

    • nero!

      Suosittelen kans kultasta mut sileäkarvainen noutaja on helppo opettaa, lapsirakas, tottuu helposti muihin kotieläimiin esim. kaniineihin, kissoihin, jyrsijiin ja muihi eläim. Vain yksi huono puoli on, että se ei hauku paljoa. :) onnea matkaan koirulin kanssa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      23
      6850
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      28
      4328
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      34
      3176
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      179
      3047
    5. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      10
      1998
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1754
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      150
      1634
    8. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      147
      1632
    9. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1568
    10. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      22
      1510
    Aihe