todettu ystävälläni kasvojen alueella ja poistettu kasvain kahdesta paikkaa kirurgisesti. Ikää 61v, nainen. Onko kenellekään kokemusta miten syöpä käyttäytynyt jatkossa? Siis, eteneekö nopeasti, leviääkö muualle elmistöön ja minne yleensä leviää jos leviää. Netistä löytyy tietoa, että ei yleensä leviä elimistöön, mutta mitkä on koetut kokemukset? Kiitos mahdollisista vastauksista.
Tyvisolusyöpä
1
991
Vastaukset
- Siksakset
Multa poistettiin selästä siellä varmaan 10 vuotta ollut ihomuutos viime kesänä. Patologin lausunto oli, että on basaliooma eli tyvisolusyöpä. Leikattiin vähän lisää isommalla marginaalilla ja sen jälkeen "hoito" onkin vuosittainen kontrolli.
Kävin kuitenkin omasta toiveestani ihotautilääkärin luona tutkituttamassa muut mielestäni kyseenalaiset luomet/ihomuutokset, ja viisi luomea saivat poistotuomion, niistä ei kuitenkaan löytynyt mitään.
Tämän ihotautilääkärin mukaan basaliooma hyvin harvoin pääsee niin pahaksi, että olisi vaara leviämiestä muualle elimistöön. Usein muutosten pitää olla vuosikymmeniä, jotta riski tällaisesta olisi, ja silloinkin ne usein ovat pinnallisestikin jo pahan näköisiä.
Oma "hoitoni" on nyt kontrolli puolivuosittain, koska kyseinen syöpätyyppi kyllä uusii hyvin usein.
Itse olen 38 -vuotias.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1053143GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521065Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!321007- 67868
- 53857
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 44832
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24811