Meillä siis asustaa kaksi neljävuotiasta kultaistanoutajaa,uros ja narttu. Uros on leikattu, mutta narttu ei..
Nyt sitten rupesin miettimään, että ruokinko koirani liian vähän, liian paljon vai juuri sopivasti. Käymme päivittäin lenkillä ja koirat leikkivät ja telmivät pihalla päivittäin vapaana kaiken sen ajan kun olemme itse kotona.
Elikkä siis olisi kiva tietää kuinka paljon te annatte omille kultseille ruokaa päivässä? :)
kultsin ruokinta
3
332
Vastaukset 3
- kultsulabbis
Itse en mittaa nappulaa vaan tuijotan koirieni(kultsu ja labbis) lantiolinjaa ja päätän voinko antaa normimäärän vai normaalia vähemmän. Joitain desejä päivässä annan niille 4-8 välillä? Kultsu painaa 27,5kg ja labbis 29kg narttuja molemmat.
- maaaaria
Sopiva on jossain siinä välillä kun lonkkaluut ei törrötä mutta vyötärö löytyy. Viisainta olisi arviovasti tarkastella omien koiriesi habitusta eikä muilta kysellä. Kun se kulutus on yksilöllistä, koirillakin.
- antti s
moro
Oikeasti etsin tietoa kultaisennoutajan iästä,
oma rakas Malla-Vavi nukkui pois pari viikkoa sitten
korkeassa iässä 16 v 7 kk 20 pv.
Vavi söi pääasiassa yhden aterian päivässä,
iltaisin. Oli syömisissään erikoinen koira, eli söi sen verran
kun oli tarve, loput jätti. Paino ei koskaan ollut ongelma.
Ruoka oli pääasiassa samaa kuin muukin perhe söi,
jopa voimakkaasti maustettua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591270
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571198Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331142- 1011014
Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71010- 50849
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.6823Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27771Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it197710- 71679