Gluteeniton ja maidoton täytekakku 10+ / Sälinkään kartanosta

Gluteeniton täytekak

Mäntsälässä Sälinkään kartanon keittiö teki aivan MIELETTÖMÄN hienon ja HYVÄN gluteenittoman ja maidottoman hääkakun. Voi juma.. se oli mahtavaa!!! Siis ihan uskomatonta, että noin hienon kakun voi tehdä

Yksi kerros oli gluteeniton ja maidoton eikä ulkonäöltään ja maultaan poikennut normaalikakusta. Oli kyllä komea teos.

AIVAN TÖRKEÄN HYVÄÄ!!!! Oli pakko syödä vielä kaksi ISOA annosta. Eikä tullut mitään oireita, vaikka olen todella herkkä. Kiitokset Sälinkään kartanon leipurille!!! Se oli 10 :n työ.

Vielä kun joku kertoisi miten ihmeessä tuollainen onnistuu... :)

Ihan vinkiksi vain, jos haluatte todella hienon kakun ilman gluteenia ja maitoa ja laktoosia.

1

718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siellä ei nykyään onnistu yhtään mikään, en tiedä kuka/mikä sitä paikkaa pyörittää, mihinkään ei saa mitään vastausta, ja paikan koko potentiaali menee hukkaan. Vaihtakaa vetäjää edes, joka osaa vastata yhteydenottoihin tai myykää paikka jollekin joka sitä osaa pyörittää. Olisi potentiaalia ihan Tuusulan Krapihovin kaltaisiin oloihin jos tahtotila olisi saa jotain eloa sinnekin kylään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5060
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4572
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4499
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      295
      1700
    5. 89
      1371
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      79
      1324
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    8. 306
      1015
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      940
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      830
    Aihe