lumix dmc-fz8

jami----

Osaiskohan joku kertoa, kun sain kyseisen kameran, että mites kamerasta saa extra optical toiminnon käyttöön???

Kun mitään ohjeita mukana ei tullut. Auttakaas nopeasti..

3

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • okularo

      Google on hyvä apukeino.

      Ei ole ohjeita minullakaan, mutta resoluutio pitänee ainakin asettaa 3 megapikseliin.

      "Effective resolution has been increased to 7.2 megapixels, which supports the FZ8's enhanced functions. For example, Panasonic's Extra Optical Zoom function provides additional magnification to 18x when taking photos with 3-megapixel resolution."
      http://www.digitalreview.ca/Content/Panasonic-Lumix-DMC-FZ8-Digital-Camera.shtml

    • miten muutetaan kuvan koko n3,5 Mt:stä 2.0:een ja
      resoluutio 4288 x 3216 :sta 2048x 2048:een ?
      kamera on olympus fe-47/x-43. KIITOS, jos joku viitsisi auttaa....

    • zuumailia

      Hanki käyttöohjeet tai lue tämän pdf:n sivulta 33:

      http://service.us.panasonic.com/OPERMANPDF/DMCFZ8.PDF

      Käytännössä paljon kätevämpi lisäasetus on digitaalinen zoomi, tuon ohjeen sivu 34. Kuvan kokoasetuksia ei tarvitse muuttaa, joten toimii optisessa zoomauksessa parhaalla erottelukyvyllä.

      Käyttämällä päällekkäin extra optical- ja digitaalista zoomia kertoimeksi tulee huimat 72! Kuvan laatu ei ääripäässä huimaa, mutta kohtuulista jälkeä silti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe