Onko vaikeaa tehdä

tulevaisuutenaflash

Itseäni kiinnostaa kovasti tuo flash. Olen jo monta vuotta käyttänyt html,css,java script koodeja tehdessäni sivuja, mutta flash tuntuu tarjoavan aika vapaat kädet sivun ulkoasua ja navigointia koskien. Olen kuullut, että action script on jossain määrin helppoa, mutta syvällisemmin se vaatii paljon opiskelua. Tarkoituksenani olisi tehdä valokuvaus aiheinen sivusto jossa ihmiset voisivat selata otoksiani. Sisältö tulee olemaan aika maltillinen, mutta haluaisin jotain vastaavaa kuten esimerkki: http://kkaunela.webs.com Onko siis järkeä alkaa opiskelemaan flash:ä?

Kiitos jo etukäteen vastauksista.

5

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Addetector

      Hirveä esimerkki. Flashia ei kannata käyttää sivujen tekoon. Siihen tarkoitukseen HTML ja vaikka Javascript ovat paljon parempia vaihtoehtoja.

      Sen sijaan jos tehdään monimutkaisia webissä toimivia ohjelmia niin Flash on usein hyvä valinta. Itseasiassa Flash on ainoa mahdollinen valinta monissa tilanteissa joihin sen kilpailijat, Java-appletit ja HTML5 Javascript eivät taivu.

      Mutta älä hyvä ihminen mene tekemään tavallisia webbisivuja Flashilla. HTML on sitä varten.

    • undergroundwebs

      Flash on täysin oikea vaihtoehto kun halutaan jotain sellaisia ominaisuuksia mitä ei voi millään perus html -koodilla tehdä ja jos ei hallita esim. java-appareita kunnolla. Jos html koodiin lisätään java script:a. yms.. voidaan sillä saada jotain ominaisuuksia enemmän, mutta flash on omasta mielestä paljon simppelimpää tehdä. Jos alkaa käyttämään paljon kaikkea erinlaisia koodeja integroituna html:ään tuloksena voi usein olla sivusto joka ei toimi kaikissa selaimissa tai laitteissa. Näin siis jos ei osaa kunnolla kyseisiä asioita. En toki sano sitä, että tulevaisuudessa flash on ehdoton, koska kaikki koodit ja formaatit päivyttyvät.

      Html 5 on sitten oma juttunsa. Kannattaa kuitenkin kokeilla tuota flash:a ja ainakin siinä oppii hiukan action scriptiä ja siitä on helppo siirtyä taas johonkin toiseen. Tuo antamasi esimerkki on aika semi html sivu, koska linkit vievät aina toiseen sivuun joka aukeaa inframeen eikä suoranaisesti samaan flash animaatioon.

      Mitä tuohon action scriptin vaikeuteen niin perusasiat ovat helppoja sisäistää. Toki action script 3 mahdollistaa jo nyt 3d ympäristöjä yms... Opeteltavaa on ja paljon, mutta tuon esimerkin sivun koodi ei ole mitenkään vaikea ollenkaan.

    • Hyiiiii

      Hirveä esimerkkisivusto. Karkotti ainakin minut heti etusivun jälkeen.

      Eikö olisi jo aika kuopata tuo Flash kokonaan? Eihän se enää edes toimi uusimmissa laitteissa, esim iPadissa ja iPhonessa.

      • lähtökuopissa

        Flash on kyllä varsin designeriystävällinen softa ja ohjelmointikielikin (as2 mutta erityisesti as3) helppoa. Jonkun (toiminnallisuuden kannalta jopa hieman monipuolisemmankin) kuvagallerian duunaaminen pitäisi luonnistua ihan googlellalöydettävissä olevien tutoriaalien avulla viikossa tai parissa vaikka kieli olisikin entuudestaan tuntematon. Yleensä suosittelenkin Flashin ja as3 käytöä melkein missä tapauksessa tahansa, mutta jos tarkoituksena on saada vain joku normigalleria cv aikaiseksi ilman interaktiivisia animaatiota ja muita erikoisefektejä, saattaa html ajaa asiansa kuitenkin parhaiten. Muutenkin jos joku erikoistekniikka kiinnostaa, kannattaa katsoa myös mitä esimerkiksi html5 tarjoaa (kieli, jota lähden tässä piakkoin myös itse tutkimaan).

        Ei sillä, as2 tai as3 kielinä ovat ainakin mukavia leikkikaluja, joiden hanskaaminen on avannut aivan uudenlaisia näkökulmia siihen millaista internettiä tulisi kyetä tekemään myös muilla tekniikoilla ja yhtä vaivattomasti. Flashilla tai tarkemmin actionscriptilla kun saa pienellä matemaattisella otteella aikaiseksi varsin näyttävää jälkeä: http://lab.mathieu-badimon.com/ jälkeä, jota muilla yhtä yleistyneillä www-tekniikoilla ei toistaiseksi vielä saa aikaiseksi.

        Flashin heikko puoli on kuitenkin se, että se kuormittaa konetta varsin tehokkaasti. Esimerkiksi Applen mobiilit päätelaiteet eivät pysy pystyssä Flashia pyörittäessään, mistä syystä Apple ei ole suostunut tukemaan Flash-sovelluksia päätelaitteissaan. Tämäkin kannattaa ottaa harkintaan kun www-sivuja lähtee tekemään.


    • Tulevaisuus on avoimien ohjelmointirajapintojen, ei kökköjen suljettujen epästandardien...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      57
      8791
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      151
      5350
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      119
      4906
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3822
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3426
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3349
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      35
      2682
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2583
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2541
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1707
    Aihe