Otsikko kertoo kaiken, mistä köyhälle opiskelijalle löytyy halvimmat kämpät? Voiko pelkillä tuilla elää ja mitä kaikkia tukia voi saada opintotuen ja asumislisän lisäksi?
halvimmat kämpät pk-seudulla
4
259
Vastaukset
- KovaaPeliäMarkkinoil
Taitaa pieni kolmio/neliö hki kimppakämpäksi vuokrattuna olla halvin? Tosin pohjan pitäisi olla sellainen, että jokaisella olisi oikeasti oma huone ja niitä ehkä on vähemmän.
Yksiöt ja varsinkin pienet kaksiot hki alkaa mennä jo vähitellen YKSINÄISTEN opiskelijoiden kukkaron yläpuolelle. Ellei sitten jotain huonokuntoista löydä, jota pystyisi hieman itse kunnostamaan esim. lähinnä maalausta.
Heinäkuussa on taas vilkasta ja kämpät viedään viimeistään loppukuusta käsistä. Opiskelukämpän haku pitäisi periaatteessa aloittaa jo heti juhannuksen jälkeen, jotta oikeasti olisi vielä halvempia jäljellä ja voisi myös valita hieman aluetta missä haluaa asua...
Vuokraisännälle voi tulla PALJON hakemuksia heinä/elokuussa. Se opiskelija (vuokralainen) joka pystyy jättämään parhaan kokonaisvaltaisen tarjouksen, niin voittaa. Paljon vaakakupissa painaa, että on jotain tuloja myös opiskeluiden ohella esim. viikonloppuisin töissä mäkkärissä. Vuokravakuutta korottamalla (ei välttämättä vuokraa) voi myös kikkailla itselleen paremmat neuvotteluasemat muihin nähden. - Ex-köyhä opiskelija
Nyk. köyhä työntekijä.
Kimppakämppä on kaikista halvin vaihtoehto. Katso ilmotuksia, että etsiikö joku kämppistä, tai ryhdy itse etsimään halukkaita kämppiksiä. Opiskelija-asuntoloiden solukämpät on varmaan kaikista edullisimpia ja kämppikset tulee valmiina.
Kimppa-asuminen sopii mun mielestä opiskelijoille hyvin. Itsekin asuin ensin vuoden solukämpässä ja sitten 2 vuotta kaverini kanssa kämppiksinä.
Opinto- ja asumistuki ei montaa sataa kuussa ole, mutta ainahan voit lisäksi nostaa opintolainaa. Itse en pelkillä tuilla pystynyt elämään, enkä edes opiskellut Helsingissä. Onneksi oli vähän säästöjä ja yhdessä vaiheessa tein myös viikonlopputöitä. Opintolainaa otin loppuvaiheessa pari tonnia. "Onneksi oli vähän säästöjä ja yhdessä vaiheessa tein myös viikonlopputöitä"
Mikä ihmeen aatemaailma sinulla oikein on? Et oikeasti voi kirjoittaa tulevalle opiskelijalle työntekoa väheksyvää tekstiä! Joko teet kiltisti töitä opiskelun ohella 15 vuotiaasta alkaen (tietyisti järkevässä määrin, ensin vaikka kuukauden kesällä, ja sitten keskiasteella niin paljon ilta-/viikonlopputöitä kun voit ilman että opintotuki laskee). Muuten olet valmistuessasi valmis ikityötön, yksikään yritys ei palkaa työtävieroksuvaa ihmistä, vaikka olisikin joku tutkinto!- simpsakkaN-
^ Vai työtä vieroksuva asenne..Joopa joo. Totuus on se, että työnteko hidastaa opiskelua ja muutenkin opintoihin keskittyminen kärsii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849