halvimmat kämpät pk-seudulla

vhghdghjg

Otsikko kertoo kaiken, mistä köyhälle opiskelijalle löytyy halvimmat kämpät? Voiko pelkillä tuilla elää ja mitä kaikkia tukia voi saada opintotuen ja asumislisän lisäksi?

4

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KovaaPeliäMarkkinoil

      Taitaa pieni kolmio/neliö hki kimppakämpäksi vuokrattuna olla halvin? Tosin pohjan pitäisi olla sellainen, että jokaisella olisi oikeasti oma huone ja niitä ehkä on vähemmän.

      Yksiöt ja varsinkin pienet kaksiot hki alkaa mennä jo vähitellen YKSINÄISTEN opiskelijoiden kukkaron yläpuolelle. Ellei sitten jotain huonokuntoista löydä, jota pystyisi hieman itse kunnostamaan esim. lähinnä maalausta.

      Heinäkuussa on taas vilkasta ja kämpät viedään viimeistään loppukuusta käsistä. Opiskelukämpän haku pitäisi periaatteessa aloittaa jo heti juhannuksen jälkeen, jotta oikeasti olisi vielä halvempia jäljellä ja voisi myös valita hieman aluetta missä haluaa asua...

      Vuokraisännälle voi tulla PALJON hakemuksia heinä/elokuussa. Se opiskelija (vuokralainen) joka pystyy jättämään parhaan kokonaisvaltaisen tarjouksen, niin voittaa. Paljon vaakakupissa painaa, että on jotain tuloja myös opiskeluiden ohella esim. viikonloppuisin töissä mäkkärissä. Vuokravakuutta korottamalla (ei välttämättä vuokraa) voi myös kikkailla itselleen paremmat neuvotteluasemat muihin nähden.

    • Ex-köyhä opiskelija

      Nyk. köyhä työntekijä.

      Kimppakämppä on kaikista halvin vaihtoehto. Katso ilmotuksia, että etsiikö joku kämppistä, tai ryhdy itse etsimään halukkaita kämppiksiä. Opiskelija-asuntoloiden solukämpät on varmaan kaikista edullisimpia ja kämppikset tulee valmiina.

      Kimppa-asuminen sopii mun mielestä opiskelijoille hyvin. Itsekin asuin ensin vuoden solukämpässä ja sitten 2 vuotta kaverini kanssa kämppiksinä.

      Opinto- ja asumistuki ei montaa sataa kuussa ole, mutta ainahan voit lisäksi nostaa opintolainaa. Itse en pelkillä tuilla pystynyt elämään, enkä edes opiskellut Helsingissä. Onneksi oli vähän säästöjä ja yhdessä vaiheessa tein myös viikonlopputöitä. Opintolainaa otin loppuvaiheessa pari tonnia.

    • "Onneksi oli vähän säästöjä ja yhdessä vaiheessa tein myös viikonlopputöitä"

      Mikä ihmeen aatemaailma sinulla oikein on? Et oikeasti voi kirjoittaa tulevalle opiskelijalle työntekoa väheksyvää tekstiä! Joko teet kiltisti töitä opiskelun ohella 15 vuotiaasta alkaen (tietyisti järkevässä määrin, ensin vaikka kuukauden kesällä, ja sitten keskiasteella niin paljon ilta-/viikonlopputöitä kun voit ilman että opintotuki laskee). Muuten olet valmistuessasi valmis ikityötön, yksikään yritys ei palkaa työtävieroksuvaa ihmistä, vaikka olisikin joku tutkinto!

    • simpsakkaN-

      ^ Vai työtä vieroksuva asenne..Joopa joo. Totuus on se, että työnteko hidastaa opiskelua ja muutenkin opintoihin keskittyminen kärsii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      119
      2542
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      51
      1871
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      22
      1622
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1498
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1273
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      349
      1196
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      70
      1138
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1045
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      916
    10. 127
      890
    Aihe