mulla meni neljä viikkoo sit polvi lumppio ja siin todettiin murtuma ja käskivät olla viisi viikkoa pelaamatta. nyt ne soittivat ja soinoivat et polvessasi ei ollutkaan pelkkä murtuma vaan siin saattaa olla myös verihyytymä ja ristisiteet mennyt ja jotain muuta et voi olla et se joudutaan leikkaamaan. ei se tieto tullu kuin 4 viikkoo myöhäs et olen oikeasti tosi pettynyt terkkariin luulisi että oisivat huomanneet aikaisemmin tommosen asian.. oon vasta 15 vuotias tyttö joka haluu menestyä viellä joskus fudiksessa... kiva jos sit tän ikäsenä meni polvi niin pahasti et joudun loppettaa fudiksen kokonaa..ny ainakin tiedän et menen tästä lähtien yksityiselle...kertokaa jos on ollut jotain saman tapaisia tilanteita..voiko tollasesta pyytää korvauksia..????
vastailkaapa.
vastailkaapa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
juuri tämän takia kaikki urheilijat käyttävät yksityis lääkäriä. Paska homma. Muista KUNTOUTA polvi ensi sitten rupeet pelailee. ÄLÄ kuntouta sitä pelailemalla niinkuin moni tekee vaan sali kuntoustus niin kauan että kummatkin jalat alkavat olla saman vahvuisia. Ja sitten baanalle.
Ikävämpi juttu, tuo sinun polvesi kohtalo. Entisenä pelaajana voin kertoa sulle, että nuo kuvaamasi polvivaivat ovat valitettavan yleisiä. Itelläkin polvi tähystetty kolmesti, eikä kunnossa edelleenkään. Tosin enää en anna sitä edes tähystääkkään.
Hoitajana kysyn sinulta, että miksi et heti mennyt yksityiselle? Jos nimittäin pelaat oikkeesti jossain hyvässä joukkueessa, niin teidät on vakuutettu, joka korvaa yksityislääkärin vastaanoton. Ainakin meidän joukkueella oli. Ja noista yksityilääkäreistä vielä, että siellä on yleislääkäreinä valitettavasti paljon epäpätevämpiä lääkäreitä työskentelemässä, kuin terveyskeskuksissa. Minä, jos kuka olen sen saanut kokea -oman työni kautta. Yksityislääkärillä kannattaa mennä vain erikoislääkärin vastaanotolle.
Hoitajana voin kertoa myös senkin, että eihän se ollu lääkärin vika, että sinun polvesi murtui. Kato, ei lääkäritkään ole sentään ihmemiehiä, että pystyy kerrasta toteamaan kaikki mahdolliset vauriot. Jos polvestasi on otettu rtg-kuvat, niin hyvä niin. Mutta ne luukuvat kertovat vain luisen rakenteen, ei esimerkiksi pehmytkudosvaurioita. Joten kuvasta ei ole voinut nähdä minkään laisia kierukka-/nivelsidevammoja, eikä liioin verihyytymiäkään. Niiden toteamiseksi tarvitaan muita tutkimuksia. Sinun tapauksessasi oli ensisijaisen tärkeää joitaa murtuma kuntoon, koska mieti mitä ongelmaa siitä olisi seurannut, jos murtumaa ei olisi hoidetttu. Sen jälkeen, kun murtumat on parantunut, tutkitaan muita liikeratoja, ja todetaan muut mahdolliset vammat. Mielestäni lääkäri ei ole tehnyt mitään hoitovirhettä kohdallasi. Kautesi saattaa mahdollisesti olla pilalla, mutta hoida polvesi kuntoon, niin olet ensikaudella paljon vahvempi.
Ja vielä naisena haluan sanoa pienen vinkin. Naispallolla ei elätä itseään. Maailmalla ei arvosteta vielä tänäpäivänäkään naispalloilua siinä määrin, että siitä voisi naiselle tulla ammatti. Itse olin vielä sinun iässäsi sitä mieltä, että jalkapallo on hauskaa, mutta siitä muutama vuosi eteenpäin, niin jo alkoi olla reeneihin lähtö tuskallista. Noh, sitten 22-vuotiaana lopetin 15 vuotisen taipaleeni kentillä, eikä kukaan edes muista, että minun niminen nainen joskus pelasi mestaruussarjassa.