Kestovaipat reissussa?

kestovaippaäiti

Oletteko käyttäneet kestoja reissatessa Suomessa tai ulkomailla? Miten onnistuu vaippahuoltohotellissa, jos siis käytettävissä ei ole mitään pesulapalvelua.
Kesänreissuihin tarvitsisin tsemppiä ja ideoita miten selvitä pienen (3kk) vauvanvaipatuksesta suomen reissuilla :)

4

291

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotikestoilija

      mä oon suosiolla kertistelly reissut. on vaan niin helpompaa. ja vaipanvaihtovälit voi olla pidempiä, kun ei aina tiiä missä sitä vaihtais. kotona kestoilen.

    • jk

      ennolekäytänyt

    • ei ihan ehdoton

      Pääsääntöisesti ollaan reissussa käytetty kertiksiä, vaikka kotipiirissä ollessa/max 2 yön reissuilla on kestoiltu. Ulkomailla on ollut joskus kestoja mukana kun vuokratalossa on ollut pesukone ja pyykkiä on muutenkin pesty, ja joskus olen mökkiolosuhteissa myös käsipyykännyt harsoja, kun lapsi on ollut oppimassa kuivaksi eikä vaippa ole kastunut kuin silloin tällöin. Mutta täyskestoilu pienen kanssa käsipyykkipelillä ei minusta ole lomanviettoa, joten sen pari pakettia nuo muuten kestoilleet lapset ovat kertiksiäkin käyttäneet :)

    • tiitttuiu

      Riippuu aika paljon millaista reissua teette. Useissa hotelleissa on pesukoneet. Meinaatteko olla tienpäällä putkeen pitkiä aikoja? Siis ettette käy välillä kotona? Pari päivää menee kestoilla, käsin pesten harsoja (kuivuvat nopeasti), mutta pidemmillä reissuilla itsekin varmaan tyytyisin kerttiksiin... Me ollaan tosin lomailtu paikoissa, jossa pesukone, joten kestoilla ollaan menty :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe