3-sarja E46 (1998-2004) Bmw Moottoriviat Moottorin ylikuumenemisia. Termostaattivikoja. Sylinterikannentiivistevaurioita. Moottorin öljyvuotoja. Nokka-akseli voi olla kulunut malleissa 316 ja 318. Kaasuläpän juuttuminen aiheuttaa nykivää käyntiä. Moottorinohjauselektroniikan vikoja bensiinimoottoreissa 1998-2002, dieseleissä 2001-02. Dieseleissä turbovikoja vuosimalleissa 2001-02. Laturivikoja. Laturin kiinnikkeen korvakkeet ovat murtuneet. Laturin kiinnityspultti viallinen. Termostaattivikoja. Vesipumppuvikoja vuosimalleissa 1998-2000 ja dieselissä 1998-99. Polttoainejärjestelmässä vuotoja. Polttoainevuotoa moottoritilassa. Polttoainepumppu irti tai rikki. Sytytysjärjestelmävikoja. Virranjakajavikoja, sytytyskaapelivikoja, kosteushäiriöitä. Sytytyspuolavikoja. Ajonestolaitteen vikoja. Kojelaudan näytössä vääriä vikailmoituksia. Vaihteiston ja voimansiirron viat Vetopyörästön öljyvuotoa. Kuuntele, ettei vetopyörästö pidä ääntä. Öljynpuutteesta johtuen vetopyörästö voi olla vioittunut. Jarruviat Jarrulevyt ovat kuluneet. Käsijarru juuttuu ja puoltaa. Takajarrut laahaavat ja toimivat epätasaisesti. Ajonhallintajärjestelmän vikoja. Ohjauslaitteiden ja pyöränripustuksen viat Etualatukivarren pallonivel on väljä. Ilmenee tärinänä ratissa. Raidetankojen päät voivat olla väljät. Kallistuksenvakaajan tukivarret "koiranluut" ovat väljät. Takapään apurungon helat ovat väljät. Takapään iskunvaimentimien yläkumit ovat rikki. Ohjaustehostimen öljyvuotoa. Iskunvaimennin on rikki. Jousi on poikki. Tärinää ratissa. Vika voi johtua jarrulevyistä tai väljyydestä etupäässä. Sähköviat ja valoviat Keskuslukitus voi reistailla. Ajovaloihin kerääntyy kosteutta. Heijastimet ovat tästä syystä huonokuntoiset. Tarkasta ettei takavaloissa ole vettä. Ajovalojen pesimet reistailevat. Ajovalojen korkeudensäätö epäkunnossa. Sähkötoimisten lasinnostimien vikoja. Akkuvikoja. Pakoputkiston viat Takimmaisen äänenvaimentimen kiinnitys löystynyt. Pakoputki ja katalysaattori eivät kestä pitkään. Pakokaasupäästöt ovat liian korkeat. Sekalaiset viat Polttoainemittarivikoja. Sivuikkunoiden tiivistevuotoja. Huollontarpeen ilmaisin ei toimi. Vanhemmissa neliovisissa malleissa ovien tiivisteiden kautta kuului suhinoita.
0Äänestä
4wdhi
Niin, linkki koski vuoden 2008 mallia. Nykyisin myytävä on kokonaan uusi malli. En usko tuon vanhankaan mallin olevan huono, se on saanut mm. Englannissa useita tunnustuspalkintoja.
0Äänestä
oil sheik
yleensä englantilainen on hyvä vain jos vuotaa öljyä. Kaippa ne arvostavat tätä ominaisuutta sorennossakin.
0Äänestä
portkage
Uusi Sportage ainakin on mielestäni todella hyvä.
0Äänestä
hsdhsdh
No se vähän riippuu. Minua uusi ei puhuttele, vaikka se nätti onkin. Liikaa viety henkilöauton suuntaan ja tilojen muunneltavuutta on ratkaisevasti huononnettu verrattuna entiseen.
0Äänestä
krereogeråå
Ei pärjää Kia.
0Äänestä
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Housuissasi on huono auto.
Siellä on punanen Mini ,josta takakumit puhki.
en suosi korealaisia.
3-sarja E46 (1998-2004)
Bmw
Moottoriviat
Moottorin ylikuumenemisia. Termostaattivikoja.
Sylinterikannentiivistevaurioita.
Moottorin öljyvuotoja.
Nokka-akseli voi olla kulunut malleissa 316 ja 318.
Kaasuläpän juuttuminen aiheuttaa nykivää käyntiä.
Moottorinohjauselektroniikan vikoja bensiinimoottoreissa 1998-2002, dieseleissä 2001-02.
Dieseleissä turbovikoja vuosimalleissa 2001-02.
Laturivikoja. Laturin kiinnikkeen korvakkeet ovat murtuneet. Laturin kiinnityspultti viallinen.
Termostaattivikoja.
Vesipumppuvikoja vuosimalleissa 1998-2000 ja dieselissä 1998-99.
Polttoainejärjestelmässä vuotoja. Polttoainevuotoa moottoritilassa. Polttoainepumppu irti tai rikki.
Sytytysjärjestelmävikoja. Virranjakajavikoja, sytytyskaapelivikoja, kosteushäiriöitä.
Sytytyspuolavikoja.
Ajonestolaitteen vikoja.
Kojelaudan näytössä vääriä vikailmoituksia.
Vaihteiston ja voimansiirron viat
Vetopyörästön öljyvuotoa. Kuuntele, ettei vetopyörästö pidä ääntä. Öljynpuutteesta johtuen vetopyörästö voi olla vioittunut.
Jarruviat
Jarrulevyt ovat kuluneet.
Käsijarru juuttuu ja puoltaa.
Takajarrut laahaavat ja toimivat epätasaisesti.
Ajonhallintajärjestelmän vikoja.
Ohjauslaitteiden ja pyöränripustuksen viat
Etualatukivarren pallonivel on väljä. Ilmenee tärinänä ratissa.
Raidetankojen päät voivat olla väljät.
Kallistuksenvakaajan tukivarret "koiranluut" ovat väljät.
Takapään apurungon helat ovat väljät.
Takapään iskunvaimentimien yläkumit ovat rikki.
Ohjaustehostimen öljyvuotoa.
Iskunvaimennin on rikki.
Jousi on poikki.
Tärinää ratissa. Vika voi johtua jarrulevyistä tai väljyydestä etupäässä.
Sähköviat ja valoviat
Keskuslukitus voi reistailla.
Ajovaloihin kerääntyy kosteutta. Heijastimet ovat tästä syystä huonokuntoiset.
Tarkasta ettei takavaloissa ole vettä.
Ajovalojen pesimet reistailevat.
Ajovalojen korkeudensäätö epäkunnossa.
Sähkötoimisten lasinnostimien vikoja.
Akkuvikoja.
Pakoputkiston viat
Takimmaisen äänenvaimentimen kiinnitys löystynyt.
Pakoputki ja katalysaattori eivät kestä pitkään.
Pakokaasupäästöt ovat liian korkeat.
Sekalaiset viat
Polttoainemittarivikoja.
Sivuikkunoiden tiivistevuotoja.
Huollontarpeen ilmaisin ei toimi.
Vanhemmissa neliovisissa malleissa ovien tiivisteiden kautta kuului suhinoita.
Niin, linkki koski vuoden 2008 mallia. Nykyisin myytävä on kokonaan uusi malli. En usko tuon vanhankaan mallin olevan huono, se on saanut mm. Englannissa useita tunnustuspalkintoja.
yleensä englantilainen on hyvä vain jos vuotaa öljyä.
Kaippa ne arvostavat tätä ominaisuutta sorennossakin.
Uusi Sportage ainakin on mielestäni todella hyvä.
No se vähän riippuu. Minua uusi ei puhuttele, vaikka se nätti onkin. Liikaa viety henkilöauton suuntaan ja tilojen muunneltavuutta on ratkaisevasti huononnettu verrattuna entiseen.
Ei pärjää Kia.