Olen ihan järkyttävän väsynyt kotiini kadulta kantautuvaan meluun. Asun stadionin lähellä ja nytkin parhaillaan joku helvetin tapahtuma ja megafonit pauhanneet aamusta. Asunto on muuten ok ja sijainti myös, mutta melu on sietämätöntä. Kesäviikonloppuisin ei ole toiveitakaan rentoutumisesta kotona, kun lähes joka vkloloppu joku peli tai tapahtuma.
Ratkaisivatko äänieristyikkunat ongelmat, vai tuleeko melu kiviseinänkin läpi? Mitä maksaisi uusia ikkunat? Paljonko melua voidaan eristysikkunalla vähentää. Täytyisi vähetä reippaasti yli puoleen, nytkin mä olen kotona korvatulpat korvissa ja melu on silti ihan hirveä. Vai jääkö ainoaksi ratkaisuksi muutto?
äänieristysikkunat?
2
504
Vastaukset 2
- Yks arvio
Ääntä eristävät ikkunat ratkaisisivat varmasti ongelman. Vaihto voi tulla ongelmalliseksi koska uusien ikkunoiden pitäisi vastata ulkonäöltään talon muita ikkunoita ja ne jouduttaisiin teettämään erikoistilauksena. Nykyaikainen 3-kertainen ikkuna eristää jo rakentamismääräysten mukaan 30db. Mitä parempi eristys, sitä kalliimpaa. Meluisimmissa uusissa kohteissa voidaan nykyään vaatia 40dB:n eristävyyttä mutta tuollainen ikkuna on jo kovin kallis. Samoin pelkkä uusien ikkunoiden (siis karmeineen) asentaminen lienee myös kovin arvokasta puuhaaa. Tuhansista euroista puhutaan joka tapauksessa mutta onhan töölön(?) kämpätkin arvokkaita.
onko koneellinen tuloilma? Jollei, korvausilma huoneistoon tulee ikkunanraoista
ikkunarakenne pitäisi silloin olla "ääniloukku" jollaisen tarvitsin ja tein muinaisessa rivarissa naapurin pikkupoikien mopoterrorin takia. Eli ikkuna oli säädellysti vähän raollaan ja ilma tuli mutkitellen ja joka mutkassa oli akustiikkalevyä, samoinlasivälissä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102321Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231024- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha589861- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31646- 69644