riittääkö yksi n 80g ateria kahteen osaan jaettuna n. 50 g raksuja. Mainoksessa sanotaan että 4kg aikuinen kissa tarvitsee n 3 annosateriaa (80 kg) päivässä?
monta annosateriaa aikuiselle leikatulle kisulle päivässä
3
116
Vastaukset
- *((*
Antaisin 100g aamuisin ja iltaisin, lisäksi kuivamuonaa pitäisi olla aina saatavilla. Raikasta vettä ei sovi unohtaa. Kissan pitäisi saada ainakin pari kertaa viikossa raakaa lihaa.
Omille kissoilleni laitan lohta annospusseihin pakkaseen. Näin saan vaihtelua niiden ruokavalioon. - sejasamakinn
eli 200g märkäruokaa ja kuivaruokaa 50g? oisko ok. Onko kokemuksia vesilähdeautomaateista? onko sellainen hyvä jos on töissä eikä pääse vaihtamaan vettä...
- Karkkikisut
Meillä ehkä syödään juuri tuon kokoisia annoksia kuin kuvailet. Annan yhden ruokapussin kahdelle puoliksi aamulla. Siitä usein jää paljonkin syömättä, varsinkin ns. "sattumat". Sitten alkuillasta kissat saavat herkun, eli katkarapua, seitiä, kanasäilykettä tms. eli ns. täydennysravintoa (taaskin annoskoko vajaat 50 g/kissa ja kaikki menee). Illalla vielä muroja.
Toinen kissoista on vähän pulska, joten tämä ruoka siis riittää. Toinen on nirsompi ja mieluiten söisi vaan herkut ja murot ja siksi onkin vähän hoikka. Muroja on kuitenkin hänelle koko ajan tarjolla, joten enpä usko, että nälästä kärsii. Kun laitan tuoretta lihaa tms, ei koskekaan - raapii vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422712Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423402444- 352124
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471856- 241675
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251579- 441450
- 1001419
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391375- 361166