Olen 20 nainen. Olemme seurustelleet mieheni kanssa yli 5 vuotta ja menimme hetki sitten kihloihin. Aloitin AMK opiskelut viime syksynä ja minulla on myös melkeinpä vakituinen työpaikka.
Lopetin pillerin melkein vuosi sitten. Siitä asti kuukautiseni olvat tulleet aivan miten sattuu ja usein olen joutunut tekemään raskaustestin. Aina se näyttää negatiivista, vaikka minulla muka on jo kaikkia raskausoireuta.
Minulla on kauhea vauva kuume, mutta tuntuu ettei ikinä ole hyvä aika tehdä lasta.
Kysymyksenäni onkin, että milloin tiesitte olevanne valmiita äidiksi ja koska teidän mielestä oli hyvä aika ruveta yrittämään lasta?
Kiitos jo kaikille valmiiksi vastauksesta. :)
Lopetin pillerin melkein vuosi sitten. Siitä asti kuukautiseni olvat tulleet aivan miten sattuu ja usein olen joutunut tekemään raskaustestin. Aina se näyttää negatiivista, vaikka minulla muka on jo kaikkia raskausoireuta.
Minulla on kauhea vauva kuume, mutta tuntuu ettei ikinä ole hyvä aika tehdä lasta.
Kysymyksenäni onkin, että milloin tiesitte olevanne valmiita äidiksi ja koska teidän mielestä oli hyvä aika ruveta yrittämään lasta?
Kiitos jo kaikille valmiiksi vastauksesta. :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos jää odottamaan hyvää aikaa tehdä lapsi, niin sitä ei koskaan tule. Oletteko siis ehkäissyt jotenkin tuon vuoden aikana, kun et ole pillereitä käyttänyt? Jos ette ole, niin silloinhan ei auta paljoa muu kuin odotella, josko jossain vaiheessa tärppäisi.
Itse suosittelisin, että vauva kannattaa tehdä joko kesken opiskelujen, eli siten, että äitiysloman jälkeen jatkaa opiskeluja vielä ainakin vuoden, tai sitten silloin, kun on vakituinen työpaikka, minkä aikoo pitääkin. Monet laskevat vauvan siihen, kun on juuri valmistunut, mutta vastavalmistuneen, jolla on ennen työelämän aloittamista epämääräinen aika äitiyslomia, on paljon vaikeampi saada työpaikkaa kuin vastavalmistuneen, jolla on lapsi jo olemassa.
Totta, opiskelun ja työelämän väliin tähtäämisessä on riskinsä. Mutta vauvan kanssa opiskelu ei sekään ole helppoa, ja opiskeluoikeuden säilyttäminen voi päättää siitä miten pienenä joudut laittamaan lapsesi ulkopuoliselle hoitoon. Eli sekään ei ole oikotie onneen :) Vakipaikan odottaminen taas... hyvä, jos jollain alalla on moiseen mahdollisuus, mie alan tässä kuulla 15 vuotta uraa tehneiden kollegoiden saaneen vihdoin virkoja!
Kuten sanoit, oikeaa aikaa ei ole.
Nii sen tosiaan unohdin kertoa, että meillä on kuitenkin ollut koko ajan ehkäisy käytössä, koska ei olla vielä "uskallettu" jättää sitä pois. molemmat ollaan sitä mieltä, että jos se lapsi tulee nii se olisi ihana yllätys mutta ei olla vielä tekovaiheessa.
kuulin, että koulu paikkaa amk paikkaa voi pitää 2 vuotta poissaolevana ennen kuin sen menettää. :)
En tiedä, voiko tuossa olla oppilaitoskohtaisia eroja, mutta meillä ainakin opinnot pitää suorittaa enintään yhtä vuotta suunniteltua pidemmässä ajassa. Eli vuosi lisää, mikä on minusta tosi vähän, jos lapsi sattuu syntymään keskellä lukukautta, ja sit pitää kikkailla että kannattaako se lukukausi olla läsnäolevana vai poissaolevana kun opintotuen saamiseksi pitää suorittaa niin ja niin paljon opintopisteita ja niin edelleen.
Tuon vuoden lisäksi voi anoa enintään yhden vuoden lisää opiskeluoikeutta, ja sitä joko myönnetään tai ei (eli lapsensaantiperusteella yleensä kyllä). Kriteerinä on ainakin se, että opiskelijalla on enintään 60 op jäljellä ja hänellä on realistinen suunnitelma opintojen loppuun suorittamiseksi (eli tuo riippuu siitä esim. tarjoaako oppilaitos opiskelijan tarjoamia opintoja miten, onko harjoittelupaikkoja saatavilla jne.)
Yleensähän nuo järjestyy ihan hyvin, pienellä vaivalla... toisaalta kaikki ei aina mene kuten suunnittelee: yhdeltä kaverilta meni opiskeluoikeus siinä, kun joutui heti alkuraskaudesta sairaalanhoitoon synnytykseen asti ja sitten synnytyksen jälkeen sairastavia keskoskaksosia ei voinutkaan laittaa hoitoon niin pian kun hän oli suunnitellut - mutta toisaalta koulujutut ei sillä hetkellä juuri harmittaneet. Ja ihan kaikkeen ei voi eikä kannata yrittääkään varautua.
Meillä ainakin normaalisti voi sen kaksi vuotta olla poissaolevana ja sen lisäksi vuoden "pitkittää" normaalia opiskeluaikaa ILMAN SYYTÄ, mutta äitiysloma ja hoitovapaa on syy, jolla voi olla poissaolevana pidempäänkin. Ne ovat ihan lakisääteisiä vapaita. Eli tuskinpa siltä osin tulee ongelmia. Kannattaa toki varmistaa.