ammattikoulu hojks

millainen on ammattikoulun hojks
7631
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Meillä aianki ammattikoulun ava:lla se oli vaan semmonen et joku pikkasen isompi palaveri pidettiin (ope, vanhempi ja opsikelija) jossa päätettiin joitan tavoittetita tälle vuodelle. Sitten muutaman kerran myöhemmin tuli se lappu kotiin allekirjotettavaki tietyn ajoin. Tais olla et piti käyäkki siellä palaverissa toisen kerran. Saattaa ja taitaakin olla et normaalilla linjalla se on erilainen, mut mun kaveri kyllä sano kerran ettei niillä amiksessa ole etes mitään hoikseja, mut kait ne sit on...

Äänestä

Kyllä amiksessa voidaan tehdä hoijks. Käytännössä se tarkoittaa ensin palaveria: opiskelija, ryhmänohjaaja, opo, erityisope, huoltaja jos opiskelija on alaikäinen.

Hojksin tarvehan on hyvin yksilöllinen ja jokaisella eri syystä: voi olla lukivaikeus, keskittymisongelmia, jne. Hojks antaa opiskelijalle oikeuden tukitoimiiin ja opettajille ehkä lisätyöaikaa, kun valmistelee ko. opiskeljan opetusta esim. tehtävien soveltamista. Hojks ei vapauta tehtävistä jne.

Hojksiahan ei tehdä jos opiskelija/uoltaja ei halua. Eikä sen olemassa oloa kerrota muille luokkalaisille, jos opiskelija ei halua.

Äänestä

Suomeksi sanottuna: se on mukautettua. Jos sulle tulis vaikka 1 arvosanaksi kurssista, sä saat 2 ja * perään. Eli sinut on mukautettu. Ei arvioida siis normaaliin tapaan. (muistaakseni noi arvosanat meni noin). Näin meidän ammatikoulun ope selitti meille, ku ihmettelimme asiaa.
Eli helpottaa koulun suorittamista.

Äänestä
  • ei aina tarkoita mukautettua. Esim. lähihoitaja koulutuksessa ei ammatillisissa aineissa mukauteta mitään, vaan tavoitteet on samat. Esim. lääkelaskut pitää läpäistä virheettömästi. Yleisaineissa saattaa on mukautettuakin.

    Äänestä

no, silloin sitä ei mukauteta eli ei laiteta hojksin piikkiin. Silloin se on normaali ja saa yrittää selvittää sen normaalina. Yleisaineissa saa sit ainakin suorittaa mukautettuna.

Äänestä

Lähihoitajapuolen hojksiin kuului kaverilla (lukihäiriö) että hän kävi ammattiohjaajan luona lukemassa kokeisiin, sai apua mm. miellekarttojen yms. isoja kokonaisuuksia havainnollistaviin juttuihin. Lisäksi hän sai halutessaan käydä tekemässä tentit ammattiohjaajan huoneessa, jos tuntui että keskittyminen kärsii isossa auditoriossa viidenkymmenen muun opiskelijan keskellä. Mutta mitään "mukautuksia" hänelle ei annettu, vain lisäapuja oppimaan oppimiseen ja keskittymiseen jne.

Äänestä

tuo kuulostaa tutulta. täytyy kysyä yhdeltä tutulta että miten sen käytäntö oli (hän ei ollut täysjärkinen). meillä on yks tyyppi jolla on hiukan hankalaa, se on sen takia saanut * jolloin se pääsee vähän helpommin läpi. yhdet toiset jotka eivät millään meinanneet päästä läpi, heillekin ehdoteltiin että ottaisivatko he sellaisen että pääsisivät helpommin läpi ja he kieltäytyivät jyrkästi koska eivät halunneet olla mitään vajaaälyisiä. he halusivat normaalit numerot eikä mitään mukautettua. ja juuri tarkistin tuosta opintosuoritteesta jossa luki ihan selvänä että * merkitty on mukautettu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paukkii kirjoitti:

millainen on ammattikoulun hojks

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu