Luottokortti Azoreilla

heinäkuu11

Viime aikoina olen kullut pariinkin otteeseen että Portugalissa esim. useat ravintoloitsijat kelpuuttavat ainoaksi maksuvälineeksi käteisen rahan. Luottokortti ei enää kelpaa, koska ilmeisesti haluavat laittaa rahaa "sukanvarteen" tulevia talouden kiristysohjelmia silmälläpitäen, toisin sanoen siis kiertää veroja.
Kuulin tämän Lissabonissa työmatkoilla useasti käyvältä tuttavaltani sekä siellä lomailleelta perheeltä. Sama meininki on kuulemma Espanjassa nykyään.
Mikä on tilanne asian suhteen Azoreilla, Ponta Delgadassa, onko tämä ilmiö jo levinnyt sinne. Onko kenelläkään viime käden tietoa asiasta, joko matkalla olleilta tai nimimerkillä Masseur? Luottokortilla käteisen nostaminen on kallista ja olisi kiva tietää etukäteen pitääkö varautua nostaman kerralla suurempia summia kun on tottunut siihen että luottokortti kelpaa yleensä useampiin paikkoihin.

3

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietooni ei ole tullut, että korttien hyväksyminen maksuvälineenä Portugalissa olisi mitenkään vähentynyt. Aihe on ollut satunnaisesti esillä tiedostusvälineissä siitä syystä, että jotkut ravintoloitsijat ovat pitäneet palvelua kalliina ja halunneet veloittaa asiakasta siitä.

      Kysymyksessä kuvatut tapaukset ovat mitä todennäköisemmin yksittäisiä, joiden perusteella en ainakaan itse voisi yleistää. Luotto- ja käteismaksukorttien käyttö on erittäin yleistä Portugalissa.

      Azoreilla minulla ei mitään havaintoa siitä, että korttien käyttö maksuvälineenä olisi vähentynyt. Tavallisimmat kortit ovat Master Card ja Visa.

      Portugalissa on pantu voimaan kolme säästölakia vuoden 2010 maaliskuusta lähtien. Nämä lait korottivat hieman henkilöverotusta, ja alvia sekä leikkasivat sosiaaliturvaa ja palkkoja. Portugalin hallituksen EU:n, Euroopan keskuspankin ja kansainvälisen valuuttarahaston kanssa neuvottelemaan hätälainapakettiin ei sisälly merkittävästi suoranaisia verojen korotuksia, koska ne oli jo pantu toimeen. Henkilöverotuksen osalta veroja tulevat kiristämään mm. joidenkin verovähennysten rajoitukset. Ensi vuoden alusta leikataan yli 1500 euron eläkkeita. Yritysten kohdalla on odotettavissa yhtenäisen sosiaali- ja eläketurvamaksun alentaminen työllisyyden parantamiseksi. Sen vastapainona alvia korotettaneen joidenkin tuotteiden osalta.

      Azoreilla, jonka verokanta on ollut 30 prosenttia mannerta edullisempi, mainitu etuisuus putoaa 20 prosenttiin.

      Tässä on suurinpiirtein se, mitä verotuksen kiristymisestä tällä hetkellä tiedetään. Riittävätkö nämä toimenpiteet yhdessä säästöjen kanssa valtiontalouden vajeen painamiseksi kolmeen prosenttiin vuoden 2013 loppuun mennessä, jää nähtäväksi.

    • Seinästä repien

      Ensiapuna, "seinästä" eli pankkiautomaatilta voi nostaa sillä luottokortilla käteistä.

    • Portugalin pankkjärjestelmä on varsin moderni ja ainakin tavallisen kuluttajan näkökulmasta vetää täysin vertoja suomalaiselle järjestelmälle. Laskut hoituvat pankin kautta suoraan tililtä tai Internetin kautta kotoa maksaen ja palkat maksetaan pankkiin. Shekkien käyttö on erittäin vähäistä.

      Automaatteja (Multibanco) on varsin tiheässä Ponta Delgadan kaupunkikeskustassa, pienemmissä paikoissa niitä on luonnollisesti vähemmän. Automaatteja on helppo käyttää. Tunnistaessaan ulkomaisen kortin ne kysyvät automaattisesti kielivalintaa. Valittavana on englannin lisäksi pari muuta eurooppalaista valtakieltä. Automaatti antaa korkeintaan 20 euron seteleitä yleensä 150 euroon saakka. Pienissä liikkeissä ei ole ainakaan aamulla vaihtorahaa runsaasti, joten matkailijan on hyvä pitää pienempiäkin seteleitä ja kolikoita kukkarossaan. Kolikoita otetaan mielellään vastaan. Käytössä ovat sekä sentin että kahden kolilkot, mutta useimmat hinnat päättyvät nollaan tai viiteen. Tarjouksissa on hintoja, joiden kaksi viimeistä numeroa ovat 99.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      272
      5079
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      4027
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3579
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2699
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1853
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1777
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1650
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1468
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1085
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1063
    Aihe