Miten teidän orkideat jaksavat talven jälkeen? Omat vanhat (4v.) alkoivat
kukkimaan ja poikasetkin puskevat uutta lehteä.
Siirsin ne nuppuiset koillisikkunan luota kaakon puolelle ja alkoivat
melkein silmissä voimistua.Punaista ja valkeaa kukkaoksaa lisääntymässä.
Uutta kukkaa
9
350
Vastaukset
- kämmekkä
Hyvin voivat, kaikki 7. Kaksi availee juuri nuppujaan, kaksi muuta kukkii, kaksi lepäilee. Ja se seitsemäs, jonka ostin konkurssimyymälästä eurolla maaliskuussa ja kannoin takkini sisällä kotiin kovassa pakkasessa, joka oli täysin kuollut ja jonka kuolleesta juuristosta poistin 90%, on sekin kasvattanut pari kukkaoksaa, ja isoimmat nuput ovat jo herneen kokoisia.
En ymmärrä, kuinka se selviytyy käytännössä ilman juuria. Olen kastellut sitä kaksi kertaa viikossa ja pidän länsi-ikkunalla.
Mielenkiintoista tuo kertomasi ilmansuuntien vaikutus. - Lusidia
Kaksi (punainen/violetti) perhosorkideaa on tehnyt uudet kukkavarret ja nuppuja on tulossa kovasti. Purppuranpunainen kukkii yhä sain sen helmikuun aikoihin. Kolme perhosta tekee lehtiä. Vanhin on noin kolmevuotias. Nupulliset on länsi ikkunalla.
- poropeukalo59
Mulla pari vuotias orkidea, kasvattaa vain uusia lehtiä ja ilmajuuria. Olen kokeillut kaikkea, liottanut kerran viikossa astiassa, kastellut useammin. Ei kukan kukkaa tulossa,
9:s lehti tulossa...Juurien päälle laitoin lisää kariketta, vaihdoin koko kukkaan karikkeet n. vuosi sitten, samalla isompaan ruukkuun.
Lisäksi ostin viime kesänä orkidealannoitetta joka sai vain aikaan tuon lehtien kasvamisen...
Kukkinekko milloinkaan? - Kokkeilija
Annappa vähän sätkyä sille.Vie viikoksi ulkoilmaan jonnekin suojaisaan paikkaan.Olen huomannut, että muutoksen jälkeen alkaa tapahtua.
Lannoitteena käytän Pirkka-kukkaravinnetta, sitä pinkkiä lientä, noin
puolet suositellusta annoksesta pari kertaa kuussa..Kasvattaa vain lehtiä, jos jatkuvasti lannoittaa.- Voihan vaapsiaiset
Nyt taisi ottaa olkileipä! Katselin jo pari viikkoa, että onko kasteluvesi kalkkista,
kun lehtien tyveen ja alapinnoille kertyi ja kiteytyi valkeaa ainetta.
Tänään putsasin hammastikulla ja talouspaperilla tyviä ja alapuolia.
Niin eikös siellä villakilpikirvat heiluttaneet sarviaan.Kaksi orkideaa upotin latvojaan myöten pihalle sadevesisankoon tunniksi ja jätin sinne pensaan
suojaan varjoisemmalle puolelle.Katsotaan, kuinka käy!
Kukkivat olivat noin 8 metrin päässä ja näyttävät puhtailta.
En uskalla mitään torjunta-aineita käyttää, jos kuolevatkin kokonaan. - kokeillut
Voihan vaapsiaiset kirjoitti:
Nyt taisi ottaa olkileipä! Katselin jo pari viikkoa, että onko kasteluvesi kalkkista,
kun lehtien tyveen ja alapinnoille kertyi ja kiteytyi valkeaa ainetta.
Tänään putsasin hammastikulla ja talouspaperilla tyviä ja alapuolia.
Niin eikös siellä villakilpikirvat heiluttaneet sarviaan.Kaksi orkideaa upotin latvojaan myöten pihalle sadevesisankoon tunniksi ja jätin sinne pensaan
suojaan varjoisemmalle puolelle.Katsotaan, kuinka käy!
Kukkivat olivat noin 8 metrin päässä ja näyttävät puhtailta.
En uskalla mitään torjunta-aineita käyttää, jos kuolevatkin kokonaan.Eipä huolta osta kaupasta Bayerin imevien tuhohyönteisten torjuntaan tarkoitettu torjunta -aine . Itse olen tätä käyttänyt jo pari vuotta mikään muu ei tehonnut villakilpikirvoihin niitä aina joskus ilmaantuu ei muuta kuin suihkutat tällä kasvin jokapuolelta kokonaan kosteaksi olen kukkivankin suihkuttanut , ei kärsinyt tästä käsittelystä. Itselläni on nyt 11 aikuista ja 5 poikasta . 5 tällä hetkellä kukassa ja muut huilaa.
- Iloisin mielin
Heippistä! Tein työtä käskettyä ja jätin orkidean parvekkeelle
"oman onnensa" nojaan pariksi kolmeksi viikoksi. Lehdet alkoi jo kellastua joten nostin sen sisälle, alkoi pukata ilmajuuria MUTTA toisenlaistakin "juurta" pukkaa joten olisiko mahdollista että ihan kukkavartta? Seurattavaa riittää, varret kehittyvät kovaa vauhtia.
Joten suurkiitos vinkistä! - Lusidia
Iloisin mielin kirjoitti:
Heippistä! Tein työtä käskettyä ja jätin orkidean parvekkeelle
"oman onnensa" nojaan pariksi kolmeksi viikoksi. Lehdet alkoi jo kellastua joten nostin sen sisälle, alkoi pukata ilmajuuria MUTTA toisenlaistakin "juurta" pukkaa joten olisiko mahdollista että ihan kukkavartta? Seurattavaa riittää, varret kehittyvät kovaa vauhtia.
Joten suurkiitos vinkistä!Punainen ja violetti perhosorkideat ovat kukkineet kesäkuun alusta lähtien. Kolmas alkaa työntää uutta kukkavartta, väri on nyt hämärän peitossa, veikkaan että valkoinen tai punainen kukka. Yksi perhonen joka on (lehmän läikikäs) eli violetit laikut valkoisella pohjalla, kasvattaa hitaasti lehtiä. Ostin sen bauhausista viime talvena. Kun se aikanaan kukki kukat lakastuivat ennästys nopeaa. Jätän talvella orkidean ostamisen ihan kiltisti. Ja onhan noita perhosia kaikkiaan 6 kpl pitäisi riittää mulle kyllä.
- kärsivällisyyttä?!
Puolitoista vuotta meni ennenkuin sain lötkölehtisen, kuolemaa tekevän
orkidean tointumaan ja kukkimaan.Osa juurista oli mustunut, leikkasin ne poikki, vaihdoin uuden kasvualustan, vein tänä kesänä kolmeksi viikoksi
pensaan juurelle itäpuolelle.Joku kävi rouskuttamassa vähän lehteäkin.
Ilmestyi ulkokuurin jälkeen 2 kukkavanaa, nuput aukenivat kolmisen viikkoa sitten.
Palautin kukan äidilleni, joka oli ällistyksissään tuloksesta.Ja tosi hyvillään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033812Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii602406Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472203
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561247
- 701147
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1241117