Tästä tullut rikollisten valituspalsta

oikeinpysäköijä88

Naurettavaa lukea kun väärinpysäköijät täällä jatkuvasti itkevät pysäköinninvalvonnasta vaikka he itse ovat tässä rikollisia. Maanomistajilla on täysi oikeus vaatia korvausta kun käytätte heidän omaisuuttaan ilman lupaa, oli se sitten kunnallisen tai yksityisen valvonnan avulla. Yksityinen valvonta on loistava idea koska siinä säästyy meidän kunnollisten ihmisten verorahoja. Lisää oikeuksia vaan yksityiselle valvonnalle, esim rengaslukot ja poishinaus ja päälle kunnon sakot, siinäpähän väärinpysäköijät oppivat että yhteiskunnan säännöt koskevat myös heitä.

18

225

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyuhjhjhjk

      Kukkuuko käki kuutamolla. En hyväksy tappamista vaikka en tappaja olekkaan. Se on se moraali, joka ihmiä ohjaa.

    • Aika hilpeää kun

      se laki pakkaa muistua mieleen vasta siinä kohdassa kun lappu väärinpysäköinnistä lätkähtää lasiin. Silloin kyllä tömähtääkin sitten mieleen koko rousseaulainen vallan kolmijako; lainsäädäntä-, tuomio- ja toimeenpanovalta, ja etenkin sen mädännäisyys ja suuri epäoikeudenmukaisuus.

    • P.Lakinen

      Onko taas sopimusmaksu lappupirkkoin tulot romahtanut, kun moinen itku on käynnissä. Eikä kukaan maksa ? Provikat siis nollassa ja lapset huutaa kurku suorana leipää.

    • naurattaa

      "Naurettavaa lukea kun väärinpysäköijät täällä jatkuvasti itkevät pysäköinninvalvonnasta vaikka he itse ovat tässä rikollisia."

      Naura vaan. Mutta maksulapun antajan pitää antaa se auton kuljettajalla. Nythän niitä lähetetään omistajalle ja haltijalle.

    • TÄH? HÄH?

      KYSYN:

      -Milloin väärinpyäköinnistä on tulllut rikos? Edes laillisen kunnallisen pysäköinninvalvonnan toiminta-alueella!
      -Miten verorahoja säästyy kun rikollistaustan omaavien yrittäjien firmat jakavat maksuvaatimuksia väärille ihmisille?

    • Sakkofirmat pois

      "-Milloin väärinpysäköinnistä on tullut rikos?"

      Pääsääntöisesti virheellinen pysäköinti on sanktioitu hallinnollisella maksulla eli pysäköintivirhemaksulla. Jos pysäköinti aiheuttaa esimerkiksi merkittävää vaaraa, niin hommasta voi päästä kyllä päiväsakoillekin. Kokeilepa pysäköidä autosi esimerkiksi keskelle rautatien tasoristeystä tai moottoritien vasemmalle kaistalle mäennyppylän jälkeen, niin eiköhän tuo ole sillä selvä.

      Yksityisiä sakkofirmoja taas ei tarvita yhtään mihinkään.

    • Eläkeläinen, Tampere

      Olen autoillut yli 36 vuotta ja tietenkin saanut sinä aikana useita rikemaksuja. Yksikään ei ole ollut tietoinen teko, useimmiten huolimattomuus ja myöhätyminen ovat maksujen takana. Yhdestäkään aiemmasta maksusta en ole "itkenyt" tai käynyt vaatimassa sen peruuttamista. Mutta jokin raja sentään on!

      En hyväksy yksityisten firmojen tunkeutumista julkisen vallan alueelle. Kyse on rahanahneiden saalistajien moraalittomasta bisneksestä. Tämän lainkäytön alueen hämärtäminen on pitkä harppaus kohti yhteiskuntarakenteiden murtumista. Tällaisen tien päässä häämöttää rosvoritareiden valta. Silloin itkee jo moni "oikeinpysäköijäkin".

      Väärinpysäköinti ei ole muuten rikos.

    • Turhaan uhoat

      Jo tällä vaalikaudella yksityisen vartiointiliikkeen vartijat kyöräävät sinua juoppoputkaankin. Suomen valtio velkaantuu miljoonien eurojen tuntivauhtia, ei täällä enää palkata yhtään lisää julkiselle sektorille syöttiläitä.

      • Eläkeläinen, Tampere

        Nimimerkki kuuluu niihin Halki, poikki ja pinoon -typpeihin, joiden ajatteluun ei mahdu milloinkaan kahta skenaarioa useampaa. Musta-valkoinen asenne on harvoin kyennyt ennustamaan tulevaisuutta. Politiikka on tahdon asia ja nyt on kyse siitä, tahtooko kansan enemmistö rosvomeiningin jatkuvan vai ei. Nimimerkin aateveljet ja -sisaret tietenkin tahtovat, ahneus ja tunnekylmyys kun ovat heidän elämänsä sisältö.

        Muuten, juoppoputkassa en ole ehtinyt tähän ikään olemaan ja ennuste on tosi hyvä, etten joudukaan. Sinulla paikka lienee hyvinkin tuttu...


    • 2211

      "Jo tällä vaalikaudella yksityisen vartiointiliikkeen vartijat kyöräävät sinua juoppoputkaankin."

      Ei siinä kustannukset pienene. mutta silloin tulee sitten varmaan maksettavaksi yksityisoikeudellinen putkamaksu.

      • Lisäksi jokaisesta

        pampun mätkäyksestä kirjoitetaan asiakkaalle lasku.
        Kyllä yksityinen valvonta on tulevaisuuden ala.


    • jlk111

      Kun näitä väärinpysäköijiä näkyy tämä sakkolappu tympivän, niin meidän asunto-osakeyhtiössä otetaan käyttöön vahingossa maalipinnan raapiminen......
      Saattaa jotakin nielettää kun oman rakkaan peltilehmän kyljessä on keulasta perään kunnon työkalulla tehty naarmu......HEH

      • Miksi sortua

        rikokseen kun markkinoilta saa laillista valvonta- ja sanktiointipalvelua ja vieläpä ilmaiseksi. Kyllä pinnaria sylettää vähintään tarpeeksi maksaa tai vaihtoehtoisesti puljata hassunhauskaa kirjeenvaihtoa perintäyhtiöiden kanssa. Tuskin viitsivät toiste tulla ylimääräistä jumppaa itselleen tienaamaan.


      • Hurja Bill

        Nimimerkki jlk111 ei liene niitä kirkkaimpia lamppuja tässä netin valoshowssa? Ei liene kovin järkevää ilmoittaa etukäteen rikoksesta näin julkisesti, kun jälkikin jää moisesta uhosta. Eli poliisilla lienee nimimerkille asiaa jokaisen naarmun ilmestyessä jonkun taloyhtiön parkkipaikalla. Sitä jää pohtimaan, onkohan kirjoittaja tähän mennessä ehtinyt naarmuttaa jo montakin autoa? Jännää!

        Selvyyden vuoksi todettakoon, että en hyväksy väärinpysäköintiä taloyhtiöiden parkkipaikalle. Mutta en kyllä vähäälyisten kostohommia ja terroriakaan.


      • Ramp3
        Miksi sortua kirjoitti:

        rikokseen kun markkinoilta saa laillista valvonta- ja sanktiointipalvelua ja vieläpä ilmaiseksi. Kyllä pinnaria sylettää vähintään tarpeeksi maksaa tai vaihtoehtoisesti puljata hassunhauskaa kirjeenvaihtoa perintäyhtiöiden kanssa. Tuskin viitsivät toiste tulla ylimääräistä jumppaa itselleen tienaamaan.

        Totta. Omallekin tontille saa pysäköinninvalvojan laputtamaan tilauksesta. Ja ei "asiakkaan" tarvitse perintäyhtiöiden kanssa leikkiä, sillä pysäköintirikkeestä säädetyssä laissahan on todettu maksun olevan perintäkelpoinen ILMAN oikeuden päätöstä :)

        Naarmuttelussa syyllistyy ilkivaltaan ja omaisuuden vahingoittamiseen josta on siitäkin säädetty laissa. Mutta ratkaisuksi esittämäsi yksityinen pysäköinninvalvonta (johon perintätoimistolla viittaat), mitä se on?

        Vastaus: Amatöörien ja luottokelvottomien yrittäjäntapaisten askartelunurkka.

        Näitä askartelukerhoja ei pihoilla ja puistossa tarvita.


      • Eivät ne ilman
        Ramp3 kirjoitti:

        Totta. Omallekin tontille saa pysäköinninvalvojan laputtamaan tilauksesta. Ja ei "asiakkaan" tarvitse perintäyhtiöiden kanssa leikkiä, sillä pysäköintirikkeestä säädetyssä laissahan on todettu maksun olevan perintäkelpoinen ILMAN oikeuden päätöstä :)

        Naarmuttelussa syyllistyy ilkivaltaan ja omaisuuden vahingoittamiseen josta on siitäkin säädetty laissa. Mutta ratkaisuksi esittämäsi yksityinen pysäköinninvalvonta (johon perintätoimistolla viittaat), mitä se on?

        Vastaus: Amatöörien ja luottokelvottomien yrittäjäntapaisten askartelunurkka.

        Näitä askartelukerhoja ei pihoilla ja puistossa tarvita.

        tarvetta ja kysyntää ole syntyneet eivätkä omin luvin kenenkään alueita valvo. Ei ole oikeastaan minun ongelmani lainkaan se onko väärinpysäköijän tekemä reklamointi helppoa vai vaikeaa, sehän on hänen ja valvontayrityksen välinen ongelma. Minun huolenaiheeni on väärinpysäköinti, joka loppui kylttien myötä kuin seinään.


    • Suurin ongelmahan on tiestysti mikä on rikos?
      - Jos auto on ulkomaanrekkareilla rikosta ei siis tapahdu
      - jos pysäköit auton ilman kiekkoa ja aikarajoitusta on jäljellä vain 5 minuuttia, voidaan sinulle kirjoittaa sakko vaikka raja on kaksi tuntia...ts. pysäköit klo 15:55 parkkiin jossa on 2 tunnin kiekkopaikka klo 8-16....
      Sakkottajan ei tarvitse siis osoittaa, että olet ollut yli kaksi tuntia parkissa...
      Millä perusteella tälläinen perustuslainvastainen rikollistaminen sallitaa?
      Miksi pitää olla kiekko? Riittääkö lappu jossa lukee saapumisaika.... Miten voidaan tulkita kiekoton auto aina syylliseksi?
      Miten voit osoittaa ettei parkkimittari huolinut/lippuautomaatti kolikkojasi?

      Pitääkö aina etsiä kaikki alueen lippuautomaatit jos vasta kolmas toimii?
      Kuinka kaukaa saat hakea lapun?

    • parkkipetteri

      "Miten voit osoittaa ettei parkkimittari huolinut/lippuautomaatti kolikkojasi?"

      Mittarin kyljessä taitaa olla puhelinnumero, johon voi soittaa asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      85
      3721
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      405
      1370
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1044
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      72
      903
    5. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      205
      869
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      286
      803
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      769
    8. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      24
      685
    9. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      671
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      37
      638
    Aihe