En luota hoitajiin

Hoitajat tekee liikaa virheitä ja varsinkin vanhus/vammaishoidossa tulee ilmi aivan liian paljon väärinkäytöksiä että voisin luottaa hoitajien ammattitaitoon ja etiikkaan.
Tästä lähtien hoitaja(t) nimeää itsensä ja osoittaa olevansa tehtäviensä tasalla ennen hoitotoimenpidettä. Small talkkiin jos vastataan "joojoo"-periaatteen mukaan niin se tilanne päättyy siihen.
6297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mikä pakko sun on mennä hoidettavaksi ?

Äänestä

Joojoo

Sopii.

Tervetuloa uudestaan, kun olet valmis yhteistyöhön

Äänestä
  • Tervetuloa minua hoitamaan kun SINÄ olet valmis yhteistyöhön.

    Äänestä

Voin kyllä jättää hoitamattakin. Yksityinen voi aina valita asiakkaansa :)
Asiakkaikseni en ota henkilöitä, jotka jo valmiiksi osoittavat olevansa kaikkeen negatiivisesti suhtautuvia. Huonoa mainosta firmalleni.
Terveyskeskukset hoitavat loput.

Äänestä

"Tästä lähtien hoitaja(t) nimeää itsensä ja osoittaa olevansa tehtäviensä tasalla ennen hoitotoimenpidettä"

Meidän firmassa yksityisellä puolella otettiin justiin käyttöön tapa, että henkilökunta ei anna koko nimeään asiakkaiden tietoon turvallisuussyistä... että taitaa jäädä teikäläiseltä hoito saamatta tästä etiäpäin.

Äänestä

Joopa joo. Ei ole pakko luottaa jos ei siltä tunnu. Sitten vaan hoidat itse hoitosi ja asiasi jos hoitaja ei siihen kelpaa. Tai menet kouluun ja alat itse täydelliseksi hoitajaksi.

Joka alalla on "mustat lampaansa" jotka pilaavat oikeiden ammattilaisten maineen. Valitettavasti. Voin kertoa että kaltaisesi "haastavat potilaat" eivät ole mukavia kohdata, mutta mukisematta hoidamme myös teidät ammattietiikkamme nojalla. Ja vielä hyvin. On tullut nieltyä monta terävää ja pahaa mieltä tuottavaa kommenttia, ja monesti olen tullut miettineeksi että mitähän kuninkaallisia erikoisihmisiä nämä kaltaisesi kuvittelevat olevansa kun kohtelevat kuin alamaisiaan... Sitten mennään kotiin hyvää hoitoa saaneena, ja nuristaan vielä jostain mitättömistä asioista.

Ihan mielenkiinnosta muuten kysyn: millähän tavalla/tentillä sinä osoitat hoitajan olevan tehtäviensä tasalla? Ja mistäs sinä maallikkona tiedät itse olevasi asiassasi/hoidossasi aina oikeassa? Yleensähän hoitotoimenpiteisiin tullaan kun ei itse pystytä/osata omaa vaivaa hoitaa... Kai saman tentit teet myös lääkärille? Ja vaadit todistuksen ettei ole valelääkäri? Ja labratulokset ettei ole pameja lääkekaapista viiime päivinä vedellyt? Kysy nyt varuiksi sitten kaikilta että osaatteko te ollenkaan asioitanne/potilaitanne täällä hoitaa. Vaihda varuiksi sairaalassa itse lakanasikin, voihan se olla ettei se laikkarikaan osaa hommaansa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


en luota en kirjoitti:

Hoitajat tekee liikaa virheitä ja varsinkin vanhus/vammaishoidossa tulee ilmi aivan liian paljon väärinkäytöksiä että voisin luottaa hoitajien ammattitaitoon ja etiikkaan.
Tästä lähtien hoitaja(t) nimeää itsensä ja osoittaa olevansa tehtäviensä tasalla ennen hoitotoimenpidettä. Small talkkiin jos vastataan "joojoo"-periaatteen mukaan niin se tilanne päättyy siihen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu