Vuokralainen osakeyhtiössä, pihatyöt.

Help.,.

Sellanen kysymys että kun taloyhtiössä jossa on vain yksi sijoitusasunto(vuokralainen) ja muut osakkeenomistajia. Niin tarviiko vuokralaiselle luovuttaa yhtiön työvälineitä, painepesuria, ruohonleikkuria, pensasleikkuria, ym. ym. työkaluja?

Siis jos niitä esim. vuokralainen kohtelee kaltoin(eihän sillä ole niissä penniäkään kiinni). Voiko vaatia kyseisen osakkeen omistajan huolehtimaan pihatöistään kun on se talkkarivuorokin...

2

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hpj

      Talkoina tehdyt talkkarihommat ovat vapaaehtoiset, ketään ei voi pakottaa talkkarihommiin, ei vuokralaista, eikä vuokranantajaa, jos he ei taho.
      Meillä on yhtiössä ollut joitakin asuntoja vuokralla ja osa on tehnyt jopa talkkarihommatkin, emmekä ole rajoittaneet työkalujen käyttöä ja hyvin on koneet ja laitteet kestäneet, yhtä lailla ne osakkaatkin rikkoo laitteita huolimattomalla käytöllä, uusia vehkeitä saa kaupasta, joten se ei ole iso ongelma, piettävä kuluu.
      Olkaa iloisia jos vuokralainen viitsii yleensä osallistua talkoisiin, muistakaa tarjota heillekin talkoojuomat ja makkarat silloin kun niitä on tarjolla, näin meillä on tehty ja hyvin on toimeen tultu.
      Ihminen se on vuokralainenkin.........

    • reca----

      Kyllä vuokralainen on yhtä oikeutettu asukas taloyhtiössänne kuin te muutkin. Hänhän maksaa aivan käypää hintaa kiinteistön omistajalle ja missään ei ole pykälää, joka jollain lailla asettaisi vuokralaisen eriarvoiseen asemaan asukkaana kuin muutkaan yhtiössänne asuvat .

      Yleensä vuokrasopimukseen kuuluu huolehtia asunnosta. Jos vuokralainen suostuu myös huolehtimaan huoneistoon kuuluvasta piha-alueesta on se vain hieno juttu, koska sillä on myös myönteinen vaikutus koko yhtiöönne kaikkien (?) pihojen pysyessä kunnossa ja yleisvaikutelma on siis siivo.

      Ilman muuta vuokralainen on vastuussa rikkomistaan tavaroista, eikä siinä ole sen vaikeampaa tapaa vaatia korvausta kuin muiltakaan ihmisiltä.

      Talkoot ovat aina vapaaehtoisia ja siinä ei saa vuokralaista erityisesti syyllistää, koska asukkaana hänellä on yhtäläiset oikeudet päättää omasta vapaa-ajastaan kuin muillakin. Jos sinä ja muut osaatte asennoitua häneen mukavasti ymmärtäen, ettei maailmassa voi erotella ihmisiä omistus- ja vuokra-asuntojen mukaan, saatatte saada hänestä varsin hyödyllisen tekijän.

      MInusta oli mukavaa, että meillä oli pienessä yhtiössämme välillä vuokralaisia. Se raikasti ilmapiiriä ja oli hienoa kun ei aina tartte joka reviirimerkistä kinastella, vaan jäi aikaa elää ja nauttia muustakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4343
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      23
      2795
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2738
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2474
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2469
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      634
      2035
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1965
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1856
    Aihe