Flipper 575 Ht:n ajettavuus

Uusi Flipperisti

Hei,

Te, joilla on käyttökokemuksia ko. veneestä, voisitteko antaa vinkkejä, miten toimii aallokossa, ym mitä kokemuksia teillä on veneen suhteen?

Oma pakettini on Flipper 575Ht ja perässä 70hp nelari.

Laskemme uuden veneemme lähipäivinä veteen, mutta vinkit rungon ominaisuuksista tms olisi kiva kuulla.

14

9302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakaa ja turvallinen menijä kohtuullisen tyynessä kelissä, sama koskee kovempaakin keliä. Kovemmassa kelissä et pysty ylläpitämään liukunopeutta, ellet tieten tahtoen halua kiduttaa itseäsi, ja kyseinen vene toimii hyvin myös uppoumanopeuksilla.

      Tuo moottori tosin kuullostaa varsin painavalta verrattuna minun ajamiini saman mallisten veneiden moottottoriden painoon.

    • Uusi Flipperisti

      Hei,

      Kiitos vastauksesta! Millaisia yhdistelmiä olet ajanut? Vastauksesi perusteella olet ajanut useampia yhdistelmiä Flipper 575Ht- mallia.


      Kone ei tuntunut nyt 2 alle tunnin pituisen lenkin aikana liian painavalta. Ruongon geometria on todella uskomattoman hyvä: veneellä ajaa yhtä hyvin 10 tai 30 solmua eikä nokka pomppaa ylös.

      Toisten veneiden aallot vene ottaa todella pehmeästi, mutta pieni, noin 10cm aallokko antaa pientä tärinää rungon läpi. Tämä tuntuu lähinnä tärinänä eikä ylimääräisiä ääniä kuulu. Tuntuikin, että Flipperillä ajaisi mielummin pienessä aallokossa, eikä 10cm korkuisissa tiheissä aalloissa.

      ko. moottorilla huiput lastilla 200kg (kyytiläiset patjat yms.) ja 40L bensaa ovat noin 32 solmua (GPS) ja mittarin mukaan enemmän. Moottori kiertää huipuissa noin 5200 rpm. En tiedä onko tuo optimaalinen, sillä ohjekirja sanoo, että 60 hp version huippu rpm on 4700-5200 ja 70hp 5300-5800. potkuri saisi ilmeisesti olla hieman erilainen saavuttaakseen optimaaliset huippukierrokset. Potkuri on kuitenkin uuden veroinen, enkä sitä rupea uusimaan.

      Hyvin nousee myös noin 30 cm aallokossa liukuun vaikka olisi 5 aikuista kyydissä ( koeajolla ennen ostoa ko. tilanne)

      • öllölä

        Aika kova paukuttamaan jo pienessäkin aallokossa, ht kate ainakin omassa vanhassa vm 81 elää reilusti. Muuten ajettavuus on hyvä, myös alle liukunopeuden. Kokoisekseen menee kyllä hyvin kovemmallakin kelillä.


    • Flipukka

      Kai niitä ajo-ominaisuuksiltaan huonompiakin veneitä on, mutta minä en tiedä.

    • tätä en vaihda

      varmaankin yksi parhaista HT veneistä jolla tulee toimeen suht pienellä kone teholla, varmasti joku samankokoinen joka vaatii vähintään 100 hv perämoottorin voi kelissä olla parempi, mutta näillä bensanhinnoilla alkaa
      arvostaan veneen kevytkulkuisuutta.

    • flibu12

      Samaa mieltä..vakaa ajettava, mutta pienessäkin aallokossa kova hakkaamaan. Kivasti säilytystilaa.

    • Filpperi

      Ei se huono vene ole hankintahintaansa nähden. Ysikymppisellä 2 t jampalla kulkee jo lähemmäs 40 solmua mutta ei kyllä ole ominaisuudet ihan siihen tarkoitettu. Yli 30 solmua ja alaa kulkemaan ns. keula alhaalla. Kova hakkaamaan jos vähänkään isompaa aallokkoa, mutta ketäpä sitä huonolla kelillä ehdoin tahdoin. Liussa nojaa tuuleen aika hyvin ilma trimmejä. Menee suht pienellä penssallakin. Ostaisin uudelleenn jos löytäisin yhtä hyvän kuin oli.

    • Tyyppikilpi

      Missä sijaitsee vm 89 flipper 575 valmistajan tyyppikilpi, jossa käy ilmi suositeltu koneteho, paino, max kuorma yms tiedot? Lähes kaikki paikat tutkittu, mutta ei löydy

      • 15+20

        Olisikohan sitten kyseessä varastettu yksilö, josta on tunnistetiedot poistettu...


    • Tyyppikilpi

      Jos on varastettu niin irroituksesta luulisi jäävän jälki runkoon? Eli missä sen tyyppikilven pitäisi olla alunperin?

    • Cooliono

      Tyyppikilpeä en oo omastani löytäny, mutta runkonumero löytyy perästä vasemmalla puolella törmäyslistan alapuolelta rungosta.

    • Sasa72

      Ei oo tyyppikilpeä noin vanhoissa Flippereissä

    • Anonyymi

      Tuossa pihassa. Ok . 90 freddy pepus. Ei tartte säätietoja katso. Tekee kaiken mitä vene voi.

    • Anonyymi

      Itel on 90 hv
      Vieläkin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      190
      8627
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4788
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4248
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      62
      3817
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3226
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      3000
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2686
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2491
    9. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      45
      2359
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2223
    Aihe