Flipper 575 Ht:n ajettavuus

Uusi Flipperisti

Hei,

Te, joilla on käyttökokemuksia ko. veneestä, voisitteko antaa vinkkejä, miten toimii aallokossa, ym mitä kokemuksia teillä on veneen suhteen?

Oma pakettini on Flipper 575Ht ja perässä 70hp nelari.

Laskemme uuden veneemme lähipäivinä veteen, mutta vinkit rungon ominaisuuksista tms olisi kiva kuulla.

14

10980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakaa ja turvallinen menijä kohtuullisen tyynessä kelissä, sama koskee kovempaakin keliä. Kovemmassa kelissä et pysty ylläpitämään liukunopeutta, ellet tieten tahtoen halua kiduttaa itseäsi, ja kyseinen vene toimii hyvin myös uppoumanopeuksilla.

      Tuo moottori tosin kuullostaa varsin painavalta verrattuna minun ajamiini saman mallisten veneiden moottottoriden painoon.

    • Uusi Flipperisti

      Hei,

      Kiitos vastauksesta! Millaisia yhdistelmiä olet ajanut? Vastauksesi perusteella olet ajanut useampia yhdistelmiä Flipper 575Ht- mallia.


      Kone ei tuntunut nyt 2 alle tunnin pituisen lenkin aikana liian painavalta. Ruongon geometria on todella uskomattoman hyvä: veneellä ajaa yhtä hyvin 10 tai 30 solmua eikä nokka pomppaa ylös.

      Toisten veneiden aallot vene ottaa todella pehmeästi, mutta pieni, noin 10cm aallokko antaa pientä tärinää rungon läpi. Tämä tuntuu lähinnä tärinänä eikä ylimääräisiä ääniä kuulu. Tuntuikin, että Flipperillä ajaisi mielummin pienessä aallokossa, eikä 10cm korkuisissa tiheissä aalloissa.

      ko. moottorilla huiput lastilla 200kg (kyytiläiset patjat yms.) ja 40L bensaa ovat noin 32 solmua (GPS) ja mittarin mukaan enemmän. Moottori kiertää huipuissa noin 5200 rpm. En tiedä onko tuo optimaalinen, sillä ohjekirja sanoo, että 60 hp version huippu rpm on 4700-5200 ja 70hp 5300-5800. potkuri saisi ilmeisesti olla hieman erilainen saavuttaakseen optimaaliset huippukierrokset. Potkuri on kuitenkin uuden veroinen, enkä sitä rupea uusimaan.

      Hyvin nousee myös noin 30 cm aallokossa liukuun vaikka olisi 5 aikuista kyydissä ( koeajolla ennen ostoa ko. tilanne)

      • öllölä

        Aika kova paukuttamaan jo pienessäkin aallokossa, ht kate ainakin omassa vanhassa vm 81 elää reilusti. Muuten ajettavuus on hyvä, myös alle liukunopeuden. Kokoisekseen menee kyllä hyvin kovemmallakin kelillä.


    • Flipukka

      Kai niitä ajo-ominaisuuksiltaan huonompiakin veneitä on, mutta minä en tiedä.

    • tätä en vaihda

      varmaankin yksi parhaista HT veneistä jolla tulee toimeen suht pienellä kone teholla, varmasti joku samankokoinen joka vaatii vähintään 100 hv perämoottorin voi kelissä olla parempi, mutta näillä bensanhinnoilla alkaa
      arvostaan veneen kevytkulkuisuutta.

    • flibu12

      Samaa mieltä..vakaa ajettava, mutta pienessäkin aallokossa kova hakkaamaan. Kivasti säilytystilaa.

    • Filpperi

      Ei se huono vene ole hankintahintaansa nähden. Ysikymppisellä 2 t jampalla kulkee jo lähemmäs 40 solmua mutta ei kyllä ole ominaisuudet ihan siihen tarkoitettu. Yli 30 solmua ja alaa kulkemaan ns. keula alhaalla. Kova hakkaamaan jos vähänkään isompaa aallokkoa, mutta ketäpä sitä huonolla kelillä ehdoin tahdoin. Liussa nojaa tuuleen aika hyvin ilma trimmejä. Menee suht pienellä penssallakin. Ostaisin uudelleenn jos löytäisin yhtä hyvän kuin oli.

    • Tyyppikilpi

      Missä sijaitsee vm 89 flipper 575 valmistajan tyyppikilpi, jossa käy ilmi suositeltu koneteho, paino, max kuorma yms tiedot? Lähes kaikki paikat tutkittu, mutta ei löydy

      • 15+20

        Olisikohan sitten kyseessä varastettu yksilö, josta on tunnistetiedot poistettu...


    • Tyyppikilpi

      Jos on varastettu niin irroituksesta luulisi jäävän jälki runkoon? Eli missä sen tyyppikilven pitäisi olla alunperin?

    • Cooliono

      Tyyppikilpeä en oo omastani löytäny, mutta runkonumero löytyy perästä vasemmalla puolella törmäyslistan alapuolelta rungosta.

    • Sasa72

      Ei oo tyyppikilpeä noin vanhoissa Flippereissä

    • Anonyymi

      Tuossa pihassa. Ok . 90 freddy pepus. Ei tartte säätietoja katso. Tekee kaiken mitä vene voi.

    • Anonyymi

      Itel on 90 hv
      Vieläkin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe