Onko meillä ikäkriisi. Ainakin on

he

monen iän kriisiä on 30-40-50-olisikohan 70v kriisi.Esimerkiksi kun kuljemme linja-autossa,kaikki totisina olevat. Olisi varmaan jotenkin erikoista,jos hymyä olisi. Kyllähän se erikoista olisi, jos melskattaisiin niin kuin espanjassa. Me jäykät Suomalaiset.

8

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merihuisku

      Arvosta jokaista hetkeä, joka sinulla on. JA arvosta sitä vielä enemmän,kun saat jakaa sen jonkun läheisen kanssa.sellaisen,joka on valmis viettämään aikaansa kanssasi..Ehkä meidän olisi useammin ajatella näin.

      • Todella,sen olen nyt todennut,kun mieheni on ollut pari vuorokautta vuodeosatolla ja työt ovat rasittamassa vapaa-aikaani.

        Ikäkriisin voi jokainen tehdä itse,minä en moista ole huomannut.
        Elän tässä ja nyt,eilisen siirrän muistoihin ja huominen tuo taas omat elettävät hetkensä,muistojen pirtaan siirrettävät,niinkuin sen mattokankaan,tuolla tuvanvintissä jota pitäis jaksaa kutoa, rahtunen elämää vielä jäljellä AMA


    • montsku

      Syö hyvin ja kävele sateessa ei tule ryppyjä.

      • eivanhus

        Eihän meillä sitä ole. Se on nuoremilla. Ainakin ovat aina huomauttamassa vahuksista liikenteessä, Vanhus kadonnut ja piiloilee, lehdissä kirjoitellaan.
        Jos joku tahallaan piiloilee, ei hän ole kuin vanha. Vanhus on hoitolaitoksessa, mut vanha mennä huitelee omia menojaan ja tietää suunnan.
        Ikäkriisi on siis nuorien keski-ikäisien pulma, varsinkin toimittajien. Sitten huomaavat luulonsa, kun tänne asti iässä pääsevät.


    • taiteilua on elämä

      On ikäkriisi, olen murheellinen, elämä on takana eikä edessä näytä olevan mitään, lapsenlapsetki jo yli kasikymppisiä, kukaan ei tarvitse mua enään, kuinka tähän vanhuuteen tottuu mä en totu vaikka kuinka yritän.
      Jos kivan paparaisen löytäisin ehkä elämä olis mielekkäämpää, tekemistä ja matkailua varmaan löytyisi. Toisaaltaan sekin on utopiaa, ei yli seitenkymppinen jaksa oikeesti löytää ketään, kyllä meillä on jo toinen jalka haudassa, joskus haaveilu kuiteski on hauskaa.
      Vanhaksi tuleminen ei ole hauskaa.
      Vanheneminen on taidetta.

    • merihuisku

      kaikki nyt ok, kun teen kirjoitus virheitä sain kaiken laisia nälvimisiä,jonka johdosta vaihdan nimim. Milloin olisi pitänyt olla iso kirjain, milloin, pilkku kaikki tuntui olevan kiinni kirjoitu virheistä.Suoranaista nälvimistä.

    • olen vain ihminen

      Älä välitä virheistä, mulla ei ookkaan muuta kuin virheitä, viis veisaan moitteista, meidän ei tarvitse näytellä parempaa kuin olemme, joten kirjoittelen tyylilläni, tärkeintä on asia ja sen ymmärtäminen.
      Harva arvostaa arvostelevaa ihmistä tässä ijässä, ihmisellä täytyy olla suuri tarve näyttää paremmalta kuin toiset, arvostellessaan toisarvoista asiaa, puutteita ja virheitä on meissä jokaisessa.

    • Katleija

      Palstalla pysyminen vaatii suurpiirteisyyttä, huumorintajua, paksunahkaisuutta, pitkämielisyyttä, lyhytvihaisuutta, anteeksiantavaa mieltä, ajoittaista huonomuistisuutta, vilkasta mielikuvitusta. Luetteloa voi jatkaa, jos siltä tuntuu.

      ps. maahan hallitus, please!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3560
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3403
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3025
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2325
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      132
      1348
    Aihe