Asun yksin ja minulla ei tätä ongelmaa ole. Tapailen miesystävääni silloin tällöin, joskus saattaa mennä viikkojakin ilman seksiä hänen kanssaan ja silloin vain tyydytän itseni itse. En tiedä missä avio- tai avoliitossa elävillä ihmisillä on se ongelma, seksuaalisen tyydytyksen voi myös tehdä itse, haluttomuudesta vain tehdään suuri numero ja ongelma, jolla syytetään toista, jokainen menköön itseensä ensin!
Elämässä on muutakin kuin seksi, ja monella naisella etenkin. Miehet osallistukaa enemmän perheen asioihin ja unohtakaa se seksi (harrastakaa itsetyydytystä), antakaa läheisyyttä ja välittämistä ilman "painostusta" niin asiat sujuvat paremmin. Turha tehdä asiasta ongelmaa.
Elämässä on muutakin kuin seksi, ja monella naisella etenkin. Miehet osallistukaa enemmän perheen asioihin ja unohtakaa se seksi (harrastakaa itsetyydytystä), antakaa läheisyyttä ja välittämistä ilman "painostusta" niin asiat sujuvat paremmin. Turha tehdä asiasta ongelmaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aikas tympäsevää toi itsensä tyydyttely pitemmän päälle. Toisekseen joutuisin varmasti käpälöimään itseni rakoille jotta halut vähenisivät riittävästi. Sanotaanko niin, että siitä on apua pahimpaan puutteeseen, jotei tarvise ihan seiniä pitkin kiipeillä. Eikä auta vaikka kuinka tekee kotihommia ja on väsynyt, silti seksi pyörii jatkuvasti mielessä.
Oikeassa olet. Tuntuu kun tätä palstaa lukee, että ihmiset on joko valinneet väärän puolison itselleen (haluamisen määrät on erilaiset) tai sitten ei osata puhua asioista keskenään vaan jupistaan itsekseen ja täällä palstoilla.
Ja vieläpä aivan totta. Tässä tulee vuoden paras lause:
"seksuaalisen tyydytyksen voi myös tehdä itse, haluttomuudesta vain tehdään suuri numero ja ongelma, jolla syytetään toista, jokainen menköön itseensä ensin! "
Joillain vain tuntuu pyörivän päässä pelkkä seksi 24 h vuorokaudessa. Toivottavasti en ikinä sellaiseen henkilöön ihastu, on näet paljon tärkeämpiäkin asioita maailmassa.
Ja todellakin, tuo itsetyydytys auttaa pahimman puutteessa.
Nina, kirjoitit itsetyydytyksestä positiivisesti ja jopa kannustavasti. Kysyisinkin sinulta nyt että kuinka stimuloit itseäsi silloin kun tyydytät itseäsi käsin tai miten sen sitten teetkin. Mekaaninen suoritus ei minua kiinnosta, vaan se mitä ajatuksisasi liikkuu. Kuviteletko silloin rakastelevasi poikaystäväsi kanssa vai jonkun muun kanssa.
Minä ajattelen asiaa niin että jos joutuu tyydyttämään itseään (parisuhteessa omin avuin), vieroittaa sekin parisuhdetta. Ajatustyö stimuloi tekemään asioita niin kuin joissain pornokuvissa tehdään. Verratkaa asiaa pituushyppääjän tai mäkihyppääjän menttaaliharjoitukseen tai mihin tahansa suoritukseen johon voidaan tehdä mielikuva harjoituksia >> se ohjaa tulevaa käyttäytymistä.
>>>vaimoni/mieheni ei toimikaan kuin "minä" ajattelen, käsin tehtynä saan paremmat vibrat. Seksin ja tyydytksen saanti edellyttää tunneälytason saavuttamista partnerin kanssa. Uskon että miehille huono nainti, jossa nainen ei ehdi kuin kostua ennen laukeamista on kuin käteen vetäis. Näissä tapauksissa naisen pitäisikin vetää mieheltä kuivat pois ensin. Ja taas toisin päin miehen ennen aikainen s.syöksy pilaa naisen halut. "Torvet on täynnä mäihää", moottori käy kierroksilla, mutta mitään ei enää tapahdu (-oo ilman-).:\