Hullu tappaja tikka syö talitintin

Täysin kajahtanut tikka terrorisoi talitinttien pesäpönttöä. Tuolla se on nyppiny pöntöstä pesävärkkiä pihalle jo monena päivänä ja tintti parat ovat aivan kauhuissaan. Tänään se sai jo yhden poikasenkin nokkaansa ja silloin
viskasin sitä roskasihvelillä mutta en osunut. Saako näin härskin tikan ollessa
kysymyksessä ottaa oikeus omiin käsiinsä ja tujauttaa ilmakolla häirikkö tikka
hengiltä vai pitääkö vaan katsoa sivusta, kun se popsii tinttien pokaset ???
233353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Päästä vain ilmat pihalle. Ammutaanhan niitä häirikkökarhujakin.
Ennen kuuntelee tinttien liverrystä kuin tikan soidinrummutusta räystäskouruun.

Äänestä
  • Tikka on kyllä hieman harvinaisempi lintu kuin talitintti, jotta eiköhän olisi viisainta jättää tämän "Eläinystävän (muka)" ammu kommentit omaan arvoonsa ja odottaa
    todellisen asiantuntijan kommenttia.

    Äänestä

  • Saako häirikköeläinystäviä tapaa?

    Äänestä

  • Eikös linnunpönttö ole jonkun yksityis omaisuutta, joten kai omistajalla on oikeus suojella omaisuuttaan parhaaksi näkemällään tavalla ja toimittaa tuholainen esm. toiseen hiippakuntaan.

    Äänestä

Heitin sitä vielä kastelukannullakin niin sitäkös säikähti ja lensi lipettiin
mutta nyt meni vanhan sinkkikannun sihti ryttyyn, että sepäs harmittaa.
No jos hullu tikka tulee takaisin niin sille käy kyllä kalpaten.

Äänestä

Tikka ei ole hulle varsinkin käpytikka voi toimia vaistojensa varassa ja syödä linnunpoikasia.
Vaikuttaa sivulliselta julmalta mutta on vain luonnon kirjoittamaton laki.

Äänestä
  • Aivan normaalia. Käy naulaamassa pellinpala tikan tekemän reiän päälle.

    Äänestä

  • rhrykj kirjoitti:

    Aivan normaalia. Käy naulaamassa pellinpala tikan tekemän reiän päälle.

    Yritin suojella viime kesänä vesilintupoikuetta mökkirannassa, mutta niin vain petolinnut söivät aamupaloiksi koko poikueen. Ihminen ei voi vaikuttaa luonnossa kuin omaan käyttäytymiseensä. Meille on annettu erilainen käsityskyky, eläimet toimivat vaistojensa varassa. Luonnossa toisen kuolema on toisen elämä. Luonnon järjestystä voi suojella muullakin tavoin, kuin heittelemällä kivillä viattomia luontokappaleita.

    Äänestä

  • rhrykj kirjoitti:

    Aivan normaalia. Käy naulaamassa pellinpala tikan tekemän reiän päälle.

    Eihän siihen linnunpöntön reikään mitään pellinpalaa voi ruuvata, kun siellä on
    vielä eläviä poikasia jäljellä eikä se tikka sitä reikää ole tehny, höh.
    No jos ei sitä tikkaa kannata ampua niin mitä sille sitte tekee ? ja eihän se
    nyt ole aivan normaalia, että tikka popsii linnunpoikasia aamupalaksi ja käpyjä
    iltapalaksi, se on muutenkin sekaisin, kun tulee aina takaisin vaikka viimeksi
    viskasin sitä vanhalla kattilalla ja tässä alkaa pikkuhiljaa käyttö tavarat olla
    lommoilla, että kyllä osaa olla pirullinen tikka.

    Äänestä

  • Tikkaan sen kirjoitti:

    Eihän siihen linnunpöntön reikään mitään pellinpalaa voi ruuvata, kun siellä on
    vielä eläviä poikasia jäljellä eikä se tikka sitä reikää ole tehny, höh.
    No jos ei sitä tikkaa kannata ampua niin mitä sille sitte tekee ? ja eihän se
    nyt ole aivan normaalia, että tikka popsii linnunpoikasia aamupalaksi ja käpyjä
    iltapalaksi, se on muutenkin sekaisin, kun tulee aina takaisin vaikka viimeksi
    viskasin sitä vanhalla kattilalla ja tässä alkaa pikkuhiljaa käyttö tavarat olla
    lommoilla, että kyllä osaa olla pirullinen tikka.

    Ai jaa. Minulla kävi niin, että tikka yritti hakata uuden reiän alareunaan. Mites jos löisit nauloja pöntön etuseinään niin ettei tikka pysy seinällä eikä yllä reikään.

    Äänestä

Minä kuulin tänään, että Koivuhaassa on myös samanlainen tappaja tikka
sinitiaisen pöntön kimpussa, tietääkö kukaan tarkemmin ? kiinnostaa.

Äänestä
  • Tässä Lumikonkadulla pyörii ainakin yks. Ja saatana tulee aina takas vaikka kuinka sitä ajaa pois. Pöntöstä koittaa ottaa saalista.

    Äänestä

Tää on ihan paras ketju XD

Äänestä

Vanha kansan sanonta " TIKKA TIETÄÄ KUOLEMAA "
Parasta olisi häätää tikka pihapiiristä ja vähän äkkiä.

Äänestä

Helekettiäkö te täällä mesoatte että saako ampua vai ei !! Tikka vain katoaa vai miten soli.....hehee !

Äänestä
  • Mummeli , lähes 80 v. aikoi säikäyttää tikan, joka hakkasi talon seinään ampumalla ilmakolla, mutta nirrihän siinä lähti. Vaari on sen jälkeen pelotellut sakoilla, linnareisulla ym. kun rauhoitetun linnun ampui. Ei kannata ottaa omalletunnolle tuollaista onnettomuutta.

    Äänestä

Borneolainen linnunsyöjätikka sai taas uuden uhrin heti aamusta, se pirulainen keksi alkaa isontaa pöntön reikää ja nakutti sitä raivon vimmassa niin, että lastut sinkoili. Paiskasin sitä kumisaappaalla mutta ei se mokoma enään välitä, kun tietää kerkiävänsä alta pois ja nyt se onnistui kurkottamaan niin, että sai taas ongittua yhden poikaspoloisen makupalakseen ja häipyi omille teilleen.

Sarjamurhaaja tikka palasikin jo iltapäivällä santsaamaan mutta nyt tintit oilivat yllättäen laatineet sota suunnitelman ja tekivät kamikaze iskun hyökkäämällä tikan niskaan ja nyppivät isoja tuppuja takaraivosta niin, että höyhenet pölisi. Hölmistynyt pälvikaljuksi muuttunut kondoritikka häipyi vähin äänin pöntöltä mutta palasi illalla koputtamaan kepillä jäätä, tällä kertaa tintit eivät antaneet armoa vaan alkoivat parturoida Hannibal tikkaa saman tien, tikka otti taas siivet alleen ja poistui uuden jakauksen siivittämänä tuli pyrstön alla maha muristen läheiseen koivikkoon mököttämään, että osaakin olla sitkiä sissi.

Äänestä

Hei mullon pätevä vinkki. Laittakaa siihen linnunpöntön reikään
5 senttiä pitkä alumiini putki. Ei yllä tikan pää eikä taivu kissan
käpälä poikasten kimppuun. En oo kokeillu, juolahti vaan mieleen.

Äänestä

Skinhead tikka teki armottoman kosto iskun. Ulkonäköönsä kyllästynyt tikka
palasi raivoissaan nakuttamaan pönttöä ja kun ei mitään tapahtunut niin se
kiskoi reijästä tinttiemon niskasta puunjuurelle ja möyhi tätä terminaattorin
raivolla. Tikka otti voiton riemuissaan siivet alleen ja palasi koivikkoonsa
punomaan uutta nato suunnitelmaa. Tintti selvisi onneksi hengissä ja
onnistui räpyttelemään pöyhityn kroppansa takaisin pesäpönttöönsä.
Taitaa tikka viedä voiton, hitsi kun tekisi mieli tujauttaa se piru atomeiksi.

Äänestä

Tää on kyllä loistavin ketju ikinä. Ei minusta ainakaan tuntuis yhtään pahalta päästää se tikka vain pois päiviltään.

Äänestä

Tikka on alkanut yllättäen riutumaan, kiitos tinttien uuden rauhanturvaus
suunnitelman, painutaan matalaksi bunkkerin pohjalle ja annetaan
kommando tikalle pitkä nokka. Tikka on ilmeisen harmissaan uudesta
taktiikasta, koskapa täsmäiskut tintti bunkkeriin ovat olleet lähinnä parin
minuutin mittaisia lastun sorvaus keikkoja. Tikka on myös harmissaan
takaraivoon kasvaneesta juppi sängestä, joka on nostanut päälaelle
ikävän näköisen irokeesiharjan, jolle nauraa jo kuusikon närhetki.

Viereisen puun latvassa pesivä räksä pariskunta on alkanut seuraamaan
irokeesi tikan touhuja varsin hermostuneena, joten saapa nähdä mitä
siitä seuraa, kun niiden poikaset kuoriutuvat.

Äänestä

No eihän tuo ole mitenkää outoa... Tikka syö linnunpoikasia ja munia...

Äänestä

Juuri huomasin samanlaisen tappaja tikan pihapiirin pöntössö tinttien kimpussa hakkasi kuin hulluna isompaa reikää pönttöön..jos vielä yrittää tulla tinttejä häirisemään saa kivet päällensä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poikasia ! kirjoitti:

Täysin kajahtanut tikka terrorisoi talitinttien pesäpönttöä. Tuolla se on nyppiny pöntöstä pesävärkkiä pihalle jo monena päivänä ja tintti parat ovat aivan kauhuissaan. Tänään se sai jo yhden poikasenkin nokkaansa ja silloin
viskasin sitä roskasihvelillä mutta en osunut. Saako näin härskin tikan ollessa
kysymyksessä ottaa oikeus omiin käsiinsä ja tujauttaa ilmakolla häirikkö tikka
hengiltä vai pitääkö vaan katsoa sivusta, kun se popsii tinttien pokaset ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu