Mikä tää humans juttu on??

Humans????

Onko siis oikeasti olemassa joku Humans järjestö joka niittailee ulosottovirkailijoita ? Olen kuullut tommosesta ennenkin mitä täältä luin.
Onko vitsi vai onko oikeasti joku tommonen?

Millä perusteella ne auttaa yksityistä jota ulosotto vainoaa?

2

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taitaa olla....

      Sitä samaa porukkaa mitä muutkin yhteiskunnan ulkopuolella elävät eli rikollista porukkaa joka ei maksa veroja ja jos puhutaan Humansista niin ne on aika uus juttu, eivät ole tähän mennessä tehneet vielä yhtään mitään vaikka uho on kova.
      Sisäpiirin tietoa sen verran että porukalla on anarkistinen asenne, ehkei täysin mutta kuitenkin anarkisteja siellä on, entisiä vankilavenkuloita joilta lähteneet asunnot ja muut. Osa jäsenistä istuu posessa, suurin osa vapaana.
      Humanshan on toiminut Venäjällä jo vuodesta 2008 tietääkseni ja osa porukasta ehkä siksi ryssäläisiä.

      Jos täällä joku on jaellut mailejaan niin ei varmasti ole kyseessä Humans, koska ne ei pidä itsestään mitään suurta meteliä vaikka antaakin kuulua itsestään.
      Porukasta eronnut jäsen ainakin sanonut että Humans pyrkii auttamaan nimenomaan niitä jotka ovat joutuneet asunnottomiksi ulosoton kautta eli velkahelvetti vienyt kaiken. Humans periaate on auttaa näitä henkilöitä kun taas ovat täysin vastaan valtiota joka riistää rahat persaukisilta. Jutun juju on kylläkin siinä että ainakin ryssässä tämä on ollut selittelyn makua. Siellä on on Humans laittanut kylmäksi ulosottovirkailijoita oikeasti, mutta ei ainakaan toistaiseksi suomessa ole mokomaa kuultu.
      harvapa yksityinen sitä rupeaa niittaamaan virkamiehiä kun tietää että siitä seuraa isommat sanktiot kuin siitä että käyt jonkun maallikon kimppuun. Humans toimii siksi vähän eri tavalla kuin maallikot.

      En oikeastaan tätä asiaa miettineenä yhtään ihmettele että tämä on rantautunut suomeenkin. Nämähän on siis mielenosoittajia, ei nämä ole mitään jotka pitää huumekauppaa jne. ei venäjälläkään poliisi saanut vihiä mistään sellaisesta, ainoastaan porukkaa epäiltiin virkailijoiden tapoista.
      Siis henki lähti virkailijoilta oikeasti, ettei ole kyseessä mitkään tavan mielenosoittajat... hommahan lähti siitä että kun tarpeeksi kerääntyi perseaukista porukkaa joilta lähti kaikki, niin koottiin ryhmä josta kehkeytyi tosi iso porukka jotka pitää yhteyttä toisiinsa.

      ne on niinkun sitä vastaan että varattomilta ei sais viedä ja on vaarallinen järjestö ainakin ryssän mailla ja näitä siellä pelätäänkin. Moni virkamies jättänyt ulosottohommat muille ja vaihtanut alaa.

      Ruotsi, Venäjä ja nyt Suomi... suurin vaikuttaja venäjällä, sitten ruottissa ja nyt suomessa monien mukaan on kehkeytynyt sama järjestö.

      Järjestöön voi vissiin liittyä jos on samanhenkinen mutta eräskin vasikka retuutettiin oikein isän kädellä kun ei ollut osaa eikä arpaa koko ideaan ja silti oli ängennyt mukaan, tämä ruottissa.
      suomessa toiminta on varmaan pelkkää mielenosoitusta mutta enpä tiedä?

    • yks veloissa pyörivä

      Niin mutta eikö jossain puhuttu että humans on myös tavallaan palvelujärjestö joka ottaa sivullisen pyytämänä hänen ongelmansa omille harteilleen?
      pitääkö olla muka suhteita?

      pelotteleeko ne ulosottomiehiä vai miten? tuskin sen pahempaa ainakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe