Okei, mua on pitkää vaivannu tää. Kun säästöliekki purkaantuu nii tuleeko siinä kaikki ne menetetyt läskit takas? Vai mitä sitten? Säästis on turhauttavin asia minkä tiiän. Onko mitää keinoo "huijata" liekkii?
Säästöliekki
ex_ana
2139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Säästöliekillä eläminen on todellakin rasittavaa. Paino ei tipu vaikka tekisi mitä ( tai jättäisi tekemättä ). Ite oon "huijannut" kroppaani pitämällä herkkupäivän kerran viikossa. Tällöin syön surutta ( omatunto kuitenkin kaihertaen) suklaalevyn tai ison irtokarkkipussin lisänä muun sen päivän syömisten päälle. Tämä on ainakin mulla toiminut hyvin. Aineenvaihdunta vilkastuu, elimistö käy kierroksilla ja paino jopa tippuu :)
Mulla on äärimmäisen pitkä sairaushistoria takana ja nyt olen "paranemis"-vaiheessa, taas...
On ärsyttävää kun tietää jokaisen ruoka-aineen kalorimäärät ulkoa, joten sairaus pitää pintansa kun laskee automaattisesti mielessään jokaisen suupalan.
Toivottavasti saat elämäsi ja itsesi kuntoon. Parempi kait olisi lakata miettimästä tuota säästöliekkiä, vaan syödä sitä mitä itse hauat ja mitä kroppasi tarvitsee.
Kuulostaa niin tutulle tuo kaikki :) Mutta kiitos vastauksesta. Olisihan tuo pitänyt itsekkin hoksata. Muistan kun vielä sairauden aikana oli niitä päiviä jolloin ahdisti aivan kamalasti kun oli syönyt tosi paljon kaloreita, mutta seuraavan päivänä heräsikin sitten paino pudonneena.
Toivon todella että sinäkin pääset anasta eroon. Se vei minulta niin paljon. Onnea parantumiseen, pystyt siihen kyllä!