Säästöliekki

ex_ana

Okei, mua on pitkää vaivannu tää. Kun säästöliekki purkaantuu nii tuleeko siinä kaikki ne menetetyt läskit takas? Vai mitä sitten? Säästis on turhauttavin asia minkä tiiän. Onko mitää keinoo "huijata" liekkii?

2

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mmm..Marabou

      Säästöliekillä eläminen on todellakin rasittavaa. Paino ei tipu vaikka tekisi mitä ( tai jättäisi tekemättä ). Ite oon "huijannut" kroppaani pitämällä herkkupäivän kerran viikossa. Tällöin syön surutta ( omatunto kuitenkin kaihertaen) suklaalevyn tai ison irtokarkkipussin lisänä muun sen päivän syömisten päälle. Tämä on ainakin mulla toiminut hyvin. Aineenvaihdunta vilkastuu, elimistö käy kierroksilla ja paino jopa tippuu :)

      Mulla on äärimmäisen pitkä sairaushistoria takana ja nyt olen "paranemis"-vaiheessa, taas...

      On ärsyttävää kun tietää jokaisen ruoka-aineen kalorimäärät ulkoa, joten sairaus pitää pintansa kun laskee automaattisesti mielessään jokaisen suupalan.

      Toivottavasti saat elämäsi ja itsesi kuntoon. Parempi kait olisi lakata miettimästä tuota säästöliekkiä, vaan syödä sitä mitä itse hauat ja mitä kroppasi tarvitsee.

    • ex_ana

      Kuulostaa niin tutulle tuo kaikki :) Mutta kiitos vastauksesta. Olisihan tuo pitänyt itsekkin hoksata. Muistan kun vielä sairauden aikana oli niitä päiviä jolloin ahdisti aivan kamalasti kun oli syönyt tosi paljon kaloreita, mutta seuraavan päivänä heräsikin sitten paino pudonneena.
      Toivon todella että sinäkin pääset anasta eroon. Se vei minulta niin paljon. Onnea parantumiseen, pystyt siihen kyllä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      110
      7662
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      116
      5318
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      119
      3547
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      29
      3527
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2574
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1886
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      356
      1530
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      69
      1381
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1366
    Aihe