Puolisoni omistaa yhteisen kotimme, siis on asunnon ainoa omistaja ja olemme naimisissa. Asunnosta on pankkilainaa aika paljon jäljellä. Jos hänestä aika jättää ennen minua, joka olen luottotietoja vailla ja varaton, saisinko jäädä ko. asuntoon asumaan? Varsinkin tuon pankkilainan suhteen olen mietteliäs; ei kai pankki suostu siirtämään / myöntämään minulle (tai nimiini) vastaavan suuruista asuntolainaa tuollaisessa tilanteessa? Ja jos ei, niin asuntohan olisi silloin pakko myydä ja kukas sen sitten tekisi? Asiallisia vastauksia kiitos.
Puolison om-asunto leskelle?
Papparainen19xx
3126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mikäli asunto on pankkilainan vakuutena (kuten tavallista), niin myyntiinhän se asunto menee, jos pesällä ei ole muuten varaa maksaa asuntolainaa pankille. Henkivakuutus voisi olla yksi vaihtoehto.
Tosiaan, voiko olla joku asuntolainainen jolla ei ole henkivakuutusta VÄHINTÄÄN lainansa summalle!?
Ikävä kyllä voi. Minulle kun ei myönnetä minkäänlaisia vakuutuksia luottohäiriöiden vuoksi. Vaimon henkivakuutus ei tässä paljoa paina; hänellä on krooninen sairaus joka vie ennenaikaiseen kuolemaan, ja sitä ei vakuutus kata ;-)
Mutta kiitos vastauksista, ei muuta kun vuokralle vaan sitten joskus jos... Toivon kuitenkin ettei ihan pian.