HDMI kaapeli temppuilee

TOROROT

Elikkäs tietokoneen ruutu menee tasaisin väliajoin ihan sinipunaiseksi ja palautuu noin 3 minuutin sisällä normaaliksi tai jos vaihtaa telkkarin sourcesta eri hdmi kanavalle ja takaisin. Olen koittanut 2 eri näyttöä ja 3 eri hdmi kaapelia mutta silti se tekee sitä. Olisin kiitollinen jos joku osaisi auttaa, kun tämä kone on tehnyt tätä heti siitä lähtien kun tämän ostin ja siitä on noin kuukauden verran joten takuuta on vielä jäljellä jos ei kukaan keksi ratkaisua.

3

60

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ongelma on aika selvästi näytönohjainkorttisi mikä temppuilee. Asenna sen ajurit uudestaan, jos se ei auta vie takuuseen.

      • TororoT

        osaatkos neuvoa miten ne ajurit asennetaan? Ei ole oikeen kokemusta siitä kun ei ole ikinä niitä tarvinnut asentaa. Näytönohjain on AMD Radeon HD 6800 Series.


    • ydydUI4

      Tossa on 64 bittisen windows 7 radeon ajurit.
      http://sites.amd.com/us/game/downloads/Pages/radeon_win7-64.aspx

      Sun pitää selvittää mikä käyttis ja montako bittiä ja sitten ladata oikeet ajurit. Muistaakseni AMD vanhat näytön ohjain ajurit pitää ensin poistaa ennenkuin voi asentaa uudet muuten se ei ehkä toimi kunnolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      1610
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      359
      1353
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1144
    4. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      62
      1091
    5. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      351
      1083
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      137
      969
    7. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      37
      882
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      204
      798
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      62
      648
    10. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      98
      641
    Aihe