HDMI kaapeli temppuilee

TOROROT

Elikkäs tietokoneen ruutu menee tasaisin väliajoin ihan sinipunaiseksi ja palautuu noin 3 minuutin sisällä normaaliksi tai jos vaihtaa telkkarin sourcesta eri hdmi kanavalle ja takaisin. Olen koittanut 2 eri näyttöä ja 3 eri hdmi kaapelia mutta silti se tekee sitä. Olisin kiitollinen jos joku osaisi auttaa, kun tämä kone on tehnyt tätä heti siitä lähtien kun tämän ostin ja siitä on noin kuukauden verran joten takuuta on vielä jäljellä jos ei kukaan keksi ratkaisua.

3

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ongelma on aika selvästi näytönohjainkorttisi mikä temppuilee. Asenna sen ajurit uudestaan, jos se ei auta vie takuuseen.

      • TororoT

        osaatkos neuvoa miten ne ajurit asennetaan? Ei ole oikeen kokemusta siitä kun ei ole ikinä niitä tarvinnut asentaa. Näytönohjain on AMD Radeon HD 6800 Series.


    • ydydUI4

      Tossa on 64 bittisen windows 7 radeon ajurit.
      http://sites.amd.com/us/game/downloads/Pages/radeon_win7-64.aspx

      Sun pitää selvittää mikä käyttis ja montako bittiä ja sitten ladata oikeet ajurit. Muistaakseni AMD vanhat näytön ohjain ajurit pitää ensin poistaa ennenkuin voi asentaa uudet muuten se ei ehkä toimi kunnolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      659
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      631
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      77
      598
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      547
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      513
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      88
      438
    Aihe