Missä vika?

Apua auto-ongelmiin

Stilo MW hyytyi kesken kiihdytyksen, ykkösellä lähti ihan normaalisti, mutta kakkoselle vaihtaessa ei enään nostanut kierroksia (nosti kyllä mutta samaan tahtiin jos olisi lähtenyt kolmosella liikkeelle). Ja tietokone vilkutti moottorivikaa, tai siis vilkuttaa nyt heti käynnistyksen jälkeen.

Tyhjäkäynti on epätasaista, mutta kierroksia lisättäessä tuntuu käyvän normaalisti. Eli ilmeisesti yksi pytyistä poissa pelistä... Löysin tulpat etsimisen jälkeen, enkä pääse niitä kuin fikkarin kanssa katselemaan, kun ovat siellä moottorin syvyyksissä... (näyttävät kaikki olevan päällisin puolin ok)

Tapit mitkä ovat sytystulpan päällä (n. 15cm pitkät, puolat??) ovat muuten saman näköisiä, mutta yksi "tappi" on suojakorkin (korkki missä on varoitus sähköiskun vaarasta) alla tummempi kuin muut ja kyljessä kulkevan metalliliuskan yläpäässä on merkkiä (valuvasta) ruosteesta.

Miten saan tuon "tapin" toiminnan mitattua, ja mitkä ovat arvot,yleismittarilla?

Vai olenko päättelyideni kannalta täysin väärässä ja vika muualla ja vienkö auton suosiolla huoltoon...

Ei kyllä haluttaisi, kun tähän vuoteen mahtunut jo muutenkin auton huolloista / "tyyppivikakorjauksista" kohta tontun verran rahaa, joten jos joku voisi avittaa hieman maallikolle tee se itse korjausmahdollisuuksia.....

Ja auto on Stilo MW 1,6 16V (195) vuosimallia 03.

10

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Testiä...

      Varmaan yksi näistä puolanhatuista sökö (20cm tappi tulpalle). Vika selviää helpoiten ottamalla kaikki tulpat pois ja se joka haisee bensalle -hattu vaihtoon.

      • Kiitos!

        Puolan hattuhan se oli ja testasin vielä viallisen puolan paikan vaihdon jälkeen irroittaa moottorin käydessä puolien johtoja ja kas vikapaikka siirtyi viallisen puolan kohdalle. Eli kävi samalla lailla kun irroitti viallisen puolan johdon ja sammui kun irroitti ehjän puolan johdon.


    • jösses

      ei se mikään hattu ole vaan itse puola!
      Fiatti syö niitä kuin leipää.

      • stiilosti

        Kuulehan nyt neropatti. Ne puolat tekee Hictachi jaappanissa, ovat muuten ihan kestäviä, mutta eivät siedä pesua (moottorin).


      • jooojuujaaa

      • Jos siellä
        jooojuujaaa kirjoitti:

        täällä näitä pilkunviilaajia riittää... pääasia, että auto tuli kuntoon.
        http://kauppa.motonet.fi/motonet/renderProductList.jsp?vehicleGroup=154&year=-1
        Motonet kauppaa näitä varaosia nimikkeellä "puolahattu", joten muut voivat keksiä niille omat terminsä.

        lukisi että hilavitkutin niin olisiko se silloin sellainen? Joku ääliö joka ei ymmärrä autotekniikasta mitään on sen suomentanut päin persettä!


      • ....................
        Jos siellä kirjoitti:

        lukisi että hilavitkutin niin olisiko se silloin sellainen? Joku ääliö joka ei ymmärrä autotekniikasta mitään on sen suomentanut päin persettä!

        selvä, just, joo, hienoa, käy samalla korjaamassa asia: http://tinyurl.com/5v6q63h näihin keskusteluihin


      • Oletko vajaa?
        .................... kirjoitti:

        selvä, just, joo, hienoa, käy samalla korjaamassa asia: http://tinyurl.com/5v6q63h näihin keskusteluihin

        Sama kioski ja sama suomennosvirhe!


      • '..........bvnnfgjm
        Oletko vajaa? kirjoitti:

        Sama kioski ja sama suomennosvirhe!

        Jatka 'keskustelua' ko. yrityksen kanssa niin asiat korjaantuvat. Moi


    • Hah hah

      vai vedelle allergisia. Voin vakuuttaa että niitä menee solkenaan ilman vesipisaraakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7020
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      93
      5165
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      112
      3416
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3322
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      34
      2468
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1796
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1441
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1392
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1296
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1064
    Aihe