Mad Rock Hall

?

Juutuupista löytyy 90-luvun alussa videoituja pätkiä Mad Rock Hall- nimisestä paikasta Kuopiosta. Asuin silloin Kuopiossa, mutten muista kyseistä paikkaa. Missäköhän se mahtoi olla?

11

783

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epämuistoinen itseki

      Ettei olisi ollut siinä missä nykyinen Sepänkatu jatkuu Tulliportinkadusta Maljalahdenkadulle?

      • näin ÖN P.Ö.STRÖM

        JOO! siinä Tulliportinkadun ja Maljalahdenkadun välisen kujan varrella oli punatiilinen (vai onko vieläkin, autotalliksi modattuna?) rakennus jossa se oli.


    • bilehile..

      Älä ny vaan laita sitä juutuub-linkkiä että vois mahdollisesti tunnistaa kuvasta? :-)

    • .

      kamoon, ne löytyy heti ko. hakusanoilla, myös googlen kautta. mutta tuskin tuosta mitään tunnistaa.

    • VäsynytMatkustaja

      Kamoon itelles, ei vielä 90-luvulla kasvanut niin paljon noita "MULLE-KAIKKI-NYT-HETI-ILMAN-VAIVAA-ILMAISEKSI-5TTUAKO-IHMETTELET" örveltäjiä. Eli Kun kysytään vaikkapa juutuupissa esiintyneitä paikkoja, voisi hyvin vaikka kertoa sen linkin - ellei oma aika ja vaiva todellakin ole niin käsittämättömän paljon kalliimpaa ja arvokkaampaa kuin mahdollisten vastaajien. Ehkä on, ehkä ei.

      Kysymys oli aikuisen esittämä, asiallinen, pidetään vastaukset aikuisilla, ja asiallisina. Ja anteeksi, tämä vastaus ei ollut asiallinen, vaan koulujen loppua juhlistavien 11-13 vuotiaiden pikkulasten oksentamisen ääneen ja 14-vuotiaiden ikkunoiden rikkomisesta 150m säteellä masentuneen aikuisen vuodatus.

      Youtuben linkeistä ei paikkaa kyllä saanut selvile. Aikoinaan Tulliportinkadulla, juuri ennen Vuorikatua, oli "epämääräinen" hevipaikka, josta sai kaljaa 5 markalla / tuoppi. Ei tuo se voisi sitten olla?

      • ölskfvmsöfk

        Imase peräreikää pallinaama.


      • Peeloidiootti
        ölskfvmsöfk kirjoitti:

        Imase peräreikää pallinaama.

        Spruit! Lenskö finnistäs vai pikku kikkelistäs? Oot kyllä oikee MIESTEN MIES!!!


    • ????

      Se epämääräinen hevipaikka oli kolme tolppaa vuorikadulla siinä kuvakukon vieressä. Nyt siinä on joku kampaamo.

      Tai sitten Walhalla suokadulla keskusseurakuntataloa vastapäätä.

    • Anonyymi

      Itsekin asuin Kuopiossa 90-luvun alkuvuosina lukiolaisena ja tuli käytyä Mad Rock Hallissa, tai pikemminkin alaikäisenä sen pihalla, mutta en kyllä yhtään muista missä se oli. Onko tietoa siis kenelläkään?

    • Anonyymi

      Se oli jossain nyt jo puretuissa punatiilisissä varastorakennuksissa työnkulmantalon (työnkulmakin jo uudisrakennettu) ja itkonniemenkadun välisellä alueella. Paikka ajat sitten jo uudisrakennettu lukuisilla kerrostaloilla. Siinä oli hyvää ideaa mut ei kai saanu sit enää jatkaa toimintaa syystä tai toisesta. Paikallainen Warmath soitti harvase ilta siellä mut olis voinu olla enemmän bändejä vaikka ilmaisia Hc- tai punk-genren bändejä.
      Nm. Muutamat perskännit siellä.

    • Anonyymi00011

      Kuopio Sataman kupeessa..kävin itse yrittämässä alaikäisenä 16v tatuoitia sieltä..mut harmiksi ukko liian humalassa ja kieltäytyi tekemästä kuvaa..mut joo hieno paikka sen vähän aikaa mitä se oli..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      302
      1249
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      311
      1211
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      968
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      88
      941
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      899
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      752
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      14
      628
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      587
    Aihe